جدایی نادر از سیمین نامزد دریافت جایزه سزار شد

حق نشر عکس .
Image caption جدایی نادر از سیمین نخستین فیلم ایرانی است که برای دریافت دو اسکار نامزد شده است

فیلم جدایی نادر از سیمین، ساخته اصغر فرهادی نامزد دریافت جایزه بهترین فیلم خارجی جوایز سزار ۲۰۱۲ شد.

سزار که یکی از معتبرترین جوایز سینمایی اروپا محسوب می شود، به اسکار فرانسوی نیز معروف است.

سی و هفتمین دوره مراسم اعطای این جوایز ۲۴ فوریه در پاریس برگزار خواهد شد.

در این دوره از جوایز فیلمهای فرانسوی پلیس (در ۱۳ بخش) وزیر (۱۱ بخش) و آرتیست (۱۰ بخش) در صدر فهرست نامزدهای دریافت سزار قرار گرفته اند.

ژان دوژردن و برنیس بژو بازیگران فیلم آرتیست برای در بخش بهترین بازیگر نقش اصلی و میشل آزاوینیسیوس کارگردان این فیلم از جمله نامزدهای این جوایز هستند.

همچنین یاسمینا رضا، نمایشنامه نویس و داستان نویس ایرانی تبار فرانسوی برای نگارش فیلمنامه کشتار ساخته رومن پولانسکی نامزد دریافت جایزه بهترین فیلمنامه اقتباسی شده است.

حق نشر عکس AFP
Image caption جدایی نادر از سیمین در بیشتر مراسم اعطای جوایز سینمایی جهان جایزه بهترین فیلم غیر زبان انگلیسی و یا خارجی را گرفته است

جدایی نادر از سیمین که در بیشتر مراسم اعطای جوایز سینمایی جهان از جمله گلدن گلوب، جایزه بهترین فیلم غیر زبان انگلیسی و یا خارجی را گرفته، برای دریافت جایزه اسکار در دو بخش نامزد شده است،

این فیلم برای دریافت جایزه بهترین فیلم خارجی سزار با شش فیلم دیگر به رقابت خواهد پرداخت.

قوی سیاه، کودک و دوچرخه، راندن، ملانکولیا، سخنرانی پادشاه و آتش رقبای فیلم اصغر فرهادی هستند.

نامزدهای دریافت جوایز سزار از سوی اعضای آکادمی فنون و هنرهای سینمایی فرانسه انتخاب می شوند که این جوایز هر سال به فیلم های فرانسوی و دست اندرکاران سینمای فرانسه اعطا می شود.

این جوایز که نخستین بار در سال ۱۹۷۶ به ریاست ژان گابن، بازیگر سرشناس فرانسوی برگزار شد، نام خود را از سزار بالداچینی، مجسمه ساز مشهور فرانسوی برگرفته است.

در سال ۲۰۰۸ مرجان ساتراپی دو جایزه سزار بهترین فیلم نخست یک کارگردان و بهترین فیلمنامه را برای انیمیشین پرسپولیس دریافت کرد.

مطالب مرتبط