برنامه تفریحی تاجیکی 16 دسامبر

دروووود به علاقه‌مندان برنامه تفریحی تاجیکی!

در برنامه این هفته نخست شما را به تئاتر استاد لاهوتی به برنامه کنسرتی گروه فوکلوری “یار” و گروه “آلوس” و “لا ناتی فلامینگو” دعوت می‌کنیم.

بعداً همراه با شما به نمایشگاه آثار نقّاشی حکیم جان ذوقی‌بیک‌اف، نقّاش جوان، به دفتر همکاریهای سوئیس در تاجیکستان می‌رویم.

در قسمت سوم برنامه نخست نمایش فیلم جدید بهرام سیف الدینف با نام “معجزه عشق” را بررسی خواهیم کرد.

کنسرت گروههای روسی در دوشنبه

روز ۱۳ دسامبر در تئاتر لاهوتی، در شهر دوشنبه، برای اولین بار سه گروه – دسته فلکلوری “یار”، گروه سه‌گانه “آلوس” و گروه رقصی “لا ناتی فلامینگو” برای تماشاچیان برنامه اجرا کردند.

حق نشر عکس BBC World Service

این کنسرت با حمایت آژانس فدرال روسیه در زمینه همکاریها با کشورهای همسود و به ابتکار سفارت روسیه در تاجیکستان و برگزارکننده برنامه‌های کنسرتی، سازمان “بزم آرا” برگزار شد.

حق نشر عکس BBC World Service

نادژدا رادیونونا، متصدی این برنامه، در صحبت با ما از گروههای شرکت‌کننده در برنامه چنین تعریف کرد:

حق نشر عکس BBC World Service

"گروه فلکلوری “یار” ترغیب گر سرودهای مردمی، عنعنه‌، عرف و عادت و ایجادیات مردم روس، دارنده شاه جایزه نخستین جشنواره هنر ملّی با نام "پاسداران میراث روسیه"، برنده جایزه جشنواره منطقه ای فلکلوری "ترانه‌های سرزمین محبوب" می‌باشد."

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

به گفته او، دسته مذکور در سراسر روسیه و کشورهای همسود بارها سفرهای هنری انجام داده است.

حق نشر عکس BBC World Service

"گروه رقصی "la nati flamenco" از بهترین اجراکنندگان رقص اسپانی فلامینگو در روسیه بوده، با برنامه‌های جالب به کشورهای زیادی سفر هنری کرده است. اعضای این گروه در جشنواره “۶۵a espana” هنرنمایی نموده‌اند، یکجا با ستاره‌های هنر اسپانیا در یک صحنه برنامه رقصی جالبی را منظور هواداران هنر اصیل نموده‌اند."

حق نشر عکس BBC World Service

خانم رادیونونا افزود که بعد از اجرای برنامه خود در تاجیکستان آنها در قرقیزستان و قزاقستان نیز برنامهایی اجرا خواهند کرد.

حق نشر عکس BBC World Service

شاید تالار سرد تئاتر لاهوتی و یا تبلیغات کم این برنامه بود که بیشتر جایهای نشست در تالار بی تماشابین بودند و آنهایی که به دیدن برنامه آمده بودند، تا آخر برنامه ننشسته، از تالار بیرون می‌شدند.

نمایشگاه نقّاشیهای حکیمجان ذوقی‌بیک‌اف

حکیم جان ذوقی‌بیک‌اف فارغ‌التحصیل مکتب نقّاشی به نام میرزارحمت عالمف شهر دوشنبه است. وی اخیراً بیش از ۳۰ نمونه نقّاشیهای خود را در نمایشگاهی در دفتر همکاریهای سوئیس در تاجیکستان به معرض تماشا گذاشت.

حق نشر عکس BBC World Service

حکیم جان می‌گوید: "از زمانی که خودم را می‌شناسم، همیشه نقّاشی می‌کردم و با دیدن نگاره‌ای بعضاً ساعتها آن را تماشا می‌کردم. احساس می‌کنم که امروز یک ذرّه به آرزوهایم نزدیکتر شده‌ام، زیرا برگزاری نخستین نمایشگاه اختصاصی آرزوی هر نقاشی است."

وی افزود که در گذشته چند نمونه از نقّاشیهایش در نمایشگاههای مختلف به نمایش گذاشته شده بودند.

حق نشر عکس BBC World Service

به ‌اندیشه او بی کمک سرمایه‌گذاران و سرپرستان یک نقّاش امکان برگزاری همچنین نمایشگاهها را ندارد. این گونه نمایشگاهها برای نقّاشان جوان تکان بزرگی است برای آفریدن اثرهای بهتر و ماندگارتر.

یارعلی برداف، یکی از تماشاچیان این نمایشگاه، می‌گوید: “البته، از دیدن نمایشگاه نگاره‌های یک نقاش همیشه خوشحال می‌شوم، زیرا با دیدن این نقاشیها به دنیای باطنی رسّام وارد می‌شویم و با چشم نقاش به منظره‌های آفریده‌اش، به چهره‌های آفریده‌اش می‌نگریم.”

حق نشر عکس BBC World Service

به ‌اندیشه آقای برداف، بهتر است گالریهای جداگانه‌ای در کشور تأسیس شوند که نقاشان به طور دائمی آفریده‌های خود را آنجا به نمایش گذارند، تا تعداد بیشتر مردم از این آثار هنری دیدن کنند.

اما آن نمایشگاههایی که امروز در کشور هستند، از سبب قیمت بسیار بالای اجاره بنا، نقاشان جوان نمی‌توانند از آنها استفاده کنند.

حق نشر عکس BBC World Service

معطره خان بشیراوا، متسدی برنامه‌های فرهنگی دفتر همکاریهای سوئیس در تاجیکستان، می‌گوید بیش از سه سال شده که این دفتر هر سه ماه نمایش نگاره‌های نقاشان تاجیک را برگزار می‌کند.

حق نشر عکس BBC World Service

وی افزود: “بسیاری از نقاشان کارگاه جداگانه ندارند و اکثراً در خانه‌های شخصی خود کار می‌کنند، از این رو خواهشمندان امکان خریداری نگاره‌های آنها را ندارند."

حق نشر عکس BBC World Service

برگزاری نمایشگاه در دفتر همکاریهای سوئیس در تاجیکستان به نقاشان امکان می‌دهد که بیشتر مردم از کارهای آنها دیدن کنند و خواهشمندان می‌توانند نقاشیهای مقبولشان را خرند.

معطره خان افزود که بیش از دو ماه علاقه‌مندان هنر نقاشی امکان دارند از نمایشگاه آثار نقاشی حکیم جان ذوقی‌بیک‌اف دیدن کنند.

آلبوم نقاشیهای حکیم جان ذوقی‌بیک‌اف را این جا ببینید

نخست نمایش فیلم “معجزه عشق”

در استودیوی "تاجیک فیلم" در شهر دوشنبه روز ۱۵ دسامبر نخست نمایش فیلم جدید بهرام سیف الدینف با نام “معجزه عشق” برگزار شد.

حق نشر عکس BBC World Service

این فیلم از محبّت دو جوان قصّه می‌کند. مراد، قهرمان اصلی فیلم، می‌فهمد که گرفتار بیماری سل است و نمی‌خواهد محبوبه‌اش سعیده از درد او آگه شود و رنج برد.

حق نشر عکس BBC World Service

در جریان فیلم مراد می‌خواهد سعیده را از خودش دور کند، امّا سعیده که خود دانشجوی دانشگاه پزشکی است، علّت کناره‌جویی دوستداشته‌اش را فهمیده، او را از قصد خودکشی نجات می‌دهد و می‌گوید که درد او طبابت شونده است.

حق نشر عکس BBC World Service

طالب رحمت‌الله‌اف، مولف فیلمنامه، در صحبت با ما گفت: “در یک مدت کوتاه این فیلمنامه را نوشتم و هدف اصلی این بود که مردم در باره بیماری سل اطّلاع بیشتری داشته باشند."

"در سیمای دو عاشق به بیننده نشان دادیم که محبّت و غم خواری دوستان و نزدیکان می‌تواند هزارها گرفتار این بیماری را از مرگ نجات دهد و نباید در لحظات دشوار ما آنها را تنها گذاریم."

حق نشر عکس BBC World Service

بهرام سیف الدینف، کارگردان این فیلم، می‌گوید با هنرپیشه هایی که در فیلم نقش آفریده‌اند، کار کردن برایش خیلی آسان بوده است.

وی افزود: “خوشبختانه، گروهی که در تهیه این فیلم این چند ماه همراه با آنها کار کردم، بسیار حرفه‌ای و بسیار عالی کار کردند. شاید همین همکاری خوب بازیگران فیلم و بچه‌های تیم فنی بود که ما موفق شدیم در مدت کمتر از چهار ماه این فیلم را به نمایش بگذاریم.”

حق نشر عکس BBC World Service

نقشهای اصلی فیلم را تذرو گلمدشایوا، دانشجوی دانشگاه شهر خارق (در نقش سعیده)، و حسین کمال الدّینف (در نقش مراد) آفریده‌اند.

همچنین، هنرپیشه‌های شناخته دلبر عمروا، احمدشاه الفتشایف، سارا رحیموا، نظیرمت موسایف، و عزّت‌الله صمدف در این فیلم نقش آفریده‌اند.

اگر بخواهید، نظرات خویش را با ما در میان گذارید، به ما ایمیل بزنید: bbc_dushanbe@yahoo.com

مطالب مرتبط