'لذتبخش ترین کتاب ها'؛ برندگان جایزه کتاب کاستا ۲۰۱۱ اعلام شدند

حق نشر عکس Getty
Image caption کارول ان دافی در سال ۲۰۰۹ ملک الشعرای بریتانیا لقب گرفت

اندرو میلر با رمان "ناب" جایزه بهترین رمان و کارول ان دافی، با مجموعه اشعار "زنبورها" برنده جایزه شعر از مجموعه جوایز ادبی کاستا در سال ۲۰۱۱ شدند.

مجموعه شعر "زنبورها" تازه ترین اثر کارول ان دافی و اولین کتابی است که پس از دریافت لقب ملک الشعرای بریتانیا در سال ۲۰۰۹ از او منتشر شده است.

"حس پایان"، نوشته جولیان بارنز که برنده جایزه بوکر ۲۰۱۱ شده بود، "تابستان غرق شدن"، نوشته جان برنساید و "عزیزم می خواستم بهت بگویم"، نوشته لوئیزا یانگ دیگر نامزدهای بخش رمان بودند.

معیار انتخاب داوران برای اهدای جایزه کتاب کاستا "لذتبخش ترین" کتاب هایی است که نویسندگان ساکن بریتانیا و ایرلند جنوبی در یک سال گذشته نوشته اند.

این جایزه هر سال در ۵ رشته رمان، رمان اول، زندگینامه، شعر، و کودک اهدا می شود.

امسال "پرنده های کوچک خورشید" نوشته کریستی واتسون برنده جایزه بهترین رمان اول شد.

همچنین ماتیو هولیس، شاعر، که برای نخستین بار به نوشتن زندگینامه دست زده بود، در رقابتی سخت، کتاب پرفروش "زندگی چارلز دیکنز" نوشته کلیر تومالین را کنار زد و برنده جایزه بهترین زندگینامه شد.

کتاب او درباره ادوارد توماس، شاعر جنگ، است که در سال ۱۹۱۷ در جنگ کشته شد.

کتاب "حالا همه راه ها به فرانسه ختم می شود: آخرین سال های ادوارد توماس" بر ۵ سال آخر این شاعر ولزی، و به خصوص بر دوستی او با رابرت فراست، شاعر آمریکایی متمرکز است.

رمان بدون ضعف

Image caption رمان اندرو میلر روایتی است از انقلاب فرانسه

رمان "ناب" اثر اندرو میلر روایتی است از انقلاب فرانسه، داوران جایزه کاستا این رمان را این گونه توصیف کرده اند: "رمانی بدون ضعف از نویسنده ای که همه حس می کنیم شایستگی داشتن خوانندگان فراوان تری را دارد."

جایزه کتاب کودکان کاستا در سال ۲۰۱۱ به موریا یانگ، خواننده سابق اپرا با نخستین کتابش "جاده ای به رنگ سرخ خون" رسید.

این تریلر داستان سبا، دختری را روایت می کند که برای نجات برادر دوقلوی خود، لیو، از دست شاهی بدذات مبارزه ای را آغاز می کند.

در حال حاضر اقتباس سینمایی از این کتاب در دست ساخت است. تهیه کننده این فیلم اسکات فری، شرکتی متعلق به ریدلی اسکات، کارگردان شاخص سینماست.

برنده نهایی

هر پنج کتاب برنده جوایز کتاب سال کاستا، برای عنوان کتاب سال کاستا ۲۰۱۱ رقابت خواهند کرد و برنده نهایی روز ۲۴ ژانویه در لندن اعلام خواهد شد.

هر یک از پنج نامزد نهایی، که از میان بیش از ۵۵۰ عنوان کتاب برگزیده شده اند، ۵ هزار پوند دریافت خواهند کرد.

برنده نهایی را هیئت داورانی که ریاست آن را جوردی گریگ، سردبیر روزنامه ایوینینگ استاندارد برعهده دارد برخواهند گزید.

برنده این عنوان مبلغ ۳۰ هزار پوند دیگر را نیز دریافت خواهد کرد.

جایزه کتاب سال کاستا در سال گذشته به جو شپکات برای "از بی ثباتی" رسید.

جوایز کتاب کاستا در سال ۱۹۷۱ با عنوان جوایز ادبی ویتبرد آغاز به کار کرد. از سال ۱۹۸۵ نام این جوایز به جوایز کتاب ویتبرد تغییر کرد و در سال ۲۰۰۶ کافه کاستا مالکیت این جایزه را از آن خود کرد.

کازوئو ایشی گورو، شیموس هینی و تد هیوز از جمله برندگان اصلی این جایزه در سال های گذشته بوده اند.

مطالب مرتبط