'نگاهی به قره باغ ' در آپارات

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

دو فیلم دشمن من، دوست من و پاکسازی، این هفته در برنامه آپارات به نمایش در می آید.

این دو فیلم محصول یک کارگاه فیلم سازی در آذربایجان و ارمنستان است. هدف این کارگاه فیلمسازی نزدیک کردن ارامنه و آذری ها به یکدیگر، پس از مناقشه ای است که سال ها بر سر منطقه خودمختار قره باغ بین این دو کشور به وجود آمده است. قره باغ یک کلمه ترکی فارسی هست به معنای باغ سیاه. ناگورنو هم یک کلمه روسی هست به معنای کوهستان ولی ارامنه ترجیح می دهند به این ناحیه بگویند آرتساخ. همین اسامی خود نشان می دهد که مشکل این منطقه چقدر پیچیده است. این منطقه ناحیه ای هست که ارمنی ها و آذری ها در آن زندگی می کنند. در دوره اتحاد جماهیر شوروی، مقامات کرملین به این ناحیه که در آن ارمنی ها که اکثریت دارند، خودمختاری دادند. اما با فروپاشی شوروی، مجلس این ناحیه خودمختار رای به پیوستن به ارمنستان داد و این مساله به مذاق آذری ها خوش نیامد. و همین آتش جنگی شش ساله را در این ناحیه شعله ور کرد. در این جنگ که بر سر مالکیت ناحیه ناگورنو قره باغ رخ داد، هزاران نفر جانشان را از دست دادند و صدها هزار نفر هم بی خانمان شدند.

جنگ قره باغ که از سال ۱۹۸۸ شروع شده شده بود، سرانجام سال ۱۹۹۴ با میانجی گری روسیه و آتش بس بین طرفین تمام شد، اما اختلافات بر سر حاکمیت این منطقه خودمختار ادامه پیدا کرد. ۲۰ سال پیش، در ششم ژانویه به دنبال یک رفراندم، ناگورنو قره باغ آعلام استقلال کرد. اما مشکلات این منطقه هنوز پابرجاست و راه حل نهایی به دست نیامده است.

درباره فیلم 'دوست من، دشمن من'

حق نشر عکس no
Image caption نمایی از فیلم دوست من، دشمن من ساخته آرزو غیب اله اوا

در سال ۲۰۰۶، سه نهاد رسانه ای در آذربایجان و ارمنستان با کمک بنیاد خیریه صلح، در بریتانیا، سعی کردند پل هایی را بین دو طرف متخاصم ایجاد کنند و راه آشتی را بین جامعه آذری و ارمنی باز کنند. این پل، گفتگو از طریق فیلم بود و جوانان علاقه مند در هر دو سمت دعوا بعد از آموزش دیدن فیلم هایی ساختند درباره این منطقه.

درباره کارگردان

دوست من، دشمن من ساخته آرزو غیب الله اوا است. او در جمهوری آذربایجان به دنیا آمده، در ترکیه و لندن درس خوانده و بیشتر به عنوان پژوهشگر سیاسی شناخته می شود تا فیلمساز. او در این فیلم به موضوع مبادله اسرای آذری و ارمنی بعد از پایان جنگ، از نگاهی کاملا انسانی پرداخته است.

درباره فیلم 'پاکسازی'

حق نشر عکس no
Image caption نمایی از فیلم پاکسازی

فیلم "پاکسازی " هم کار گروهی چند جوانان ارمنی هست. این فیلمسازان ، ۱۵ سال بعد از جنگ ، به مناطق مین گذاری شده رفته اند و کار مین جمع کن ها را به تصویر کشیده اند.

ویژگی فیلم ها

هردو فیلم تصویری انسانی از اثرات ویرانگر جنگ را ارایه می دهند. همانطور که یکی از فیلم سازهای جوان این مجموعه گفته این فیلم ها، دنیا را عوض نمی کند اما ممکن است باعث شود مردمی که در دو سوی این منازعه هستند، بهم نزدیک تر بشوند، همدیگر را بهتر بفهمند و ببینند که راه حل مشکل آنها جنگ نیست .

خلاصه فیلم هفته گذشته 'بم،شهر بی دفاع'

حق نشر عکس no credit
Image caption نمایی از فیلم 'بم، شهر بی دفاع'

'بم، شهر بی دفاع'، با مروری بر آن چه که در جریان این زلزله ویران گر در سال ۱۳۸۲ اتفاق افتاده، می کوشد با استفاده از دیدگاه کسانی که در آن زمان، در اقدامات بعد از زلزله و مدیریت آن نقش داشتند، چگونگی مدیریت این حادثه و عواقب پس از آن را در قالبی مستند و بدون هیچ قضاوتی به تصویر بکشد.

نظرات بینندگان درباره فیلم

محبوبه

زاویه نگاه فیلمساز، روایت بسیار زیبا و تلخی را خلق کرده بود. هنوز هم دارم به آن فیلم فکر می کنم، خیلی حرف برای گفتن داشت. مرگ، دعوای جنازه، روان شناسی مصیبت، فاجعه، دزدی، دزدی و انگشت اتهام و چه و چه و خیلی زیبا بود.

بهاره

فيلمش جالب بود هميشه همينه تمام آدمايي كه تو كاری مقصرهستند تقصير رو به گردن ديگری مي ندازند مثل اين فيلم ... فيلمش تاثير گذار و ناراحت كننده هم بود.

مهران

بسیار فیلم خوب و کاملی بود. اشخاص مصاحبه شونده بسیار با دقت و توجه انتخاب شده اند.

بهزاد

فیلم خوبی بود. نمایش عدم مدیریت در همه سطوح...خونه ساخته بودن بدون سرویس بهداشتی!!!

کاظم

جالب بود به دقت دیدم - نوشته بودید فیلم کوتاه شده – می شد در دو قسمت همه فیلم را نمایش داد - اگر ممکنه همین کار را انجام بدهید.

مجتبی

با تشکر از پخش فیلم قشنگ بم شهر بی دفاع، فیلم بسیار زیبابود و نا گفته هایی را بیان کرد که آدمی را متعجب می ساخت.

آدرس پست الکترونیک برنامه آپارات:

aparat@bbc.co.uk

زمان پخش برنامه آپارات
به وقت تهران به وقت کابل به وقت دوشنبه به وقت گرینویچ
پنجشنبه ۲۱:۰۰ ۲۲:۰۰ ۲۲:۳۰ ۱۶:۳۰
تکرار جمعه ۱۱:۰۰ ۱۲:۰۰ ۱۲:۳۰ ۰۶:۳۰
تکرار شنبه ۱۳:۰۰ ۱۴:۰۰ ۱۴:۳۰ ۰۸:۳۰
تکرار چهارشنبه ۲۴:۰۰ ۰۱:۰۰ ۰۱:۳۰ ۱۹:۳۰
تکرارپنج شنبه ۱۶:۰۰ ۱۷:۰۰ ۱۷:۳۰ ۱۱:۳۰

مطالب مرتبط