'آرتیست' نامزد بیشترین جوایز بفتا شد

Image caption میشل هازاناویسیوس کارگردان فیلم آرتیست نامزد بهترین کارگردانی و فیلمنامه شده است

فیلم آرتیست با نامزدی در ۱۲ رشته، از جمله بهترین فیلم و بهترین کارگردان، نامزد دریافت بیشترین تعداد جایزه از جوایز بفتا (جوایز منتخب آکادمی فیلم بریتانیا) شده است.

ژان دژاردن و برنیس بجو، دو ستاره این فیلم، نیز نامزد جایزه بهترین بازیگر مرد و زن هستند.

فیلم بریتانیایی بندزن، خیاط، سرباز و جاسوس که بر اساس رمانی از جان لوکاره اقتباس شده با ۱۱ نامزدی، بعد از آرتیست، بیشترین نامزدی را دارد.

پیشتر اعلام شده بود که جدایی نادر از سیمین هم در رشته بهترین فیلم خارجی نامزد شده است.

مریل استریپ برای بازی در بانوی آهنین نامزد جایزه بهترین بازیگر زن و جورج کلونی با بازی در فیلم امیدوار (Hopeful) نامزد جایزه بهترین بازیگر مرد شده است.

رقیبان استریپ و بجو، میشل ویلیامز برای بازی در "هفته من با مریلین"، تیلدا سوینتون برای بازی در "باید درباره کوین حرف بزنیم" و وایولا دیویس برای بازی در فیلم "کمک" هستند.

علاوه بر کلونی و دژاردن، برد پیت با بازی در "مانی بال"، گری اولدمن برای "بندزن، خیاط، سرباز و جاسوس" و مایکل فسبندر برای بازی در فیلم "شرم" نامزد جایزه بهترین بازیگر مرد اعلام شده اند.

دژاردن در واکنش به خبر نامزدی های فیلم آرتیست برای جوایز بفتا گفت: "این خیلی خوشحالم می کند که عده فراوانی از این فیلم استقبال می کنند، فیلمی صامت و سیاه و سفید. این فیلم اکنون در سراسر جهان مورد استقبال قرار گرفته است."

او گفت: "قرار گرفتن در کنار بقیه بازیگران در رشته بهترین بازیگر مرد که من کارهایشان را مدت های طولانی است که تحسین می کنم، واقعا افتخار است."

همبازی او در این فیلم، برنیس بجو گفت: "اگر من الان در لندن بودم برایتان می رقصیدم. ممنون از شما، اعضای بفتا."

گری اولدمن، یکی از بازیگران فیلم بندزن، خیاط، سرباز و جاسوس نیز گفت که در بفتای امسال، این فیلم در میان فیلم هایی است که "بهترین های بریتانیا" را نمایندگی می کند.

هیوگو ساخته مارتین اسکورسیزی نامزد ۹ جایزه است. آقای اسکورسیزی نامزد جایزه بهترین کارگردانی است و فیلم دیگر او، جورج هریسون: زندگی کردن در دنیای مادی" نامزد جایزه بهترین مستند نیز اعلام شده است.

"بندزن، خیاط، سرباز و جاسوس"، "فرزندان"، "راندن" و "کمک" سایر نامزدهای بهترین فیلم هستند.

نیکلاس ویندینگ رفن برای کارگردانی "راندن"، توماس الفردسون برای کارگردانی "بندزن، خیاط، سرباز و جاسوس" و لین رمسی برای "باید درباره کوین حرف بزنیم" از دیگر نامزدان جایزه بهترین کارگردانی اند.

رویای تهیه کننده

در مراسم جوایز بفتا که ماه آینده برگزار خواهد شد، پنج فیلم در رشته فیلم شاخص بریتانیایی با هم رقابت خواهند کرد- "هفته من با مریلین"، "سنا"، "شرم"، "باید درباره کوین حرف بزنیم" و "بندزن، خیاط، سرباز و جاسوس".

بیم بیوان، تهیه کننده فیلم جاسوسی "بندزن، خیاط، سرباز و جاسوس" گفت: "رویای یک تهیه کننده موفقیت همزمان هم از نظر تجاری و هم از نظر منتقدان است."

"مخاطبان بریتانیایی با حمایت صمیمانه خود از سینما اولین موفقیت مارا رقم زد سپس مطبوعات بریتانیایی و حالا نامزدی ها در بفتا دومین موفقیت را برای ما به ارمغان آورده است."

سنا که درباره زندگی ایرتن سنا، راننده فرمول یک است، همچنین نامزد جایزه بهترین مستند شده است. دیگر رقیب این فیلم، "پروژه نیم" است که درباره شامپانزه ای است که در دهه ۱۹۷۰ مثل یک کودک تربیت می شود.

جیم برودبنت که نقش دنیس تاچر را در فیلم بانوی آهنین بازی می کند نامزد جایزه بهترین بازیگر مکمل مرد است و کنت برانا با بازی در نقش لارنس اولیویه در فیلم هفته من با مریلین رقیب اوست.

در همین رشته، جونا هیل با بازی در مانی بال، کریستوفر پلامر برای "تازه کارها" و سیمور هافمن برای "نیمه مارس" با هم رقابت خواهند کرد.

جودی دنچ نامزد بهترین بازیگر زن مکمل برای بازی در "هفته من با مریلین" است ولی با دو بازیگر در فیلم "کمک" رقابت سختی را در پیش خواهد داشت.

جدایی نادر از سیمین

در رشته بهترین فیلم خارجی، "جدایی نادر از سیمین" از ایران که برنده جایزه بهترین فیلم خارجی شد، "پینا" از آلمان، "آتش سوزی ها" از کانادا، "Potiche " از فرانسه و "پوستی که در آن زندگی می کنم" ساخته پدرو آلمادوار نامزد شده اند.

فیلم "جدایی نادر از سیمین" ساخته اصغر فرهادی یکشنبه شب جایزه بهترین فیلم خارجی "گلدن گلوب" را نیز دریافت کرد.

این فیلم که لیلا حاتمی و پیمان معادی بازیگران نقش اول زن و مرد آن هستند، همچنین برای شرکت در هشتاد و چهارمین دوره مراسم اسکار، به عنوان نماینده سینمای ایران در این آکادمی انتخاب شده است.

رالف فاینز و پدی کنسیداین، دو بازیگری که به کارگردانی رو آورده اند، در رشته "نخستین اثر از نویسنده، کارگردان یا تهیه کننده بریتانیایی"، به ترتیب برای "کوریولانوس" و "تیراناسور" نامزد شده اند.

مراسم اهدای جوایز بفتا با اجرای استیون فرای در رویال اپرا هاوس در ۱۲ فوریه در لندن برگزار خواهد شد.

مطالب مرتبط