وکیل خانه سینما: این نهاد منحل نشده است

حق نشر عکس ISNA
Image caption وکیل خانه سینما گفته که این نهاد درخواست صدور دستور موقت جلوگیری از انحلال را به دیوان عدالت اداری ارائه داده است

وکیل خانه سینما اعلام کرد که این نهاد تعطیل یا منحل نشده است.

جمال خندان کوچکی، وکیل خانه سینما در گفتگو با ایلنا، خبرگزاری کار ایران گفت هیات مدیره خانه سینما "به احترام نظر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی"، فعالیت های این نهاد را متوقف کرده است اما خانه سینما تعطیل یا منحل نشده است.

وکیل خانه سینما همچنین از درخواست این نهاد مبنی بر صدور دستور موقت جلوگیری از انحلال خانه سینما خبر داد و گفت دیوان عدالت اداری جلسه ای برای بررسی این درخواست تشکیل داده است.

به گفته آقای خندان کوچکی در این جلسه که روز گذشته بیستم دی ماه برگزار شد مدیرکل حقوقی وزارت ارشاد، وکیل خانه سینما، مدیرعامل و رئیس هیات مدیره این نهاد صنفی حضور داشتند و قرار بر این شد که دیوان عدالت اداری نظر خود را ظرف چند روز آینده اعلام کند. آقای خندان کوچکی تاکید کرد که از دید خانه سینما نامه انحلالی که وزارت ارشاد درباره خانه سینما صادر کرده شامل حال خانه سینما نمی‌شود. وی درباره اظهارات وزیر ارشاد درباره اموال خانه سینما گفت هر گونه انتقال و تحویل اموال خانه سینما مستلزم این است که موضوع انحلال توسط مجمع خانه سینما تصویب شود. وکیل خانه سینما گفت که این نهاد صنفی همچنان منتظر "نظر قانون" است.

در همین حال به گزارش ایسنا، محمد جعفر منتظری، رئیس دیوان عدالت اداری نیز گفت، دیوان عدالت اداری درخواست دستور موقت برای جلوگیری از انحلال را نپذیرفته و برای رسیدگی ماهوی پرونده نیاز به زمان دارد.

این در حالیست که قرار بود امروز بیست و یکم دی ماه دادگاهی برای رسیدگی به شکایت وزارت ارشاد علیه خانه سینما تشکیل شود اما این وزارتخانه شکایت خود را پس گرفته است و خانه سینما را در نامه ای منحل اعلام کرده است. وزیر ارشاد روز گذشته بیستم دی ماه اعلام کرد که موضوع انحلال این نهاد صنفی از سوی دولت تمام شده و مخالفت ها با این امر بی مورد است.

واکنش خانه تئاتر و خانه موسیقی

حق نشر عکس ILNA
Image caption واکنش ها به انحلال خانه سینما به سینماگران محدود نماند

واکنش ها به اعلام انحلال خانه سینما به سینماگران محدود نماند. امروز هم خانه موسیقی و خانه تئاتر در این باره بیانیه صادر کردند.

در بیانیه خانه موسیقی آمده است: "خانه سینما بدون هنرمندانش بی معناست و وزارت ارشاد نیز بدون هنر و هنرمند بی معناتر و در نظام برخاسته از انقلاب فرهنگی همه مسئولند و برخورد با هنرمندان و اهالی فرهنگ باید بسیار هنرمندانه و مشفقانه صورت گیرد."

خانه موسیقی در بیانیه خود درباره مسائل حقوقی اظهار نظر نکرده و آن را در صلاحیت حقوقدانان و قوه قضاییه دانسته اما از وضعیتی که به وجود آمده اظهار تاسف کرده است و "برخوردهای وزارت ارشاد را در شان دستگاه فرهنگی کشور" ندانسته است.

خانه تئاتر هم در بیانیه خود ضمن ابراز شگفتی از عملکرد وزارت ارشاد در زمینه انحلال خانه سینما نوشته "دست اندرکاران این وزارتخانه باید در برابر جامعه و تاریخ پاسخگو باشند."

خانه تئاتر در پایان بیاینه خود ابراز امیدواری کرده که در "آینده نزدیک نظاره گر گشایش خانه ای باشد که جامعه فرهنگی ایران به داشتن آن مفتخر است".

مطالب مرتبط