ایرج گرگین درگذشت

ایرج گرگین حق نشر عکس no credit
Image caption آقای گرگین که مبتلا به سرطان بود روز یکشنبه اول ژانویه در بیمارستان بستری شده بود

ایرج گرگین از قدیمی ترین روزنامه نگاران و برنامه سازان و مدیران رادیو و تلویزیون صبح امروز جمعه ( ۲۳ دی ماه) در ویرجینیا درگذشت.

آقای گرگین که مبتلا به سرطان بود، روز یکشنبه اول ژانویه در بیمارستان بستری شده بود.

ایرج گرگین در سال ۱۳۳۰کار روزنامه نگاری را با روزنامه کیهان آغاز کرد و در سال ۱۳۳۷ وارد رادیو شد.

او در سال های نخستین دهه ۴۰ شمسی سرپرست و مسئول "برنامه دوم رادیو تهران" شد. این ایستگاه رادیویی پایگاه طرح مباحث اجتماعی، فرهنگی و هنری بود.

هنرمندانی مانند احمد شاملو، فروغ فرخزاد، نادر نادرپور، سیمین بهبهانی، مهدی اخوان ثالث، و فریدون رهنما در این شبکه رادیویی که مخاطب آن بیشتر، اهالی و علاقمندان فرهنگ و هنر بودند، حضور یافتند.

آقای گرگین در تلویزیون نیز سمت هایی مانند رئیس روابط عمومی و انتشارات، مدیریت خبر و مدیریت تولید را بر عهده داشت. وی مجله تماشا را نیز منتشر می کرد.

از سال ۱۳۵۵ شبکه دوم تلویزیون ایران راه اندازی شد و مدیریت آن به آقای گرگین واگذار شد.

ایرج گرگین بعد از انقلاب ایران از این کشور رفت و در سال ۱۳۶۱ رادیو امید را در لس آنجلس راه اندازی کرد.

این روزنامه نگار قدیمی ایرانی در سال ۱۳۷۷ به پراگ رفت و از پایه گذاران بخش فارسی رادیو اروپای آزاد (رادیو آزادی که چندی بعد به رادیو فردا تبدیل شد) بود.

مسعود بهنود، روزنامه نگار در گفتگو با بی بی سی فارسی گفت ایرج گرگین از جمله افراد انگشت شماری بود که از دوران اوج رادیو باقی مانده بود.

به گفته آقای بهنود، برخورد اصلی ایران با دنیای مدرن رسانه ای بعد از کودتای ۲۸ مرداد شروع شد و رادیو در این میان نقش اصلی داشت.

آقای بهنود گفت: "بعد از کودتای ۲۸ مرداد که رادیو در برخورد اصلی ایران با دنیای مدرن رسانه ای نقش عمده داشت، کسانی بودند که نحله چپ آمده بودند و ایرج گرگین یکی از آنها بود."

به گفته آقای بهنود، "ایرج گرگین یکی از بهترین برنامه سازان رادیو شد و برنامه های متعددی ساخت که یکی از آنها گفتگو با فروغ فرخزاد بود."

مسعود بهنود گفت: "صدای مخملین گرگین در کارش به کمکش آمد و از همه مهم تر اینکه او یک متانت ذاتی داشت که او را می برد به طرف مدیریت."

به گفته وی، "در دهه پنجاه که بسیاری آن را به عنوان دهه طلایی نام می برند، با بالا رفتن قیمت نفت و عوض شدن شکل مملکت، گرگین در رادیو تلویزیون کار روزنامه نویسی کرد و بنیاگذار مجله تماشا شد که در زمان خودش از بهترین مجلات از نظر شکل و محتوا بود."

مسعود بهنود همچنین گفت: "آقای گرگین گرچه بعد از بیرون آمدن از ایران بنیانگذار چند رسانه شد ولی این، چیزی نبود که او می خواست و این موضوع را باز می گفت. او بخصوص در زمینه مدیریت اطلاعات به اطلاعات بدون ایدئولوژی و بدون نظر معتقد بود و این کاری بود که خیلی در دوران تبعید برایش امکان پذیر نشد."