بهترین های هنری سال به انتخاب مطبوعات بریتانیا

درخت زندگی حق نشر عکس
Image caption منتقدان مجله سایت اند ساوند بیشترین رای ها را به فیلم "درخت زندگی" ساخته ترنس مالیک دادند

با به پایان رسیدن سال میلادی، طبق رسمی که حالا دیگر جاافتاده، نشریات مختلف از مجله های تخصصی هنری تا روزنامه ها به انتخاب بهترین های سال در زمینه های مختلف از سینما و تئاتر تا رقص و اپرا و هنرهای تجسمی می پردازند.

نگاهی داریم به تعدادی از این انتخاب ها در نشریات بریتانیا:

بهترین فیلم های سال از نگاه منتقدان سینمایی

مجله "سایت اند ساوند" که توسط انستیتوی فیلم بریتانیا منتشر می شود، یکی از مشهورترین مجله انگلیسی زبان سینمایی جهان به شمار می رود.

این ماهنامه در شماره ژانویه ۲۰۱۲ خود، از منتقدان خود و همین طور چند منتقد غالباً آمریکایی و فرانسوی خواسته است تا بهترین فیلم های سال را انتخاب کنند. هر منتقد پنج فیلم را برگزیده و علت انتخابشان را هم توضیح داده است.

در این رای گیری، فیلم برنده نخل طلای جشنواره کن یعنی "درخت زندگی" ساخته ترنس مالیک بیشترین رای را از آن خود کرده است، اما انتخاب دوم این گروه از منتقدان سینمایی فیلم "جدایی نادر از سیمین" ساخته اصغر فرهادی است.

جالب این که برای اولین بار دو فیلم ایرانی در فهرست ده فیلم برتر سال انتخاب شده اند. دیگر فیلم ایرانی که در این فهرست دیده می شود، "این فیلم نیست" ساخته مشترک جعفر پناهی و مجتبی میرتهماسب است که رده دهم را به خود اختصاص داده است.

فیلم های دیگری نظیر "پسری با دوچرخه" ساخته برادران داردن و "هنرمند" ساخته میشل هازانواسیوس نیز در این فهرست ده تایی انتخاب شده اند.

نکته جالب توجه این است که با وجود اینکه منتقد کار کشته ای چون دیوید تامسون و چندین تن از منتقدان دیگر، "پینا"، فیلم ستایش شده ویم وندرس را در فهرست برگزیده خود قرار داده اند، این فیلم در بین ده فیلم برگزیده نهایی جایی ندارد.

در آن سوی آب ها هم منتقدان مجله "فیلم کامنت" در آمریکا، "جدایی نادر از سیمین" را به عنوان چهارمین فیلم برتر سال و "این فیلم نیست" را به عنوان بهترین فیلمی که تاکنون در آمریکا به نمایش درنیامده برگزیده اند.

فیلیپ فرنچ منتقد کهنه کار نشریه "آبزرور" هم ده فیلم منتخب خود را در این نشریه برگزیده است. در میان فیلم های انتخابی او می توان به "جدایی نادر از سیمین"، "هنرمند" و "نیمه شب در پاریس"(وودی آلن) اشاره کرد. او یک فیلم را هم به عنوان بوقلمون (که به شکست های هنری تعلق می گیرد) انتخاب کرده است: "ناشناس" ساخته رولند امریش.

حق نشر عکس ISNA
Image caption انتخاب دوم منتقدان مجله سایت اند ساوند فیلم "جدایی نادر از سیمین" ساخته اصغر فرهادی است

انتخاب بدترین ها محدود به نشریه آبزرور نیست و روزنامه "تلگراف" هم فیلم هایی چون "شب سال نو"،"نگهبان باغ وحش" و "سکس و ذن سه بعدی" را برگزیده است. در میان ده فیلم برتر سال این نشریه خبری از "جدایی نادر از سیمین" نیست.

سایر هنرها

انتخاب بهترین های سال به سینما محدود نمی شود. تقریباً تمام روزنامه های شناخته شده بریتانیا از گاردین تا تایمز و تلگراف به انتخاب بهترین تئاترها، اپراها، رقص ها،کنسرت ها و نمایشگاه های سال پرداخته اند.

در بخش تئاتر غالباً کار تازه مایک لی در نشنال تیاتر در بین ده تئاتر برگزیده نشریات دیده می شود و منتقد آبزرور، نمایش"رانندگی خانم دیزی" را به عنوان شکست هنری سال انتخاب کرده است.

در بین بهترین نمایشگاه های سال، غالباً به نام نمایشگاه های لئوناردو داوینچی (نشنال گالری)، گرهارد ریشتر (تیت مدرن)، دگا (رویال آکادمی) و خوان میرو (تیت مدرن) برمی خوریم و یک منتقد از نمایشگاه "مجسمه سازان معاصر بریتانیا" به عنوان یک شکست هنری یاد کرده است(شاید به این دلیل که اثری از دو تن از بزرگ ترین مجسمه سازان امروز بریتانیا و جهان در این نمایشگاه وجود نداشت: آنیش کاپور و آنتونی گورملی).

در بخش رقص، از رقص مدرن "مسخ" که برداشت جذابی از رمان کافکا بود به عنوان یکی از بهترین های سال اشاره شده است و از "آلیس در سرزمین عجایب" به عنوان "شکست مفتضح" سال. در بخش اپرا هم طبق معمول آثار عظیم اجرا شده در رویال اپرا بیشترین توجه منتقدان را به خود جلب کرده اند.

در بخش موسیقی پاپ از "قدرت بلامنازع زنان برای اولین بار در تاریخ" یاد شده، و اشاره شده به این که آلبوم ۲۱ به خوانندگی آدله، به پرفروش ترین آلبوم قرن بدل شده و آلبوم تازه لیدی گاگا رکورد فروش پرسرعت یک آلبوم در جهان را شکسته است، در حالی که آلبوم آخر پی جی هاروی هم مورد توجه هنری منتقدان قرار گرفته است.