خانه عزت الله انتظامی موزه می شود

عزت الله انتظامی حق نشر عکس 11
Image caption قرار است یک طبقه سال نمایش بر روی خانه آقای بازیگر ساخته شود

خانه عزت الله انتظامی، بازیگر سرشناس فیلم های ایرانی برای تبدیل شدن به موزه به شهرداری تحویل داده شد.

آقای انتظامی در گفت و گو با خبرگزاری ایسنا گفت خانه اش را به شهرداری شمیران تحویل داده و قرار است تغییر و تحولاتی برای مناسب سازی فضای خانه برای تبدیل به موزه، در آن انجام شود.

آقای انتظامی گفت که همزمان با اکران فیلم گاو به این خانه ۴۵۱ متری نقل مکان کرده و از آن پس مذاکره برای تمام فیلم هایی که در آنها بازی کرده در این خانه انجام شده است.

مذاکرات اولیه آقای انتظامی با افرادی مانند علی حاتمی، ناصر تقوایی، داریوش مهرجویی و بهمن فرمان آرا در حیاط این خانه انجام شده است و آقای انتظامی می گوید با اینکه می تواند این خانه را با قیمت بالا بفروشد ترجیح می دهد آن را به موزه تبدیل کند تا ماندگار شود و به یادگار بماند.

این خانه در قیطریه واقع است و آقای انتظامی همراه با خانواده اش برای حدود ۴۰ سال در آن زندگی کرده است.

قرار است بهروز غریب پور، نویسنده و کارگردان تئاتر و سینما برای فضاسازی در این خانه و تبدیل آن به مکانی مناسب موزه، کمک کند. به گفته آقای انتظامی یک طبقه هم روی خانه احداث و تبدیل به سالن نمایش شود.

عزت الله انتظامی که اهالی سینما و تئاتر ایران او را "آقای بازیگر" می نامند، در محله سنگلج به دنیا آمده است. جایی که با ساخت تئاتر ۲۵شهریور در آن منطقه که بعد از انقلاب ایران به سنگلج تغییر نام یافت، مهم ترین نمایش های خود را بازی یا کارگردانی کرده است.

عزت الله انتظامی در نوجوانی به تئاتر روی آورد و در پی موفقیت در آزمونی که برایش ترتیب داده بودند گام بر روی صحنه گذاشت و پیش پرده خوانی را آغاز کرد.

پیش پرده خوانی در آن زمان به خاطر اشعار انتقادی اجتماعی- سیاسی دارای ارزش و امتیاز ویژه ای بود. نصرت کریمی، حمید قنبری و مرتضی احمدی نیز در آن دوران از پیش پرده خوان های سرشناس بودند.

موفقیت عزت الله انتظامی در پیش پرده خوانی او را به عبدالحسین نوشین بانی تئاتر سعدی و فردوسی نزدیک کرد. حضور در تئاتر سعدی و فردوسی در آن زمان بالاترین رتبه هنری دنیای نمایش در ایران بود.

آقای بازیگر بعد از کودتای ۲۸ مرداد به آلمان رفت و در آنجا در کلاسهای شبانه بازیگری تحصیل کرد.

عزت الله انتظامی در آستانه ۴۰ سالگی تحصیل در رشته تئاتر دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران را آغاز کرد.

حضور وی در فیلم گاو ( به کارگردانی داریوش مهرجویی و نوشته غلامحسین ساعدی) به همراه دیگر بازیگران تئاتر برگی تازه در زندگی عزت الله انتظامی بود که جایزه فستیوال فیلم شیکاگو را برای او به ارمغان آورد.

هامون، خانه خلوت، ناصرالدین شاه آکتور سینما، بانو، روسری آبی، روز واقعه، گاوخونی، مینای شهر خاموش، حکم، میکس، خانه ای روی آب از جمله فیلم هایی هستند که آقای انتظامی در آنها ایفای نقش کرده است.