فرهادی به وزارت ارشاد: انحلال خانه سینما را به رای بگذارید

اصغر فرهادی حق نشر عکس ISNA
Image caption اصغر فرهادی در حال کارگردانی جدایی نادر از سیمین

اصغر فرهادی، کارگردان و نویسنده فیلم جدایی نادر از سیمین که به عنوان نماینده سینمای ایران به آکادمی علوم و هنرهای سینمایی معرفی شده است، در نامه ای به جواد شمقدری، معاونت سینمایی وزیر ارشاد از او خواست تصمیم انحلال این نهاد صنفی را در میان اعضای خانه سینما به رای بگذارد.

آقای فرهادی در نامه اش نوشته که در این صورت، اگر اعضا موافق انحلال آن بودند، بار مسئولیت این کار از شانه وزارت ارشاد برداشته می شود و اگر اکثریت رای به ابطال این حکم دادند این وزارتخانه به "احترام استقلال صنوف و همه اعضای این خانواده" تصمیم خود را لغو کند.

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی روز سه شنبه ۱۳ دی‌ماه در نامه ای به خانه سینما، این نهاد صنفی را منحل اعلام کرد و از دست اندرکاران این نهاد خواسته بود که ظرف مدت ۴۸ ساعت کلیه فعالیت های خود را متوقف کنند.

نامه شیرین عبادی به احمد شهید

تاکنون شخصیت های هنری، فرهنگی و سیاسی زیادی به خبر اعلام انحلال خانه سینما واکنش نشان داده اند.

روز گذشته ۲۱ دی ماه شیرین عبادی، فعال حقوق بشر و برنده جایزه صلح نوبل در نامه ای سرگشاده به احمد شهید، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد برای ایران، از او خواست به وضعیت نهادهای صنفی در ایران توجه کند.

خانم عبادی که در نامه خود از آقای شهید خواسته موضوع برخورد دولت ایران با نهادهای صنفی و انحلال خانه سینما را در پرونده دولت ایران درج و توجه مقامات مسئول را به لزوم استقلال و حمایت از نهاد های مذکور جلب کند.

حق نشر عکس a
Image caption خانم عبادی انحلال خانه سینما را به نزدیک شدن به انتخابات مجلس ایران مربوط می داند

شیرین عبادی، در گفت و گو با بی بی سی فارسی درباره نامه اش گفت حکومت ایران از مدت ها قبل به ویژه از خرداد ۸۸ در مقام تعطیل و انحلال نهادهای صنفی و مدنی بر آمده است و تعطیل نهادهای صنفی روزنامه نگاران، نویسندگان، دانشجویان و اتوبوسرانان شهری را در همین راستا عنوان کرد.

خانم عبادی فعالیت خانه سینما را قانونی خواند و گفت: "وزارت ارشاد بدون مجوز قانونی دستور انحلال آخرین نهاد صنفی بازمانده در ایران را داده و به مخالفت ها توجهی نمی کند."

این حقوقدان و فعال حقوق بشر همچنین گفت :"در آستانه انتخابات مجلس، دولت از هر تجمعی، حتی اگر تجمع مسالمت آمیز بازیگران باشد هم هراس دارد و دستور تعطیلی هم در همین راستا صادر شده است."

خانه سینما بزرگ ترین نهاد صنفی سینمای ایران است که در سال ۱۳۷۲ تاسیس شد و مجموعه ای از نهادهای صنفی سینما مانند کارگردانان، تهیه کنندگان، بازیگران و فیلمنامه نویسان را در بر می گیرد.

در سایت خانه سینما اهداف تاسیس این خانه "حفظ و صیانت از حقوق مادی و معنوی دست اندرکاران سینما"، "ایجاد امنیت شغلی و تامین اجتماعی" و "ارتقای سطح آموزشی و مهارت حرفه ای" سینماگران ذکر شده است.

مطالب مرتبط