'در جست و جوی خیال و حقیقت پنهان ' در آپارات

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

این هفته در برنامه آپارات دو فیلم 'در جست و جوی خیال' و 'حقیقت پنهان' به نمایش در می آید.

پناه گرفتن در سرزمینی دیگره مثل فرو رفتن در یک مه عمیق هست. جنگ و استبداد و مشکلات اقتصادی اصلی ترین دلیل همه پناه جستن ها در یک سرزمین دیگر است. اما این پناه جستن آنقدر ها هم آسان نیست. این موضوع یکی از فیلم های برنامه این هفته هست. فیلم دیگر تصویری هست از زندگی معلمی که ترور شده و چشم هاش را از دست داده.

درباره فیلم 'درجست و جوی خیال'

حق نشر عکس no
Image caption نمایی از فیلم در جست و جوی خیال

اروپا در دو _ سه دهه گذشته مرکز اصلی پناهجویا ن ایرانی و افغان بوده. معمولا این پناهجویان، در دورانی که خود را تحویل کشوره های پناه دهنده می دهند، تا زمان روشن شدن تکلیف پناهندگی شان، در مراکز یا کمپ های پناهندگان زندگی می کنند. این دوران گذر، برای آنها که به دنبال تغییر شکل زندگی شان هستند، دوران خاصی هست، پر از تنهایی ها و دوری ها و در عین حال دورهم جمع بودن ها.

ویژگی فیلم

درجست و جوی خیال فیلمی مشاهده گر از یک کمپ پناهندگی است و از تجربه های اول فیلمساز به شمار می آید. با این حال می شود نگاه متفاوت به فیلمسازی و درک درست کاربرد تصاویر را در این تجربه دید.

درباره فیلمساز

صحرا کریمی بازیگر، فیلمساز و مدرس سینما، زاده یک خانواده افغان مهاجر در ایران است. او اولین بار با بازی در یکی از نقشهای اصلی فیلم 'دختران خورشید' (۱۳۷۹) مریم شهریار خود را شناساند. وی تجربه بازی در فیلم سینمایی 'خواب سفید ' (۱۳۷۹) حمید جبلی را نیز دارد. خانم کریمی پس از چندی برای کار و تحصیل به اسلواکی مهاجرت کرد و ضمن تحصیل در رشته فیلم و تلویزیون به ساخت فیلم های مستند و داستانی کوتاه پرداخت. او در حال حاضر دارای مدرک دکترای کارگردانی فیلم داستانی از دانشگاه فیلم و تلویزیون اسلواکی است و در مدرسه فیلم لس آنجلس تدریس می کند. فیلم 'نسیمه_ خاطرات یک دختر دانشجو' آخرین فیلم اوست که در سال ۲۰۱۰ موفق به راهیابی به جشنواره فیلمهای دانشجویی اسکار شد. برخی دیگر از فیلمهای او در مقام فیلمساز عبارتند از:

یک سوال ساده(۲۰۰۶) روزنامه زرد، زنان، جامعه (۲۰۰۶) تپه فیلهای سفید (۲۰۰۷).

نگاه فیلمساز

حق نشر عکس no
Image caption صحرا کریمی

اولین تجربه دانشجویی ام در زمینه سینمای مستند بود. همزمان در کنار کارگردانی فیلم داستانی تصمیم گرفتم که فیلم مستند هم بخوانم و در هفته اول شروع سال تحصیلی استاد اصلی ما پرفسور هاناک، یکی از بینانگذاران موج نو سینمای چکواسلواکی، از همه دانشجویان خواستند که باید مستندی در مورد محیطی که می شناسیم بسازیم. مستندی هفت دقیقه ای.

تصمیم گرفتم که در مورد کمپ مهاجرین در جنوب اسلواکیا و تنها تلفنی که در کمپ بود مستندم را بسازم. وسایل کاریمان خیلی حرفه ای نبود و همه محصلین سال اول فیلم مستند بودیم. دو روز تصویر برداری داشتیم و یک هفته تدوین و صدا گذاری کردیم. فیلم من ۲۶ دقیقه شد. با توجه به مدت زمانش، تبدیل به یک مستند تلویزیونی کوتاه شد. این فیلم دریچه های فستیوالهای زیادی را برویم باز کرد و اولین فیلم دانشجویی در اسلواکیا بود که جایزه اول 'گولد مکیلدی' فستیوال بیلبائو اسپانیا را از آن خود کرد و در بیش از پنجاه فستیوال فیلمهای مستند شرکت داشت. شاید دلیل موفقیتش سادگی و نگاهی متفاوت و غیر مستقیم به مهاجرت در آن زمان بود. و اینکه نوعی آماتوریزم هم در آن دیده می شود.

ما به فکر رعایت قواعدها نبودیم، اصلا قواعدها را هنوز نمی شناختیم و همه چیز را از روی حس و هیجانی که برای ساخت این مستند کوتاه داشتیم ،انجام دادیم. شاید امروز اصلا با نگاهی دیگر این فیلم را بسازم. اما مطمئنا آن نگاه ساده و آن حس عمیق رهایی از هر قید و بند قواعد در آن دیده نمی شد. این فیلم را دوست دارم. چون آغازگر راهی بود که تاکنون ادامه دارد.

درباره فیلم 'حقیقت پنهان'

حق نشر عکس no
Image caption نمایی از فیلم حقیقت پنهان

ترور در سالهای اخیر تبدیل به یک کلمه معمولی در زندگی افغان ها شده و خیلی ها غالبا به دلایل سیاسی و یا در اثر ترور های کور، جان شان را از دست داده اند . در فیلم حقیقت پنهان، محمد رنجبر، به سراغ یکی از کسانی رفته که در اثر یک ترور سیاسی نابینا شده است.

ویژگی فیلم

فیلمساز در این فیلم سعی کرده تصویری بدهد از یک شخصیت و گزارشی بدهد از اثرات یک ترور سیاسی بر یک زندگی یک فرد.

درباره فیلمساز

محمد رنجبر درسال ۱۳۶۵ دریکی از نقاط دور دست ولایت غزنی ولسوالی قره باغ منطقه تمکی، به دنیا آمده، درسال ۱۳۸۴ وارد دردانشکده هنرهای زیبا دانشگاه کابل شده و در رشته کارگردانی سینما و تیاتر تحصیل کرده است. او حضور فعالی در کارگاه های آموزشی مختلف داشته و سه فیلم داستانی کوتاه هم به نام های تاکسی، مقصر کیست و حسینا را خوانده و در کنار آن سه فیلم مستند هم با نام های مرد تنها، من سینما را داخل تاکسی خواندم و حقیقت پنهان تولیدکرده است.

نگاه فیلمساز

حق نشر عکس no
Image caption محمد رنجبر

فیلم حقیقت پنهان داستان زندگی شخصی است که قربانی مجاهدین شده. او قبل از به وجود آمدن مجاهدین یکی از شخصیت های بزرگ دولت افغانستان بوده و فعالیت های در عرصه آموزش، جوانان و فرهنگ داشته است. بعد از تشکیل مجاهدین در افغانستان وی ترور شد و در این حادثه چشمانش از بین رفت. با این حال و با وجود مشکلاتی که دارد باز هم در مکتب نابینایان تدریس می کند تا بتواند با بی سوادی و نابرابری های که درجامعه افغانستان وجود دارد مبارزه کند.

قبل ازهمه باید بگویم وفتی کارگردانی فیلمی می سازد کوشش می کند هرسخن که برای گفتن دارد را در فیلم بگنجاند ولی بعضی اوقات با توجه به کمبود وقت و نبود وسایل نمی تواند هر آنچه را که می خواهد به تصویر بکشد. بنابراین فیلم حقیقت پنهان از نظر من مشکلات تکنیکی خودش را دارد که از جمله می توان به مشکلات تدوین و فیلمبرداری اشاره کرد اما نباید فراموش کرد که فیلم از ساختارخوبی برخوردار می باشد و یکی از واقعیت های تاثیر مجاهدین را به تصویر می کشد و پیامی دارد برای همه جوامع.

آدرس پست الکترونیک برنامه آپارات:

aparat@bbc.co.uk

زمان پخش برنامه آپارات
به وقت تهران به وقت کابل به وقت دوشنبه به وقت گرینویچ
پنجشنبه ۲۱:۰۰ ۲۲:۰۰ ۲۲:۳۰ ۱۶:۳۰
تکرار جمعه ۱۱:۰۰ ۱۲:۰۰ ۱۲:۳۰ ۰۶:۳۰
تکرار شنبه ۱۳:۰۰ ۱۴:۰۰ ۱۴:۳۰ ۰۸:۳۰
تکرار چهارشنبه ۲۴:۰۰ ۰۱:۰۰ ۰۱:۳۰ ۱۹:۳۰
تکرارپنج شنبه ۱۶:۰۰ ۱۷:۰۰ ۱۷:۳۰ ۱۱:۳۰

مطالب مرتبط