مدیرعامل فارابی: حضور سینماگران، بیرون ایران باید ضابطه‌مند شود

میرعلایی حق نشر عکس 11
Image caption مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی از سکوت خانم های بازیگر سینمای ایران در برابر "حضور شرم آور" گلشیفته فراهانی در یک فیلم خارجی انتقاد کرد

احمد میر علایی، مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی گفت "کم و کیف حضور سینماگران در خارج از ایران باید ضابطه مند شود".

آقای میرعلایی در گفت و گو با خبرگزاری مهر با اشاره به "حاشیه های" به وجود آمده برای سینمای ایران در ماههای اخیر گفت دستورالعملی برای مشخص کردن چگونگی حضور بازیگران سینمای ایران در پروژه های خارجی در حال تهیه و تدوین است و جواد شمقدری معاونت سینمایی وزارت ارشاد مشغول فعالیت در این مورد است.

مدیر عامل بنیاد سینمایی فارابی گفت رسیدن به یک "خط مشی درست" در این زمینه همکاری وزارت امورخارجه، وزارت ارشاد و خود سینماگران را می طلبد "تا سینمای ایران بدون هیچ حاشیه ای در مجامع سینمایی دنیا حاضر شود".

آقای میرعلایی همچنین گفت وزارت امور خارجه باید "خدمات مطلوب" ارائه بدهد و سینماگرانی را که به خارج از ایران می روند را "پشتیبانی معنوی" کند.

وی همچنین تاکید کرد که "سینماگران هم باید به قوانین دیپلماسی کشور خود آگاه باشند و به آن احترام بگذارند". آقای میر علایی افزود سینماگران باید روابط خود را طوری تنظیم کنند که نیازی به تذکر از سوی هیچ مسئولی باقی نماند.

آقای میر علایی ضمن حمایت از موضع گیری سینماگران زن ایران در برابر اظهارات آقای سلحشور که سینمای ایران را "فاحشه خانه" خوانده بود نسبت به سکوت آنها درمورد "حضور شرم آور" یکی از بازیگران سینمای ایران در یک فیلم خارجی انتقاد کرد و واکنش نشان ندادن این افراد را "مایه تاسف" خواند.

انتشار تصاویر برهنه گلشیفته فراهانی در یک تیزر فرانسوی، اخیرا واکنش های فراوانی را برانگیخت. رجا نیوز، سایت نزدیک به اصول گرایان تندرو در پی انتشار این تصاویر، فیلمی را برای مدتی محدود در سایت خود منتشر کرد که در آن فردی به نام جواد حسینی تلاش می کند با بازیگران زن سینمای ایران از جمله مهناز افشار، مریلا زارعی و فاطمه معتمدآریا تماس بگیرد و نظر آنها را درباره این کار خانم فراهانی جویا شود. در بخش دیگری از این فیلم آقای حسینی با بهزاد فراهانی، پدر گلشیفته فراهانی صحبت می کند و در پایان آقای سلحشور روی خط تلفن حاضر می شود و بر گفته پیشینش درباره سینمای ایران تاکید می کند و می گوید انتظار دیگری از سینما ندارد و مسئولیت سینما را اساسا از بین بردن نجابت و حیا می داند.

پیشتر نیز دست دادن اصغر فرهادی، کارگردان فیلم جدایی نادر از سیمین با آنجلینا جولی در مراسم اهدای جايزه ويژه منتقدان فيلم آمريكا اعتراض برخی اصولگرایان را در ایران برانگیخته بود.

مطالب مرتبط