سلمان رشدی: مقام‌های امنیتی هند اطلاعات غلط به من دادند

حق نشر عکس AFP
Image caption انتشار رمان 'آیات شیطانی' در هند ممنوع است

سلمان رشدی، نویسنده، مقامات ایالت هندی راجستان را متهم کرده است که اطلاعات امنیتی غلط به او داده اند. آقای رشدی روز جمعه از ترس سوء قصد از شرکت در جشنواره ادبی جیپور انصراف داده بود.

آقای رشدی روز جمعه از شرکت در جشنواره ادبی جیپور انصراف داده و گفته بود که منابعی به او گفته اند که تعدادی تروریست، اجیر شده اند که او را به قتل برسانند.

با این حال، او روز یکشنبه گفته است که بر این باور است که درباره وجود این تهدیدها، به او دروغ گفته شده است.

دولت راجستان این اتهام را رد کرده و آن را "بی اساس" دانسته است.

سلمان رشدی سال ها پیش با نوشتن رمان آیات شیطانی خشم بسیاری از مسلمانان را برانگیخت؛ بسیاری از آنها این رمان را موهن قلمداد کردند.

او پس از صدور حکم قتلش از سوی آیت الله خمینی تا سال ها به صورت مخفیانه زندگی می کرد.

آقای رشدی قرار بود در روز افتتاحیه جشنواره ادبی جیپور سخنرانی کند ولی با بیان اینکه "منابع اطلاعاتی در ماهاراشترا و راجستان به من اطلاع داده اند که تروریست هایی از دنیای زیرزمینی مومبای (بمبئی) پول گرفته اند و در راه جیپورند تا مرا از بین ببرند،" از شرکت در این جشنواره انصراف داد.

پیشتر، روحانی های بانفوذ مسلمان علیه حضور او در این جشنواره ادبی اعتراض کرده بودند.

روز یکشنبه آقای رشدی در توییتر خود نوشت که او این اطلاعات را بررسی کرده و بر این باور است که "به او دروغ گفته شده است."

حق نشر عکس AFP
Image caption پیش از این، روحانی های بانفوذ مسلمان علیه حضور او در این جشنواره ادبی اعتراض کرده بودند

او نوشت: "بسیار عصبانی ام."

با این حال، آشوک گلوت، سروزیر راجستان به یکی از روزنامه ها گفته است که اتهام آقای رشدی "بی اساس" است.

دولت آقای گلوت در بیانیه ای نوشته است: "اطلاعات تایید شده ای درباره وجود تهدید نسبت به آقای رشدی از سوی سازمان اطلاعات در اختیار برگزارکنندگان جشنواره قرار گرفته بود. چنین اطلاعاتی حتی پیش از برگزاری جشنواره دریافت شده بود."

در همین حال، پلیس راجستان ارسال هرگونه اطلاعات در ارتباط با وجود تهدید نسبت به جان آقای رشدی را تکذیب کرده است.

کی سابرامانیان، رئیس پلیس ماهاراشترا گفت: "وقتی که ما هیچ اطلاعاتی درباره برنامه ریزی گانگسترها یا تروریست های حرفه ای برای قتل آقای سلمان رشدی نداریم، چطور ممکن است آن را در اختیار افراد دیگری قرار داده باشیم؟"

بر اساس گزارش یکی از روزنامه ها، یک روز پیش از افتتاح جشنواره، به برگزارکنندگان جشنواره "پرونده ای امنیتی نشان داده شده است که نشانگر وجود تهدید نسبت به جان آقای رشدی بوده است." برگزارکنندگان جشنواره هم بر همین اساس به نویسنده اطلاع داده بودند.

کتاب خوانی

در همین حال، به نویسندگانی که بخش هایی از کتاب آیات شیطانی را - که انتشارش در هند ممنوع است- در جشنواره ادبی جیپور خواندند، توصیه هایی قضایی داده شده است.

هاری کانزرو، آمیتاو کومار، جیت تایل و روشیر جوشی برای اعتراض به انصراف سلمان رشدی از حضور در جشنواره، روز جمعه، بخش هایی از رمان آیات شیطانی را برای حاضران خواندند. اقدام آنها سبب شد که برگزارکنندگان جشنواره، از این جلسات کتاب خوانی فاصله بگیرند.

بر اساس گزارش ها، این چهار نویسنده، برای پرهیز از بازداشت احتمالی، در روزهای اولیه، جشنواره جیپور را ترک کردند.

ویلیام داریمپل، نویسنده و از برگزارکنندگان این جشنواره گفت که تعداد زیادی از مردم "نمی دانند که حتی خواندن از روی یک کتاب ممنوعه هم غیرقانونی است."

از سوی دیگر و در اقدامی جداگانه، تعدادی از نویسنده های شرکت کننده در جشنواره، با امضای طومار، از دولت هند خواسته اند که ممنوعیت چاپ رمان آیات شیطانی را لغو کند.

آیات شیطانی در سال ۱۹۸۸ به دلیل "محتوای موهن آن که احساسات مسلمانان را جریحه دار می کرد" توقیف شد.

سلمان رشدی در هند به دنیا آمده اما شهروند بریتانیاست و بیشتر عمر خود را در این کشور زندگی کرده است. در سال های اخیر او چند بار به صورت مخفیانه به هند سفر کرده و در سال ۲۰۰۷ نیز در جشنواره ادبی جیپور شرکت داشت.

خبرنگاران می گویند که اعتراضات درباره سفر سلمان رشدی بی ارتباط با انتخابات ایالتی در اوتارپرادش نیست.

به گفته تحلیلگران، هیچ حزب سیاسی نمی خواهد که جامعه مسلمانان را ناراحت کند؛ مسلمانان ۱۸ درصد از رای دهندگان در این ایالت را تشکیل می دهند.

روز دهم ژانویه یک مدرسه علوم دینی در ایالت اوتارپرادش هند از دولت خواست که سلمان رشدی را به هند راه ندهد چرا که "احساسات مذهبی مسلمانان را درگذشته خدشه دار کرده است."

جشنواره ادبی جیپور، از روز جمعه با حضور بیش از ۲۵۰ نویسنده و شخصیت هنری و تحت تدابیر امنیتی شدید آغاز به کار کرده است.

برآورد می شود ده ها هزار نفر در این جشنواره ادبی شرکت کنند. مایکل اونداتیه، تام استاپارد، هر دو نویسنده، دیوید رمنیک، روزنامه نگار و اپرا وینفری ، از چهره های سرشناس تلویزیونی در آمریکا از جمله مهمانان این جشنواره اند.

جشنواره ادبی چیپور تا روز سه شنبه ادامه دارد.

مطالب مرتبط