جدایی نادر از سیمین؛ منتخب منتقدان ونکوور و نیویورک

جدایی نادر از سیمین حق نشر عکس ISNA
Image caption یکشنبه شب آینده(15 ژانویه) برندگان جوایز گلدن گلوب، که جدایی نادر از سیمین هم برای دریافت جایزه بهترین فیلم خارجی آن نامزد شده، معرفی می شوند

فیلم سینمایی جدایی نادر از سیمین به نویسندگی و کارگردانی اصغر فرهادی جایزه بهترین فیلم غیر انگلیسی زبان دوازدهمین دوره مراسم اهدای جوایز منتقدان فیلم ونکوور و هفتاد و هفتمین دوره جایزه حلقه منتقدان نیویورک را به خود اختصاص داد.

فیلم های سینمایی شعر (Poetry) به کارگردانی چانگ دونگ لی از کره جنوبی و پسر بچه ای با دوچرخه (The Kid with a Bike) به کارگردانی ژان پیر و لوک داردن از بلژیک، رقیبان جدایی نادر از سیمین برای کسب جایزه بهترین فیلم غیرانگلیسی زبان این دور از مراسم اهدای جوایز منتقدان فیلم ونکوور بودند.

فیلم صامت و سیاه و سفید هنرمند (The Artist) به کارگردانی میشل آزاناویسیوس نیز جایزه بهترین فیلم دوازدهمین دوره مراسم اهدای جوایز منتقدان فیلم ونکوور را از آن خود کرد.

مایکل فاسبندر و الیزابت اولسن که به ترتیب در فیلم های سینمایی شرم (Shame) و مارتا مارسی می مارلین (Martha Marcy May Marlene) ایفای نقش کرده اند نیز جوایز بهترین بازیگر نقش اول مرد و بهترین بازیگر نقش اول زن را از آن خود کردند.

در این دوره جوایز حلقه منتقدان نیویورک فیلم هنرمند (The Artist)، عنوان بهترین فیلم را از آن خودکرد. براد پیت برای بازی در مانی بال( Moneyball) و درخت زندگی(The Tree of Life) بهترین هنرپیشه نقش اول مرد شد و مریل استریپ برای بازی در فیلم بانوی آهنین(Iron Lady) عنوان بهترین هنرپیشه نقش اول زن را به خود اختصاص داد.

در سی و دومین دوره جوایز حلقه منتقدان لندن نیز فیلم آقای فرهادی در بخش های بهترین فیلم سال، بهترین فیلم غیر انگلیسی زبان، بهترین کارگردان (اصغر فرهادی)، بهترین فیلمنامه (اصغر فرهادی) و بهترین بازیگر نقش مکمل زن (ساره بیات) نامزد دریافت جایزه شده بود. جدایی نادر از سیمین که به تازگی نامزد دریافت جایزه بفتا در بخش بهترین فیلم غیر انگلیسی شده است، به عنوان نماینده ایران به هشتاد و چهارمین دوره مراسم آکادمی اسکار را یافته است.

این فیلم همچنین برای گرفتن جایزه بهترین فیلم خارجی گلدن گلوب با فیلم های "در سرزمین خون و عسل" به کارگردانی آنجلینا جولی، "گل های جنگ" به کارگردانی ژانگ ییمو، "پسری با دوچرخه به کارگردانی"برادران داردن، و فیلم "پوستی که در آن زندگی می کنم"، به کارگردانی پدرو آلمودوار رقابت می کند.

جدایی نادر از سیمین جایزه خرس طلایی بهترین فیلم شصت و یکمین دوره جشنواره بین المللی فیلم برلین را نیز دریافت کرده است. این فیلم سینمایی علاوه بر دریافت جایزه خرس طلایی، ۲ جایزه خرس نقره ای بهترین بازیگر زن و بهترین بازیگر مرد این جشنواره آلمانی را نیز به خود اختصاص داده است.

لیلا حاتمی، پیمان معادی، شهاب حسینی، ساره بیات، سارینا فرهادی، بابک کریمی و مریلا زارعی در فیلم جدایی نادر از سیمین ایفای نقش کرده اند. این فیلم در ایران نیز ۴ سیمرغ بلورین بهترین صدابرداری (محمود سماک باشی)، بهترین فیلمبرداری (محمود کلاری)، بهترین فیلمنامه (اصغر فرهادی) و بهترین کارگردانی (اصغر فرهادی) را از بیست و نهمین دوره جشنواره فیلم فجر دریافت کرد.

مطالب مرتبط