موافقت چین برای تجدیدنظر در قبض مالیاتی آی‌وی‌وی، هنرمند معترض

آی وی وی حق نشر عکس AFP
Image caption این هنرمند چینی به دلیل انتقادهای تندش از سیاست های حکومت چین طی سال های اخیر بسیار خبرساز بوده است

مقامات چین درخواست آی وی وی، هنرمند معترض چینی را برای تجدید نظر درباره بدهی مالیاتی اش که به مبلغ ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار دلار است، پذیرفته اند.

آی وی وی در ماه نوامبر به پرداخت بدهی های مالیاتی شرکت سهامی فیک کالچرال دیولپمنت که او در آن نقش طراحی آثار هنری را برعهده داردT محکوم شد.

اگرچه آقای آی می گوید در این شرکت تنها یک طراح است، اما دولت چین اصرار دارد که او "کنترل کننده اصلی" امور این شرکت است.

او هفته گذشته مبلغ یک میلیون و ۳۰۰ هزار دلار به عنوان وثیقه برای تجدید نظر مالیاتی پرداخت و وکیلش یک درخواست تجدید نظر ۹ هزار کلمه ای به اداره مالیات چین ارائه داد.

آی وی وی گفت که مقامات چینی در روز چهارشنبه تلفنی به او گفته اند که بررسی و تجدید نظر در مدت دو ماه انجام خواهد شد.

او بعد از اینکه حدود ۳۰ هزار نفر از هوادارانش برای او پول فرستادند، توانایی پیدا کرد که وثیقه برای تجدید نظر مالیاتی را بپردازد.

ظاهرا بخشی از این کمک ها از طریق پرداخت های بانکی و اینترنتی برای آی وی وی ارسال شده و حتی به گفته این هنرمند، بعضی از طرفداران مبالغی پول نقد را درون موشک های کاغذی گذاشته اند و به داخل حیاط خانه او انداخته اند.

او گفته است که قصد دارد این مبالغ را در آینده به طرفدارانش باز گرداند.

آی وی وی می گوید قبض مالیاتی اخیر تنها بهانه ای است در دست دولت تا او را به دلیل انتقادات سیاسی اش تنبیه کنند و ساکت نگه دارند.

هنرمند برجسته جهانی در آوریل ۲۰۱۱ بازداشت شد و مدت ۸۱ روز در بازداشت به سر برد در حالی که کسی از محل بازداشت او خبر نداشت.

او ماه ژوئن گذشته بدون آنکه تفهیم اتهام شده باشد از زندان آزاد شد. مقامات چینی به او دستور دادند سکوت اختیار کند ولی آقای آی همچنان از طریق توئیتتر و گفت و گو با رسانه های بین المللی به اظهار نظر پرداخت. سپس دولت چین او را به فرار مالیاتی متهم کرد.

'تضیعف حکومت'

آی وی وی می گوید در مدتی که در محلی مخفی نگهداری می شده، ماموران حکومتی او را به تضعیف و براندازی حکومت محکوم کردند.

چندی پیش تعداد زیادی از زنان طرفدار آی وی وی، برای حمایت از این هنرمند که گفته بود دولت چین، او را به دلیل برخی از آثار هنری اش، متهم به تولید پورنوگرافی هم کرده است، در اقدامی هماهنگ تصاویر برهنه خود را در اینترنت منتشر کردند.

آی وی وی تاکنون جوایز هنری متعددی را برنده شده و چند ماه پیش، در نظرسنجی نشریه "آرت ریویو" در لندن، عنوان بانفوذترین هنرمند جهان را از آن خود کرد.

نشریه "آرت ریویو" نوشت: "بر کسی پوشیده نیست تضییقات و فشارهایی که حکومت جمهوری خلق چین بر آی وی‌وی اعمال می‌کند، تنها به خاطر فعالیت سیاسی این هنرمند در دفاع از حقوق بشر و آزادی بیان است. او همواره شجاعانه از آزادی خلاقیت هنری حمایت کرده است."

وکیل آقای آی در گفت و گو با خبرگزاری فرانسه اظهار امیدواری کرده است که اداره مالیات با جدیت این پرونده را بررسی کند.

او افزود: "اگر ما از نتیجه این تجدید نظر راضی نباشیم، پرونده را به دادگاه خواهیم کشاند."

مطالب مرتبط