انتقاد جورج لوکاس از تبعیض در ساخت فیلم‌ها درباره سیاهپوستان

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption جورج لوکاس خالق آثاری چون 'جنگ ستارگان' و 'ایندیانا جونز' است

جورج لوکاس، کارگردان و تهیه کننده آمریکایی گفت که ساخت فیلم تازه اش ۲۰ سال طول کشیده و دلیلش این بوده که تمام شخصیت های آن فیلم سیاهپوست بوده اند.

او که در برنامه تلویزیونی "دیلی شو" صحبت می کرد، گفت که "دم های قرمز" که خودش هزینه ساخت آن را تامین کرده، داستان تعدادی از خلبانان آمریکایی آفریقایی تبار را روایت می کند که در جنگ جهانی دوم می جنگیدند.

او مدعی شد که استودیوهای اصلی از این فیلم حمایت نکردند چون "هیچ سفیدپوستی در هیچ نقش اصلی فیلم بازی نمی کند."

او گفت: "من موضوع را با همه آنها مطرح کردم، اما آنها گفتند نه، ما نمی دانیم چطور برای فیلمی شبیه این بازار پیدا کنیم."

آقای لوکاس اضافه کرد: "آنها بر این باورند که هیچ بازار خارجی ای برای این فیلم وجود ندارد؛ ۶۰ درصد سود آنها در خارج است."

لوکاس در نوشتن فیلمنامه "دم های قرمز" همکاری کرده و خود تهیه کنندگی آن را بر عهده داشته است. این فیلم را آنتونی همینگوی کارگردانی کرده است.

در این فیلم نام های شناخته شده ای همچون کوبا گودینگ جونیور که برنده جایزه اسکار شده است، ترنس هاوارد و نه -یو، خواننده آر اند بی بازی می کنند.

فیلم "دم های قرمز" نشان می دهد که این خلبان ها چطور تفکیک می شدند و در بیشتر طول جنگ روی زمین می ماندند، تا زمانی که سرانجام برای جنگیدن برای کشورشان فراخوانده شدند.

خلبانان واقعی که این فیلم بر اساس زندگی آنها ساخته شده، در سال ۲۰۰۷ از جورج بوش که در آن زمان رئیس جمهور آمریکا بود، مدال گرفتند.

لوکاس ۳۷ میلیون و ۸۰۰ هزار دلار از سرمایه شخصی خود را صرف ساخت این فیلم کرده است. این فیلم را لوکاس فیلم، شرکتی که مالکیت آن با خود اوست، ساخته و کمپانی فاکس قرن بیستم توزیع آن را برعهده خواهد داشت.

به نوشته نشریه هالیوود ریپورتر، او ۳۵ میلیون دلار دیگر را هم صرف هزینه های توزیع خواهد کرد.

لوکاس در برنامه دیلی شو به جان استوارت گفت که این فیلم به طرز معقولی پرهزینه است. "معمولا فیلم های سیاهپوستان با بودجه خیلی کم ساخته می شود."

اظهارات لوکاس تکرار سخن کسانی همچون اسپایک لی است که در سال ۲۰۰۸ از فقدان چهره های سیاهپوست در فیلم های جنگی هالیوودی انتقاد کرده بود.

اسپایک لی در اظهار نظری درباره فیلم های "پرچم های پدران ما" و "نامه هایی از ایوو جیما" به کارگردانی کلینت ایستوود گفته بود: "او دو فیلم پشت سر هم درباره آیوو جیما ساخت و یک سرباز سیاهپوست در یکی از این فیلم ها نبود. من می دانم که این نکته به او گفته شد و [کلینت ایستوود] می توانست آن را تغییر دهد. این جوری نبود که او نداند."

کلینت ایستوود بعدتر در خصوص شیوه انتخاب بازیگرانش در "پرچم پدران ما" این گونه توصیح داد که نیروهای آمریکایی آفریقایی تبار در حادثه اصلی این فیلم دخالتی نداشتند. اشاره او به زمانی است که سربازان دریایی آمریکا، پرچم این کشور را بر فراز کوه سوریباچی به اهتزاز در آوردند.

کلینت ایستوود گفته بود: "اگر عمدا یک بازیگر آمریکایی آفریقایی تبار در آنجا می گذاشتم، مردم می گفتند این آدم عقلش را از دست داده است".

جورج لوکاس گفته است که اگر فیلم تازه اش در گیشه موفق شود، ساخت دو فیلم دیگر را نیز که به حوادث قبل و بعد از حوادث این فیلم می پردازند، در ذهن دارد.

مطالب مرتبط