تئو آنگلوپولوس، فیلمساز صاحب‌سبک یونانی درگذشت

تئو آنگلوپولوس حق نشر عکس Reuters

تئو آنگلوپولوس، فیلمساز سرشناس یونانی که به خاطر سبک آرام و رویا گونه فیلم هایش شهرت دارد، شب گذشته، سه شنبه ۲۴ ژانویه، در حالیکه روی فیلم آخرش کار می کرد در تصادف با موتور سیکلت کشته شد.

مقامات پلیس یونان اعلام کردند که این فیلمساز یونانی ۷۶ ساله بعد از تصادف با جراحات شدید از ناحیه سر به بیمارستان منتقل شد اما در بیمارستان درگذشت.

آنگلوپولوس از خیابانی در نزدیکی محل ساخت فیلمش در پیره، بندر اصلی یونان رد می شد که با یک موتورسیکلت تصادف کرد.

راننده این موتور سیکلت، یک افسر پلیس است که خارج از ساعات کاریش در حال تردد بوده است. راننده موتور نیز مجروح و به بیمارستان منتقل شد.

آنگلوپولوس به هنگام مرگ بر روی فیلم ناتمامش "دریای دیگر" کار می کرد.

تئو آنگلوپولوس در طول مدت فعالیت خود یعنی حدود ۴۰ سال، جوایز متعددی را در جشنواره های اروپایی از آن خود کرد. در سال ۱۹۹۵ او جایزه بزرگ هیات داوران جشنواره کن را به خاطر فیلم "نگاه خیره اولیس" که هاروی کایتل هنرپیشه آمریکایی در آن ایفای نقش می کرد، از آن خود کرد.

تئو آنگلوپولوس در سال ۱۹۳۵ در آتن به دنیا آمد زمان جنگ جهانی دوم وقتی یونان در اشغال نازی ها بود و به هنگام در گرفتن جنگ های داخلی سال های ۱۹۴۶ تا ۱۹۴۹ در این کشور زندگی می کرد که آثار این اتفاقات در فیلم های اولیه اش مشهود است.

او در دانشگاه آتن به تحصیل در رشته حقوق پرداخت اما بعد از مدتی دلسرد شد و علاقه خود را به این رشته از دست داد. او سپس به فرانسه رفت و در انستیتوی مطالعات سینمایی پیشرفته پاریس به تحصیل در رشته سینما پرداخت.

پس از اتمام این دوره او به یونان بازگشت و در یک روزنامه دست چپی به نوشتن نقد فیلم پرداخت. او در سال های دیکتاتوری ۱۹۶۷ تا ۱۹۷۴ شروع به فیلمسازی کرد.

در فیلم های آنگلوپولوس غالبا یک ناسازگاری ملایم غمگین با یک روند آرام دیده می شود که بیشتر حول محور حوادث تاریخ معاصر یونان یعنی تبعید، جنگ، مهاجرت و تقسیم بندی های سیاسی شکل گرفته است.

فیلم های او مخاطبان خاص دارد و به نظر می رسد بیشتر کسانی که در سینما به دنبال نشانه های هنری هستند و سینمای گیشه را نمی پسندند فیلم های او را می بینند و دوست دارند.

او تا قبل از سال ۱۹۸۴ و ساخت فیلم "مسافرت به کایترا" فیلمنامه هایش را به تنهایی می نوشت.

از فیلم های دیگر این فیلمساز یونانی که در ایران هم بسیار شناخته شده است می توان به "گام های معلق لک لک"، "نگاه خیره اولیس" و "مرغزار گریان" اشاره کرد.

فیلم "ابدیت و یک روز" او در جشنواره کن در سال ۱۹۹۸ برنده نخل طلایی شد.