کارگردان ایرانی فیلمش را از جشنواره فجر بیرون کشید

جشنواره فیلم فجر حق نشر عکس 11
Image caption امسال سی امین دوره جشنواره فیلم فجر در ایران در حالی برگزار می شود که خانه سینما منحل شده است

عباس رافعی، کارگردان و فیلمساز ایرانی در نامه ای از اداره کنندگان جشنواره فیلم فجر خواست فیلمش بنام "آزاد راه" را از جشنواره خارج کنند.

آقای رافعی در نامه اش نوشته است حضور در چنین جشنواره‌ای "در شرایط فعلی هیچ فضیلتی" برای او محسوب نمی شود.

این سینماگر ایرانی در نامه اش نوشته به نظر ‌می‌رسد جشنواره فیلم فجر در "پیچ و خم روابطی مبهم اسیر شده است." ولی به جزییات دیگری اشاره نکرد.

به تازگی هم بهمن فرمان آرا، دیگر کارگردان صاحب نام ایرانی جوایز خود را در اعتراض به انحلال خانه سینما به دفتر جشنواره فیلم فجر پس داد.

سینماگران ایرانی به برخوردهای دولتی با سینماگران از جمله دستور انحلال خانه سینما معترضند.

اسامی فیلم‌های سی‌امین جشنواره فیلم فجر

روابط عمومی سی‌امین جشنواره فیلم فجر چند روز پیش اعلام کرده بود ۱۷ فیلم از جمله شیر تو شیر به کارگردانی ابراهیم فروزش، کلاه قرمزی و بچه ننه به کارگردانی ایرج طهماسب، اکباتان به کارگردانی مهرشاد کارخانی و قلاده‌های طلا به کارگردانی ابوالقاسم طالبی در بخش سینمای ایران این جشنواره حضور دارند.

فیلم‌های سینمایی روزهای زندگی به کارگردانی پرویز شیخ طادی، بیداری به کارگردانی فرزاد موتمن و ملکه به کارگردانی محمدعلی باشه‌آهنگر برای شرکت در بخش مسابقه بین‌الملل جشنواره فیلم فجر انتخاب شده اند.

در بخش مسابقه سینمای آسیا، فیلم‌های سینمایی نارنجی پوش به کارگردانی داریوش مهرجویی، بوسیدن روی ماه به کارگردانی همایون اسعدیان و پرواز بادبادک ها به کارگردانی علی قوی‌تن شرکت خواهند کرد.

در بخش کشورهای جهان اسلام هم سه فیلم در انتظار معجزه به کارگردانی رسول صدر عاملی، سلام بر فرشتگان به کارگردانی فرزاد اژدری و راه بهشت به کارگردانی مهدی صباغ‌زاده از ایران انتخاب شده است.

سی‌امین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر از ۱۲ تا ۲۲ بهمن ماه ۹۰ برگزار می‌شود.

این جشنواره را وزارت فرهنگ و ارشاد ایران برگزار می کند. معاونت سینمایی وزارت ارشاد چندی پیش با ارسال نامه ای به خانه سینما این نهاد صنفی سینماگران ایرانی را منحل اعلام کرد و با وجود واکنش های اعتراض آمیز سینماگران تا کنون بر تصمیم خود پا برجا مانده است.