'احمد محمود، نویسنده انسان گرا' در آپارات

به روز شده:  19:07 گرينويچ - چهارشنبه 21 دسامبر 2011 - 30 آذر 1390

'احمد محمود، نویسنده انسان گرا' در آپارات

این هفته فیلم 'احمد محمود، نویسنده انسانگرا' ساخته بهمن مقصودلو در آپارات به نمایش در می آید.

تماشا کنیدmp4

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

این هفته فیلم ' احمد محمود، نویسنده انسانگرا' ساخته بهمن مقصودلو در آپارات به نمایش در می آید.

این روزها مقارن هشتادمین سالگرد تولد، احمد محمود یکی از مطرح ترین نویسندگان در ادبیات معاصر ایران است . نمایش این فیلم یادی است از این نویسنده تاثیرگذار.

درباره فیلم

آپارات

نمایی از فیلم 'احمد محمود، نویسنده انسان گرا'

احمد محمود ظرف پنجاه سال از فعالیت های هنری اش، حدود نه مجموعه داستان کوتاه، شش رمان و دو فیلمنامه نوشت، اما مغضوب بسیاری از دولت های حاکم بر ایران هم در قبل و هم در بعد از انقلاب بود.

در فیلم 'احمد محمود، نویسنده انسانگرا'، این نویسنده گوشه هایی از زندگی، خاطرات دوران کودکی، جوانی و بازداشتهایش را و نیز دیدگاهها یش را باز می گوید. بهمن مقصودلو، سازنده این فیلم، شانس این را داشته که سه ماه قبل از در گذشت احمد محمود با او باشد و زندگی احمد محمود را در واپسین ماههای زندگی اش به تصویر بکشد.

ویژگی فیلم

حضور احمد محمود ویژگی منحصر به فردی به فیلم می دهد. فیلم تلاشی است برای ثبت تصویری از احمد محمود و زندگی اش به عنوان یک نویسنده. احمد محمود در این فیلم بخش هایی از رمان همسایه ها را بازخوانی می کند. فیلم حاوی تصاویری ارزشمند از احمد محمود است و در عین حال به شدت متمرکز بر گفتگو با خود نویسنده درباره فعالیت های ادبی اوست، اگرچه اطلاعات زیادی به ما درباره جنبه های دیگر زندگی او نمی دهد.

درباره کارگردان

بهمن مقصودلو، مستند ساز ایرانی مقیم امریکا است. او که منتقد قدیمی و شناخته شده ای در ایران است ، در کنار فیلم سازی در زمینه تهیه کنندگی و پژوهش سینما نیز فعالیت دارد. او از زمان اقامت در امریکا، تهیه کننده 15 فیلم مستند و سینمایی بوده است. فیلم 'احمد محمود نویسنده ای انسان گرا' در سال ۲۰۰۲ یعنی سه ماه قبل از فوت احمد محمود ساخته شد. این فیلم بخشی از مجموعه ای از تک نگاریهای آقای مقصودلو درباره شاعران و نویسندگان معاصر ایران است که در دهه گذشته، ساخته شده است. آقای مقصودلو درباره این فیلم می گوید که این فیلم را در آخرین سفرش به ایران ساخته و برای تهیه آن دوسال زحمت کشیده است.

بهمن مقصودلو

بهمن مقصودلو، کارگردان

نگاه کارگردان

احمد محمود شاید مهمترین نویسنده اجتماعی ایران بعد از مشرطیت باشد و شاید تنها رمان نویس ایرانی بود که توده های مردم قصه هایش را می خواندند و با او ارتباط برقرار می کردند. احمد محمود، انسانی بسیار شریف و انسان گرا بود که در زیر سیطره دو رژیم طاقت آورد، مقابله کرد، مبارزه کرد، سکوت نکرد، از هیچ چیز نهراسید و فقط نوشت.احمد محمود با دورژیمی که سانسور، هنرمندآزاری، عدم آزادی بیان، رنج ودرد، زندان و شکنجه از مشخصات بارزشان بود، درآویخت و آثاری برجسته و ماندنی از بی عدالتی و ستم ورزی بر توده تنگدست از خود باقی گذاشت. احمد محمود دست نوشته های 'همسایه ها' را قبل از چاپ، روزهای جمعه در منزلش در امیریه تهران برای من می خواند. او از دوستان بسیار نزدیک و نازنین من بود که بسیار از او آموختم و صفات والای انسانی اش را همیشه ستوده ام. کمتر گفتگو کرد و جلوی دوربین هیچ فیلم سازی قرار نگرفت.عزمم را جزم کردم که فیلمی از او بسازم تا در تاریخ تصویری ایران، باقی بماند. خوش حالم که این کار صورت گرفت. او هم با اعتمادی که به من داشت در منزلش، یک هفته تمام، صبح و عصر رو به دوربین صادقانه حرف زد و درد دلش را گفت. آخرین دیدارم با او هرگز از ضمیرم پاک نمی شود. محمود بیمار بود و نمی شد او را به مکان های دیگری برای تصویربرداری کشاند. فیلمبرداری هم یک هفته به طول کشید. تابستان سال 2002 بود. عصر روز آخر وقتی با او خداحافظی می کردم تا در خانه همراهی ام کرد و گفت: ' قبل از بازگشت تو را باید ببینم. کارت دارم. مواظب خودت باش.' محمود می دانست سخت تحت فشار هستم و تلفن و تهدید به منزلم قطع نمی شد. قول دادم که برای دیدنش باز خواهم گشت. اما دیگر هیچ چیز دست خودم نبود و چند روز بعد مجبور شدم ایران را ترک کنم و دیگر دیداری میسر نشد. احمد سه ماه بعد درگذشت ولی مگر می توان نگاه نافذ و مملو از محبت او را، ایستاده بلند در قاب در منزلش در حال دور شدن ماشین را فراموش کرد؟ روحش شاد

خلاصه فیلم هفته گذشته 'صفیر لنجهای دربند'

صفیر لنجهای دربند

نمایی از فیلم 'صفیر لنجهای دربند'

فیلم 'صفیر لنجهای دربند'، ساخته مهدی امیدواری سفری است به جنوب ایران . در این فیلم ، فیلمساز تلاش کرده تجربه ای در حیطه فیلم های مردم شناسی داشته باشد. او در این فیلم، ساز دمام را محور قرار داده و به دنبال این بوده که چهار آیین متفاوت در این شهر را به همدیگر وصل کند.

خلاصه فیلم دیگر هفته گذشته 'سگ خندان'

سگ خندان

نمایی از فیلم 'سگ خندان'

در فیلم داستانی 'سنگ خندان' شهره جندقیان، فیلمساز ایرانی مقیم آلمان ، با ترکیب کردن صحنه های واقعی و انیمیشن از نقاشی های یک دختر بچه ، یک فیلم کاملا ضد جنگ ساخته است.

نظرات بینندگان درباره فیلمهای هفته گذشته

عبدالرضا

فیلم 'صفیر لنجهای در بند' در حیطه مردم شناسی با روایت گری جالب و سمبولیکی بود. سکانسهای خوب عبارتند از صبح گاه و بیابان، درخت و مسجد، شهر متروک، دمام عصیان گر و باد ویرانگر. دمام عصیان گر است وشب، روح وکرکره ها مرثیه می خوانند وکارگردان در پایان با انتخاب یک موسیقی درست فیلم را به پایان می رساند.

'سگ خندان' برخورد جالبی با دنیای کودکان ورویاهای او دارد. رادیو ، آژیر و سگ حاصل آرزوها و تفکر دختر است . از سکانسهای خوب فیلم هنگامی است که این ها زیر پای بزرگترها له می شوند ولی جنگ کار بزرگتر هاست وقانون خود را دارد.

امیر

'سگ خندان' به خصوص بخش انیمیشنش بسیار عالی بود.

سولماز

'صفير لنجهای در بند' را نديدم ولی سگ خندان عالی بود.

مسعود

پارازیت اگر بگذارد.

همایون

ابتکار استفاده از نظرات یک کارشناس، به توسعه برنامه و رشد کارکرد هنری آن کمک کرده بود.

میترا

'سگ خندان' مرا یاد پوئم سمفونی 'یوتوپیا' کار مشترک انوشه جم و فرهاد هراتی انداخت. آن جا یک آدم برفی دو بچه را از جنگ حفاظت می کند.

علی

ای كاش در صحنه آخر فیلم ' صفیر لنجهای دربند' موسيقى اصلى پخش مى شد تا ببينيم چگونه نوازنده به خلسه مى رسد.

فرهنگ

خوش حالم که هر از گاهی در برنامه از میهمان و کارشناس استفاده می کنید. حضور میهمان کارشناس، این برنامه را زنده تر و جذاب تر کرده بود. آقای جاهد در انتخاب سکانس های مهم فیلم دقیق بودند. از این تصمیم تان حمایت می کنم و امیدوارم که این اتفاق در برنامه های بعدی شما نیز تکرار شود.

آدرس پست الکترونیک برنامه آپارات:

کلیک aparat@bbc.co.uk

زمان پخش برنامه آپارات


به وقت تهران
به وقت کابل
به وقت دوشنبه
به وقت گرینویچ
پنجشنبه

۲۱:۰۰

۲۲:۰۰

۲۲:۳۰

۱۶:۳۰

تکرار جمعه

۱۱:۰۰

۱۲:۰۰

۱۲:۳۰

۰۶:۳۰

تکرار شنبه

۱۳:۰۰

۱۴:۰۰

۱۴:۳۰

۰۸:۳۰

تکرار چهارشنبه

۲۴:۰۰

۰۱:۰۰

۰۱:۳۰

۱۹:۳۰

تکرارپنج شنبه

۱۶:۰۰

۱۷:۰۰

۱۷:۳۰

۱۱:۳۰

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.