عزت الله انتظامی: چرا خانه ما را ویران می کنید؟

خانه سینما
Image caption خانه سینما بزرگترین نهاد صنفی سینما در ایران است که در سال 1372 تاسیس شده است

در پی منحل اعلام کردن خانه سینما از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد، عزت الله انتظامی، بازیگر، خطاب به دست اندرکاران وزارت ارشاد گفت شما را به خدا قسم بنای خانه سینما را نابود نکنید.

عزت الله انتظامی بازیگر نقش های ماندگار در سینمای بعد و قبل از انقلاب ایران که به او لقب آقای بازیگر داده اند، امروز نوزدهم دی ماه در نامه ای سرگشاده خطاب به مسولان وزارت ارشاد چنین نوشت:

" چرا خانه ما را ویران می کنید؟...آیا نمی شود با قانون و مقررات و صبر و حوصله در کنار هم همه با هم مشکلات را حل کنیم؟ این خانه از آن ماست..جامعه اصناف سینمای ایران و هزاران نفر که عاشقانه در سینما فعالیت می کنند.. ما حرمت مهمان را داریم به امید آنکه حرمت ما حفظ شود.. ما ایرانی هستیم..ایرانی..الله اکبر"

در بخش دیگری از نامه آقای انتظامی که در منابع خبری ایران منتشر شده آمده است:

"من به عنوان یکی از خادمان سینمای نجیب ایران به عنوان سپیدموی این هنر شریف و فاخر از فرزندان با عقل و خردم انتظار دارم در کنار یکدیگر با تعامل و همفکری و دوستی هنرمندانه و به دور از اختلاف سلیقه های شخصی مشکل پیش آمده را حل کنند.

بیایید عاقلانه بیندیشیم اگر گوشه ای از ساختمان خانه سینما به هر علتی احتیاج به تعمیر دارد... شما را به خدا قسم، شما را به خدا قسم همه بنا را خراب و نابود نکنید."

آقای انتظامی در پایان نامه اش نوشته: "چه زود... دیر می شود."

در حالی که وزارت فرهنگ و ارشاد امروز اعلام کرده است که کمیته ای را برای ساماندهی امور صنفی اعضای خانه سینما، جایگزین این نهاد صنفی خواهد کرد، واکنش های مخالف و موافق نسبت به انحلال خانه سینما توسط وزارت ارشاد در روز ۱۳ دی ماه همچنان ادامه دارد و برخی کارشناسان کماکان امیدوارند که اختلاف بین وزارت ارشاد و خانه سینما با گفتگو و ریش سفیدی حل شود.

بنی اعتماد: هیچ مصوبه ای نمی تواند بر باور ما قفل بزند

رخشان بنی اعتماد، کارگردان سینمای ایران نیز در پیامی که در سایت ها و خبرگزاری های سینمایی منتشر شده است گفت که خانه سینما ملکی اجاره ای نیست که صاحب ملکی حکم تخلیه آن را بدهد.

خانم بنی اعتماد در این پیام خطاب به دست اندرکاران وزارت ارشاد بسته شدن خانه سینما را "امری غیر ممکن" عنوان کرده و گفته است: "اگر ساختمان شماره یک خیابان سمنان و ساختمان شماره دو خیابان وصال حکم به قفل بگیرد خانه ما در اتحاد اهالی خانواده سینما پا برجاست.حتی اگر موقتا مکانی برای گرد هم آمدن نداشته باشیم هیچ مصوبه ای یارای قفل زدن بر باور ما به پابرجایی خانواده سینما را ندارد."

هنرمند:بستن خانه سینما، بستن دهان ما نیست

محمدرضا هنرمند، کارگردان سینمای ایران نیز در یادداشتی که در اختیار سایت خبر آن لاین قرار داده پرسیده چرا هر روز باید با "آشوب، تخریب، بحران و یا دلهره ای جدید آغاز شود؟"

در ادامه یادداشت آقای هنرمند آمده است: "هنوز پس لرزه های اختلاس و آشفتگی بازار ارز و مسکن و بحران تورم و دهها نا بسامانی دیگر فروکش نکرده که وزیر فرهنگ و ارشاد با تحریک و راهنمایی معاون سینمایی اش دست به کار ایجاد بحران تازه ای می شود....آیا این بحران سازی واقعا اتفاقی است؟"

آقای هنرمند در پایان نوشته خود آورده: "آقایان! خانه سینما چه باشد و چه نباشد شما همچنان مسئول فیلم های به ظاهر فاخر عبثی هستید که از بیت المال و حق مردم ساخته اید پس مطمئن باشید که هیچ هیاهو و آشوبی دست های خالی شما را از دید همگان پنهان نخواهد کرد و آخر این که بستن خانه سینما بستن دهان ما نیست."

میلانی: بستن خانه سینما ترور شخصیت جمعی است

تهمینه میلانی، کارگردان نیز در اعتراض به منحل اعلام کردن خانه سینما در یادداشتی اعتراضی نوشت که با صحبت های مسئولین امر "مطلقا" قانع نشده است.

او در یادداشت خود نوشته است : "گیرم که که مدیریت فعلی خانه فرد صالحی نیست گیرم که شورای خانه دچار خطا شده و شورای دلسوزی نیست و در بدتربن حالت منافع فردی و یا حتی گروهی خاص را دنبال می کنند. خب! این که تازگی ندارد و اساسا مسئله لاینحلی نیست. در صورت لزوم می توان با یک مجمع عمومی از آنها خلع ید کرده و گروه شایسته ای را جایگزین آنها کرد.پس چرا در خانه ما بسته شده است؟ مگر پیشینیان ما نگفته اند که برای یک بی نماز در مسجد را نباید بست."

خانم میلانی، در بخش دیگری از یادداشتش نوشت: "مجموعه اطلاعات را که کنار هم می گذارم به این نتیجه می رسم که پشت این تصمیم بیش از آنکه خرد حاکم باشد، خشم، نفرت، حسادت و احساسات عمل کرده است....تهدید به بسته شدن یا بستن خانه ۵۰۰۰ انسان در واقع نوعی ترور شخصیت جمعی است."

کواکبیان: بعد از خانه احزاب حالا نوبت خانه سینماست

مصطفی کواکبیان، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی نیز در واکنش به موضوع انحلال خانه سینما در مجلس گفت با اینکه بر اساس قانون اساسی احزاب و تشکل ها مجاز هستند در چارچوب قوانین موضوعه فعالیت داشته باشند، به شکل غیر قانونی در خانه احزاب را بستند و الان هم نوبت خانه سینماست.

مدیر مسئول روزنامه مردم سالاری ضمن انتقاد از برخورد "شلاقی" وزارت ارشاد با ۵۰۰۰ سینماگر گفت:"نباید به گونه ای رفتار شود که برداشت شود دولت نهم هیچ ارتباطی با نهادهای مدنی ندارد و هر نهاد مدنی را می خواهد توقیف کند. چنین برداشتی از مواضع دولت خوب نیست."

شورجه: خانه سینما؛ لانه جاسوسی

اما واکنش ها دراین روزها فقط به مخالفان انحلال خانه سینما محدود نمی شد، برخی دیگر مانند احمد نجفی و جهانگیر الماسی، بازیگر نیز از این اقدام وزارت ارشاد حمایت کردند. جمال شورجه، کارگردان نزدیک به اصول گرایان نیز از موافقان این اقدام است. او در یادداشتی ضمن حمایت از انحلال خانه سینما، این نهاد صنفی را "لانه جاسوسی" خوانده و نوشته است: "این مرکز سرپل فتنه سبز و هدایت هنرمندان معدود و معلوم الحال سینماست."

آقای شورجه کارگردانان معترض به انحلال خانه سینما را بدون اینکه از آنها نام ببرد "فیلمسازان کاخ نشین"، "گندم نماهای جو فروش"، "سوسیال دموکرات های اسلامی" نامیده که "اغلب در موضع اپوزیسیون مظلوم نمایی می کنند".

در همین حال جمعی از برگزیدگان "جشنواره عمار" در بیانیه ای خانه سینما را متهم به فروش ۱۲۰ فیلم به شبکه بی بی سی فارسی کرد. در این بیانیه آمده است:

"یادتان رفته است یک بار سال ۸۴ مردم حباب توهم شما را شکستند؟ اما توبه نکردید و دوباره در سال ۸۸ انتظار داشتید 'منتخب محبوب' خودتان را جایگزین 'منتخب محبوب ملت' نمایید، اما باز از انتخابشان در بهت فرو رفتید. آیا هنوز هم وقت هوشیاری نرسیده است؟ به راستی که از مردم خیلی دورید و به نمایندگان قدرت و ثروت خیلی نزدیک.

کمی به خود بیایید. ظاهرا عجب و غرور شما را فراگرفته و از مردم دور افتاده اید. به آغوش جامعه و ملت بازگردید که مأمنی امن تر از آن نخواهید یافت. دریافت های چند صد میلیونی و میلیاردی، شما را از مردم دور کرده است و دغدغه هایتان را منفک از جامعه تنظیم می کند. بدانید که مردم به بیانیه ها و موضع گیری هایتان اعتنا نمی کنند."

حسن صلح جو، تهیه کننده برنامه آپارات در تلویزیون بی بی سی فارسی، ضمن رد این ادعا که بی بی سی فارسی ۱۲۰ عنوان فیلم از خانه سینما خریده، گفت بی بی سی فارسی در ایران هیچ همکاری ندارد و اساسا کار خانه سینما فروش فیلم نیست که فیلمی به بی بی سی فروخته باشد."

جشنواره عمار را دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی برگزار می کند.

دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی یک نهاد فرهنگی غیردولتی است که انتشار ماهنامه راه و برگزاری دوره‌های هنر و رسانه و تدوین تاریخ شفاهی جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی از جمله فعالیت‌های آن است.

جشنواره‌ عمار را سایت این رویداد فرهنگی این گونه معرفی می کند: "این جشنواره را می‌توان گردهمایی ستاره هایی دانست که در ظلمت شب نوید طلوع صبح روشنی را می‌دهند. افرادی که بدون پشتوانه خاص مالی و رسانه‌ای و بی هیچ ادعای ویژه هنری می‌خواهند حرف تازه‌ای در فضای فرهنگی هنری کشور مطرح کنند. حرف‌هایی که می‌پندارند زمین مانده و باید گفته شود. اگر چه مسخر کردن ابزار پیچیده‌ای چون سینما کار سهل و آسانی نیست اما حضور جوانانی در عرصه هنر انقلابی-اسلامی که بر حسب عادت و طبیعت باید در حیطه ی دیگری به جز حیطه ی هنر و مستند سازی مشغول به کار می شدند، خود نشان از خیزش جمعی بچه مکتبی‌ها به سمت فرهنگ دارد. البته که را ه دراز است و مسیر ناهموار."

اسامی فیلم هایی که در این جشنواره نمایش داده شده است می تواند نشان دهنده مضامین برخی از آنها باشد؛ فیلم هایی مانند "هم غزه، هم لبنان" و یا "هولوکاست سبز".

کارشناسان می گویند، هدف از راه اندازی این جشنواره حمایت از نیروهای جوان موسوم به ارزشی است که می خواهند وارد عرصه سینما بشوند.

به گفنه تهیه کننده برنامه آپارات، عناوین فیلم های این جشنواره نشان دهنده مضامینی است که دولت ایران برای تسری آنها تلاش می کند و ادبیات حاکم بر آن "ادبیات حکومتی" است.

جایگزین موقت خانه سینما

معاونت امور سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد امروز ۱۹ دی ماه از تشکیل یک "کمیته ساماندهی موقتی برای اداره امور صنفی اصناف سینمایی" در ایران، خبر داد.

جواد شمقدری همچنین گفت: "هنوز مجمع عمومی خانه سینما نسبت به انحلال خود نظری نداشته و صرفا به تعطیلی دفاتر خود بسنده کرده باید از نظر قانونی بررسی شود که آیا تعطیلی به منزله همان احلال تلقی می شود یا خیر . آیا این وزارتخانه می تواند طبق مفاد تبصره ماده ۲۰ نسبت به تصمیم گیری در خصوص این دفاتر در شرایط فعلی اقدامی نماید یا خیر."

آقای شمقدری همچنین گفت: "اتخاذ تصمیم در خصوص واگذاری اموال و دارایی خانه سینما بر اساس قانون برعهده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است."

مطالب مرتبط