سلمان رشدی از ترس سوء‌قصد از شرکت در جشنواره ادبی هند انصراف داد

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption سلمان رشدی از اینکه نتوانسته به جشنواره ادبی هند برود ابراز تاسف کرده است

سلمان رشدی از شرکت در جشنواره ادبی جیپور انصراف داد. آقای رشدی گفته است که با پیامی ویدئویی، با مخاطبان این جشنواره سخن خواهد گفت.

سلمان رشدی گفته است که پس از اعتراض تعدادی از روحانیان بانفوذ مذهبی به حضور او در هند، از اینکه هدف سوء‌قصد قرار بگیرد، می‌ترسد.

او قرار بود در جشنواره ادبی جیپور سخنرانی کند.

آقای رشدی گفت که "منابعی" به او خبر داده اند که "ترورکنندگان ممکن است در راه جیپور باشند تا او را بکشند."

سلمان رشدی سال ها پیش با نوشتن رمان آیات شیطانی موجب خشم دنیای مسلمانان شد؛ بسیاری از مسلمان ها این کتاب را موهن قلمداد کردند.

او پس از صدور حکم قتل از سوی آیت الله خمینی تا سال ها به صورت مخفیانه زندگی می کرد.

آقای رشدی قرار بود در روز افتتاحیه جشنواره ادبی جیپور که از امروز جمعه شروع می شد سخنرانی کند. برگزارکنندگان چند روز پیش اعلام کردند که تغییری در برنامه ایجاد شده است و نام او را از فهرست سخنرانان حذف کردند.

سلمان رشدی در بیانیه ای که در این جشنواره قرائت شد نوشت: "منابع اطلاعاتی در ماهاراشترا و راجستان به من اطلاع داده اند که تروریست هایی از دنیای زیرزمینی مومبای (بمبئی) پول گرفته اند و در راه جیپورند تا مرا از بین ببرند."

آقای رشدی گفته است: "با وجود اینکه درباره دقت این اطلاعات کمی تردید دارم ولی اگر در چنین شرایطی به جشنواره بیایم، مسئولیت ناپذیری در قبال خودم، خانواده ام، مخاطبان جشنواره و همکاران نویسنده ام است. بنابراین به جیپور سفر نخواهم کرد."

این نویسنده بعدا در توئیتر خود نوشت که از اینکه در جیپور نیست خیلی ناراحت است و به صورت ویدیویی در جشنواره سخن خواهد گفت.

آقای رشدی گفته بود که او برای دیدار از هند، زادگاهش، نیاز به اجازه ندارد.

در هفته های اخیر، در میان گروه های مسلمان هندی اعتراضات ضد سلمان رشدی به پا شده بود.

ویلیام دالریمپل، نویسنده و از برگزارکنندگان این جشنواره گفت که تصمیم آقای رشدی برای پرهیز از حضور در جشنواره "تراژدی بزرگی است."

هاری کنزرو، نویسنده، در توئیتر خود نوشت که غیبت سلمان رشدی از این جشنواره "لکه ای است بر اعتبار بین المللی هند."

سلمان رشدی در هند به دنیا آمده اما شهروند بریتانیاست و بیشتر عمر خود را در این کشور زندگی کرده است. در سال های اخیر او چند بار به صورت مخفیانه به هند سفر کرده و در سال ۲۰۰۷ نیز در جشنواره ادبی جیپور شرکت داشت.

خبرنگاران می گویند که اعتراضات درباره سفر سلمان رشدی بی ارتباط با انتخابات ایالتی در اوتار پرادش نیست.

به گفته تحلیلگران، هیچ حزب سیاسی نمی خواهد که جامعه مسلمانان را ناراحت کند؛ مسلمانان ۱۸ درصد از رای دهندگان در این ایالت را تشکیل می دهند.

روز دهم ژانویه یک مدرسه علوم دینی در ایالت اوتار پرادش هند از دولت خواست که سلمان رشدی را به هند راه ندهد چرا که "احساسات مذهبی مسلمانان را درگذشته خدشه دار کرده است."

جشنواره ادبی جیپور، امروز جمعه با حضور بیش از ۲۵۰ نویسنده و شخصیت هنری و تحت تدابیر امنیتی شدید آغاز به کار کرده است.

برآورد می شود ده ها هزار نفر در این جشنواره ادبی شرکت کنند. مایکل اونداتیه، تام استاپارد، هر دو نویسنده، دیوید رمنیک، روزنامه نگار و اپراه وینفری ، از چهره های سرشناس تلویزیونی در آمریکا از جمله مهمانان این جشنواره اند.

مطالب مرتبط