برنامه تفریحی تاجیکی، 23 دسامبر

درووود به شنونده های غزیز برنامه تفریحی تاجیکی

قبل از همه در باره نخستین مسابقات پهلوانان جوانان آسیا صحبت می کنیم؛

سپس در باره آزمون «۵۰ شخصیت خوش سلیقه دوشنبه» که رادیوی خصوصی «وطن» دایر کرد؛

و در نهایت از خرما شیرین، آوازخوان فقید که 17 دسامبر روز مولودش است، یاد می کنیم.

مسابقات جوانان آسیا

حدود ۷۰ ورزشگر از ۹ کشور پاکستان، هندوستان، نپال، عراق، بنگلادش، چین، کوره جنوبی و افغانستان و تاجیکستان در نخستین مسابقات زورخانه ای در دوشنبه شرکت کردند.

این مسابقات در زورخانه ابوالقاسم فردوسی در شهر دوشنبه ١۵ تا ١۸ دسامبر دایر شد.

حق نشر عکس BBC World Service

در مراسم افتتاح این مسابقات سسید امیر حسینی، دبیر کل فدراسیون بین المللی ورزش های زورخانه ای در ایران، گفت: «ورزش های زورخانه ای میراث باستانی نیکان ماست که توسط یونسکو تأیید شده است.»

حق نشر عکس BBC World Service

سعیدمراد نیازاف، ورزشگر ۵۲ ساله تاجیک، که برای نخستین بار در ورزش های زورخانه ای میان معلولان شرکت کرد، مقام دوم را به خود اختصاص داد.

حق نشر عکس BBC World Service

وی گفت: «جوانان تاجیک طبیعتاً برای زورازمایی در این نوع ورزش آماده هستند و اگر ترس و هراس را از دل خود دور کرده، به میدان درآیند، حتماً پیروز خواهند شد.»

حق نشر عکس BBC World Service

عبدالله سجادی، یک مسئول فدراسیون بین المللی ورزش های زورخانه ای، از نتایج این مسابقات به ما چنین گفت" «اولین دوره مسابقات قهرمانی ورزش های زورخانه ای آسیا در شهر دوشنبه در سطح خیلی بالا برگزار شد و همه ورزشکاران و شرکتکنندگان از برزگزاری این مسابقات اظهار قناعتمندی می کنند.»

حق نشر عکس BBC World Service

نتایج این مسابقات چنین بود: تیم عراق با کسب ١۶۳ امتیاز مقام اول را گرفت، تیم تاجیکستان با ١۵۴ امتیاز مقام دوم و تیم های افغانستان و نپال متناسباً با ۱۱۶ و ۱٠۷ امتیاز مقام سوم را به طور مشترک به خود اختصاص دادند.

حق نشر عکس BBC World Service

اگرچه قرار بود ورزشکاران ایرانی نیز در این مسابقات شرکت کنند، اما با دلایل نامعلوم تنها تیم معلولین وررزش های زورخانه ای ایران در این مسابقات شرکت داشت.

حق نشر عکس BBC World Service

«۵٠ فرد خوش سلیقه در دوشنبه»

بیش از دو ماه شنونده ها و علاقه مندان رادیوی خصوصی «وطن» از طریق شبکه اجتماعی Facebook و همه روزه در برنامه های این رادیو به جانبداری از افراد پسندیده خود رأی دادند.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
حق نشر عکس BBC World Service

بعد از نتیجه گیری از این آزمون شام ۲۰ دسامبر در هتل «سرنا دوشنبه» در حضور مهمانان و خبرنگاران ۵٠ نفر از چهره های انتخاب شده به صحنه دعوت شدند و دیپلوم های «فرد خوش سلیقه» را از متصدیان برنامه دریافت نمودند.

حق نشر عکس BBC World Service

صبحان جلیل اف، مجری برنامه رادیو وطن و یکی از متصدیان در صحبت با ما گفت: «بیش از ۱۹۰ چهره شناخته و خوش سلیقه از جانب شنونده ها کاربران شبکه اجتماعی فیسبوک برای شرکت در این آزمون پیشنهاد شدند، اما هیئت داوران در ۳ دور آزمون تنها ۵٠ نفر ارزنده را انتخاب نمود.»

حق نشر عکس BBC World Service

به گفته آقای جلیل اف هدف از برگزاری این طرح آن بوده است که مردم عادی به شخصیت های انتخاب شده ای که سلیقه خاص آفریدن، ایجاد کردن دارند، بیشتر توجه کنند و شاید تا اندازه ای «کمال همنشینی بر آن ها نیز اثر کند و مدنیت بالای شهرنشینی میان مردم پیدا شود.»

پروین یوسفی، آوازخوان و بهروز زیوراف، هنرشناس، از جمله ۵٠ چهره خوش سلیقه بودند.

حق نشر عکس BBC World Service

خانم یوسفی می گوید: «برای آن که شخص سبک و اسلوب خاص خود را پیدا کند چندین دوره ها را از سر می گذراند، چندین اسلوب را تجربه می کند. به اندیشه من نه تنها طرز لباس پوشی یا آرایش مو، بلکه خصلت و معامله با مردم و سویه معرفت شرکتکنندگان نیز باید در نظر گرفته شود.»

حق نشر عکس BBC World Service

بهروز زیوراف گفت: «صاحب این جایزه شدن به اندیشه من چندان کار دشوار نیست، اما این جایزه مسئولیت دیگری بر شانه های جایزه داران می گذارد، زیرا پس از این مردم آن ها را برای خود الگو قرار می دهند.»

افراد خوش سلیقه که طبق این آزمون انتخاب شدند، نماینده های کسب و کار مختلف هستند.

حق نشر عکس BBC World Service

این آزمون را رادیوی خصوصی «وطن» با سرپرستی هتل سرینا – دوشنبه» و مغازه «تخنوسیلا» و «میکده» برگزار کرده است.

یادی از خرما شیرین

روز ۱۷ دسمابر مصادف با زادروز خرما شیرین، آوازخوان فقید است. وی در سال ۱۹۵۷ در استان بدخشان تاجیکستان به دنیا آمده است.

او فارغ التحصیل رشته هنرپیشه سینما و تئاتر دانشکده هنرهای زیبای میرزا تورسون زاده بود، اما تا آخرین لحظه حیاتش در گروه پاپ «گلشن» فعالیت داشت.

حق نشر عکس BBC World Service

اگر خرما امروز زنده بود، ۵۴ ساله می شد. خرما در زمان دانشجویی در محافل گوناگون آوازخوانی می کرد. پس از فارغ التحصیل شدنش وی با راه خط وزارت فرهنگ و تئاتر درام ابوعبدالله رودکی به استان بدخشان رفت.

حق نشر عکس BBC World Service

مبارک شاه جمعه اف، رامشگر و آهنگساز، می گوید: «من احساس می کردم استعدادی که خرما دارد، در یک گوشه دورافتاده دیار رشد نخواهد کرد، چون امکانات و شرایط خوب فعالیت آن جا موجود نیست.»

از این رو از خرما دعوت کردم که به دوشنبه به گروه «گلشن» آید و عارف شاه عارف اف که آن وقت رهبر گروه پاپ «گلشن» بود، خرما را به کار استخدام کرد.

حق نشر عکس BBC World Service

بهادر نعمت اف، آوازخوان معروف، که با خرما شیرین در گروه «گلشن» سرایندگی می گرد، در باره وی می گوید: «در چهار سفری که در سال های مختلف گروه «گلشن» و گروه رقصی «زیبا» به افغانستان انجام دادند، خرما شیرین بیش از دیگران به استقبال گرم بینندگان افغانستان برخوردار شد.»

آقای نعمت اف می افزاید: «رهبر وقت دولت افغانستان ببرک کارمل به تکرار از خرما شیرین خواهش می کرد که آهنگ «کبک دری» را اجرا کند.

اگر بخواهید نظرات خویش را با ما در میان گذارید، به ما ایمیل بزنید:

bbc_dushanbe@yahoo.com

مطالب مرتبط