نبرد حقوقی 'بچه بی عرضه' با 'بچه زامبی'

حق نشر عکس AP
Image caption جف کینی می‌گوید که "خاطرات روزانه یک بچه زامبی" طرفداران مجموعه کتاب‌هایش را سردرگم می‌کند

نویسنده مجموعه کتاب‌های خاطرات روزانه یک بچه بی عرضه (Diary of a Wimpy Kid) از یک ناشر کتاب‌های مصور به دلیل آنچه زیر پا گذاشتن حق مولف خوانده، شکایت کرده است.

جف کینی و نمایندگان حقوقی شرکتش مدعی هستند که کتاب خاطرات روزانه یک بچه زامبی (Diary of a Zombie Kid) "به میزان قابل توجهی مشابه" مجموعه کتاب‌های محبوب خاطرات روزانه یک بچه بی عرضه است.

آنها مدعی هستند که کتاب خاطرات روزانه یک بچه زامبی، باعث سردرگمی افکار عمومی می‌شود و خوانندگان فکر می‌کنند که این کتاب، ادامه مجموعه کتاب‌های خاطرات یک بچه بی عرضه است.

مجموعه کتاب‌های خاطرات یک بچه بی عرضه از زمان انتشار در سال ۲۰۰۷ میلادی، با استقبال عمومی روبه‌رو شده‌ و بیش از ۵۰ میلیون جلد از آن فروخته شده است.

این کتاب‌ها درباره زندگی یک پسر دانش آموز با نام گرگ هفلی و خانواده‌اش از جمله دو برادرش منی و رودریک، نوشته شده‌است.

شکایت حقوقی جف کینی از ناشر خاطرات یک بچه زامبی روز سه‌شنبه گذشته در بوستون آمریکا ثبت شد. او در این شکایت درخواست خسارت کرده است که هزینه‌های رسیدگی حقوقی به این پرونده و نیز سود فروش خاطرات یک بچه زامبی را شامل می‌شود.

ناشر خاطرات یک بچه زامبی به نشریه بوستون هرالد گفته است که از شکایت حقوقی آقای کینی مطلع شده است، ولی نمی‌تواند در این باره اظهارنظر کند.

وکیل او هم گفته است که "هرچه سریع‌تر" به این شکایت پاسخ خواهد داد.

آخرین کتاب از مجموعه خاطرات یک بچه بی عرضه در ماه نوامبر گذشته منتشر شد و در چهار روز اول انتشارش در بریتانیا ۸۱ هزار و ۶۵۶ نسخه از آن به فروش رفت که در نوع خود رکوردی جدید در سریع‌ترین فروش یک کتاب به شمار می‌رود.

تاکنون بر اساس این سری کتاب‌های کینی، دو فیلم سینمایی ساخته شده است.

این مجموعه در ایران هم با ترجمه ها و عنوان های متعددی منتشر شده است.