دبیر شورای فرهنگ عمومی: خانه سینما جایگاه قانونی ندارد

منصور واعظی حق نشر عکس iqna
Image caption آقای واعظی می گوید مسئولان فعلی خانه سینما قائل به این نیستند که براساس مصوبه شورای فرهنگ عمومی به فعالیت خود ادامه دهند

دبیر شورای فرهنگ عمومی می گوید که بر اساس مصوبه شورای فرهنگ عمومی به علت تفاوت وضعیت فعلی خانه سینما با مصوبه شورای فرهنگی، خانه سینمای فعلی جایگاه قانونی و حقوقی ندارد.

منصور واعظی، دبیر شورای فرهنگ عمومی روز چهارشنبه هفتم دی (۲۸ دسامبر) در گفت و گو با خبرگزاری ایسنا گفت: "از مدتی قبل گزارش هایی داشتیم مبنی بر اینکه اساسنامه خانه سینما تغییراتی کرده است و این نهاد به جایگاه حقوقی وزارت ارشاد در مناسباتش تن نمی دهد."

اما آقای واعظی اشاره ای به جزئیات این تغییرات و یا اینکه این نهاد چگونه "به جایگاه حقوقی وزارت ارشاد تن نداده" نکرده است.

به گفته آقای واعظی در سال ۱۳۶۶ شورای فرهنگ عمومی مصوبه ای در ارتباط با ایجاد یک نهاد به نام خانه سینما تصویب کرد که براساس آن هرگونه تغییری در اساسنامه آن باید به تصویب شورای فرهنگ عمومی برسد.

دبیر شورای فرهنگ عمومی در ادامه افزود: "مسئولان فعلی خانه سینما قائل به این نیستند که براساس مصوبه شورای فرهنگ عمومی به فعالیت خود ادامه دهند."

پیش از این محمد حسینی، وزیر ارشاد در مهرماه سالجاری از بررسی اساسنامه خانه سینما در معاونت حقوقی این وزارتخانه خبر داد و گفت: "در سال‌های اخیر این اساسنامه بدون تصویب در شورای فرهنگ عمومی کشور تغییر کرده است."

آقای حسینی با اشاره به اینکه "اعمال تغییرات در اساسنامه خانه سینما با تایید رئیس شورای فرهنگ عمومی کشور مجاز است"، گفت: "اعضای خانه سینما سر خود و بدون هماهنگی با این شورا و من، برخی از مصوبات اساسنامه را تغییر داده‌اند. و یک علامت سئوال جدی درباره قانونی بودن این تشکل صنفی وجود دارد."

این در حالیست که این اساسنامه پیشتر هم چندین بار با حضور معاونت وزارت فرهنگ و ارشاد وقت و بدون تصویب شورای فرهنگ عمومی تغییر کرده بود.

دادگاه خانه سینما

فرهاد توحیدی، رئیس هیات مدیره خانه سینما حدود ده روز پیش اعلام کرده بود: "در پی شکایت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از خانه سینما، دادگاهی در ۲۱ دی‌ماه تشکیل می‌شود."

به گفته آقای توحیدی، مسئولان وزارت ارشاد از محاکم قضایی خواسته‌اند که اداره کل ثبت شرکت‌ها را موظف کند تا اساسنامه فعلی خانه سینما را ابطال کند.

رئیس هیات مدیره خانه سینما همچنین گفته بود: "خانه سینما خودش را موظف می‌داند از اساسنامه‌ای که اجماع اصناف و مصوب مجمع عمومی فوق‌العاده است دفاع کند."

درگیری میان وزارت ارشاد و خانه سینما پس از انتخابات ریاست جمهوری دهم و تغییرات در وزارت ارشاد وارد مرحله جدیدی شد و در اولین اقدام وزارت ارشاد از شروع به کار شورای عالی سینما خبر داد.

تشکیل این شورا در میان اهالی سینما نگرانی هایی را در زمینه دولتی شدن سینما و موازی کاری با نهادهای دیگری همچون خانه سینما را برانگیخت.

در ماه های اخیر و پس از دفاع خانه سینما از مستندسازانی که به اتهام ارتباط با بی بی سی دستگیر شده بودند، اختلاف میان خانه سینما با معاونت سینمایی وزارت ارشاد بالا گرفت و این وزارتخانه بودجه خانه سینما را قطع کرد.

خانه سینما بزرگ ترین نهاد صنفی سینمای ایران است که در سال ۱۳۷۲ تاسیس شد.

این نهاد سینمایی مجموعه ای از نهادهای صنفی سینما مانند کارگردانان، تهیه کنندگان، بازیگران و فیلمنامه نویسان است.

در سایت خانه سینما اهداف تاسیس این خانه "حفظ و صیانت از حقوق مادی و معنوی دست اندرکاران سینما"، "ایجاد امنیت شغلی و تامین اجتماعی" و "ارتقای سطح آموزشی و مهارت حرفه ای" سینماگران ذکر شده است.

این نهاد از آن رو اهمیت دارد که در برخی از نهادهای تاثیرگذار مانند شورای صنفی اکران نماینده دارد و همچنین می تواند با دولت در زمینه مسایل سینما تعامل داشته باشد.

مطالب مرتبط