وزیر ارشاد: از نظر دولت کار 'خانه سینما' تمام است

محمد حسینی، وزیر ارشاد حق نشر عکس ISNA
Image caption آقای حسینی می گوید موضوع انحلال خانه سینما از نظر دولت تمام شده محسوب می شود

محمد حسینی وزیر فرهنگ و ارشاد ایران در واکنش به برخی انتقادها و اعتراض ها در مورد انحلال خانه سینما از سوی این وزارتخانه گفت این موضوع از "از نظر دولت تمام شده" است و از مخالفان خواست به جای مخالفت به قانون پایبند باشند.

آقای حسینی مخالفت ها با منحل کردن خانه سینما توسط وزارت ارشاد را سیاسی خواند و گفت "برخی در این خصوص دچار توهم هستند و استدلال‌های آنان غیرمنطقی و بیشتر به تمسخر و جوسازی شبیه است."

وزیر ارشاد ضمن تاکید مجدد بر قانونی بودن انحلال خانه سینما گفت که "نیروهای ارزشی و متعهد عرصه سینما" و کمیسیون فرهنگی مجلس این اقدام را تایید کرده اند.

آقای حسینی همچنین با اشاره به اظهارات "یک نماینده مجلس" در مخالفت با این اقدام وزارت ارشاد، سخنان وی را "توهم و جو سازی" خواند و گفت: "در سایت منتسب به این نماینده، مطلب دور از انصافی منتشر شده بود که احتمال می‌رفت ایشان از این خبر مطلع نباشند لذا در تماسی با ایشان اختیارات قانونی و حقوقی دولت در انحلال خانه سینما تذکر داده شد و ایشان هم پذیرفت."

آقای حسینی نامی از این نماینده نبرد اما اشاره وی نشان می داد که وی درباره احمد توکلی نماینده تهران صحبت می کند که نسبت به تصمیم دولت اعتراض کرده بود.

در روزهای گذشته صحبت های دو نماینده مجلس ایران که نسبت به انحلال خانه سینما اعتراض داشتند، رسانه ای شده است؛ احمد توکلی، نماینده اصولگرای مجلس و از منتقدان دولت محمود احمدی نژاد و مصطفی کواکبیان، نماینده اصلاح طلب سمنان و عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس.

آقای توکلی روز هفدهم دی ماه در گفت و گو با خبرگزاری مهر درباره دلایل انحلال خانه سینما گفته بود: "این کار می تواند دو دلیل داشته باشد. یکی اینکه جریان خاصی که در دولت هستند و از آن تحت عنوان جریان انحرافی یاد می شود ممکن است قصد داشته باشد اقشار مختلف را در آستانه انتخابات دلزده کرده و شرایط مشارکت پائین مردم در انتخابات را فراهم کنند."

آقای توکلی احتمال دیگری را مطرح کرده بود و گفته بود "قصد دارند خانه سینما به دست وزیر ارشاد منحل شود و سپس رئیس جمهور به شکل ناجی وارد صحنه شود و در راستای مقاصد انتخاباتی خود ابقای خانه سینما را اعلام کند."

او تأکید داشت که انحلال خانه سینما نیازمند حکم دادگاه است نه اراده وزارت ارشاد و افزود: "هیچ گاه یک دولت عاقل با قشری که نیاز مهم جامعه را تأمین می کند، اینچنین برخورد نمی کند".

مصطفی کواکبیان، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی نیز گفته بود با اینکه بر اساس قانون اساسی احزاب و تشکل ها مجاز هستند در چارچوب قوانین موضوعه فعالیت داشته باشند، به شکل غیر قانونی در خانه احزاب را بستند و الان هم نوبت خانه سینماست.

مدیر مسئول روزنامه مردم سالاری ضمن انتقاد از برخورد "شلاقی" وزارت ارشاد با ۵۰۰۰ سینماگر گفته بود:"نباید به گونه ای رفتار شود که برداشت شود دولت نهم هیچ ارتباطی با نهادهای مدنی ندارد و هر نهاد مدنی را می خواهد توقیف کند. چنین برداشتی از مواضع دولت خوب نیست."

آقای حسینی همچنین با اشاره به بیانیه برخی اصناف در مخالفت با انحلال خانه سینما، این بیانیه ها را "فاقد دلیل حقوقی" دانست اما مشخص نکرد که منظورش از"دلیل حقوقی" چیست و چرا بیانیه باید حاوی دلیل حقوقی باشد.

وزیر ارشاد هدف از صدور این بیانیه را "جوسازی و تشویش اذهان عمومی" عنوان کرد و گفت: "در این خصوص هنرمندان و دست‌اندرکاران متعهد عرصه سینما پاسخ لازم را به آنها داده و خواهند داد."

مطالب مرتبط