عصار برای خسرو شکیبایی می خواند: به کجا چنین شتابان؟

حق نشر عکس FARS
Image caption خسرو شکیبایی سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد را به خاطر بازی در فیلم‌های هامون و کیمیا به دست آورد

منابع خبری ایران از حضور علیرضا عصار، مهران مدیری و شهاب حسینی در فیلم مستندی که درباره خسرو شکیبایی در حال ساخته شدن است، خبر داده اند.

ساکن صحرای سکوت نام فیلم مستندی است که به نوعی شناخت نامه خسرو شکیبایی، بازیگر فقید ایرانی محسوب می شود.

به گفته الهام قره‌خانی، یکی از کارگردانان این مستند، مهران مدیری و شهاب حسینی، بازیگران سینما و تلویزیون ایران قطعاتی از اشعار خسرو شکیبایی را که تاکنون منتشر نشده، دکلمه می‌کنند و علیرضا عصار نیز قطعه‌ای به نام "به کجا چنین شتابان"، سروده محمدرضا شفیعی کدکنی را به یاد ‌آقای شکیبایی می‌خواند.

مستند ساکن صحرای سکوت به تهیه‌کنندگی جمشید مشایخی و سیدهادی منبتی و کارگردانی الهام قره‌خانی و مهرتاش مهدوی، مروری است بر زندگی هنری خسرو شکیبایی. این فیلم هم اکنون مراحل تدوین و صداگذاری را پشت سر می‌گذارد.

رامبد جوان، نیکی کریمی، رضا رشیدپور و ژاله علو از دیگر هنرمندانی هستند که برخی قطعات هنری را به یاد خسرو شکیبایی دکلمه می‌کنند.

هنرمندانی چون جمشید مشایخی، آیدین آغداشلو، حمید سمندریان، اکبر عالمی، داریوش مهرجویی، مسعود کیمیایی، ژاله علو، مرتضی احمدی، علیرضا خمسه، جلال الدین معیریان، احمدرضا درویش، کیومرث پور احمد، بیژن بیرنگ، مهدی صباغ‌زاده، محمود پاک نیت، مهرانه مهین ترابی، مجید جعفری، مجید جوانمرد، حسین خانی بیک، صدرالدین حجازی و مهرداد صدیقیان از شخصیت هنری و اجتماعی خسرو شکیبایی می گویند.

حق نشر عکس FARS
Image caption خسرو شکیبایی و بیتا فرهی در فیلم هامون

با پروین کوشیار، همسر خسرو شکیبایی و پوریا و پوپک فرزندان او نیز در این فیلم گفت و گو شده است.

خسرو شکیبایی بامداد روز جمعه، ۱۸ ژوئیه (۲۸ تیر) سال ۱۳۸۷ در سن شصت و چهار سالگی بر اثر سکته قلبی در بیمارستان پارسیان تهران از دنیا رفت.

آقای شکیبایی که در دانشکده هنرهای زیبا تحصیل کرده بود سال ها در زمینه تئاتر فعالیت کرد تا این که مسعود کیمیایی در سال ۱۳۶۱ با انتخاب او برای ایفای نقشی کوتاه در فیلم خط قرمز او را به دنیای سینما کشاند.

در سال ۱۳۶۸ داریوش مهرجویی از آقای شکیبایی برای ایفای نقش اول فیلم هامون دعوت کرد.

هامون را می توان نقطه عطف زندگی حرفه ای خسرو شکیبایی خواند. او با بازی در نقش حمید هامون یکی از ماندگارترین نقش های تاریخ سینمای ایران را رقم زد. نقشی که بعدها نیز او را در قالب های مختلف تکرار کرد و به نظر می رسید که نتوانست از آن جدا شود.

حق نشر عکس ISNA
Image caption خوسرو شکیبایی در ۲۸ تیرماه ۱۳۸۷ در سن ۶۴ سالگی در اثر عارضه قلبی در بیمارستان پارسیان تهران درگذشت

خسرو شکیبایی بعد از هامون در فیلم هایی مانند کیمیا ساخته احمدرضا درویش و کاغذ بی خط با کارگردانی ناصر تقوایی بازی کرد و بار دیگر تحسین منتقدان را برانگیخت.

آقای شکیبایی قبل از مرگ در فیلم اتوبوس شب ساخته کیومرث پوراحمد برای آخرین بار توانایی خود را در بازیگری به نمایش گذاشت.

خسرو شکیبایی دو بار سیمرغ بلورین بهترین بازیگر مرد را به خاطر فیلم های هامون و کیمیا از آن خود کرد و برای فیلم های یکبار برای همیشه ، سایه به سایه و کاغذ بی خط، نامزد سیمرغ بلورین جشنواره فیلم فجر شد.

آقای شکیبایی در تلویزیون نیز نقش های ماندگاری را ایفا کرد که از آن جمله می توان به مدرس، ‌کوچک جنگلی، تهران ۵۳، روزی روزگاری و خانه‌ سبز اشاره کرد.