کارکرد 'کمیته ساماندهی اصناف سینمایی' چیست؟

حق نشر عکس 1

وقتی که اصغر فرهادی در راه اسکار است و اهالی سینما چشم انتظار جایزه آکادمی نشسته اند، سینمای ایران شاید به سخت ترین دوران خود رسیده است. خانه سینما – اولین تشکل صنفی سینماگران - منحل شده و اصناف سینما تنها توانستند چند بیانیه ای بدهند و اعتراض کنند که این اعتراض ها تاثیری بر تعطیل خانه سینما نداشت.

انحلال خانه سینما آن موقعی قطعی شد که وزیر ارشاد در گفت و گو با خبرگزازی ایرنا از بازگشت ناپذیر بودن این حکم گفت و بیانیه اصناف سینمایی را "تشویش اذهان عمومی" دانست و مدعی شد که دست اندر کاران به زعم او "متعهد" پاسخ آن را خواهند داد.

استقبال شورای عالی سینما از انحلال

دهم دی ماه شورای عالی سینما که ریاست اش با محمود احمدی نژاد است در سالگرد تاسیس این شورا حکم انحلال خانه سینما را تایید کرد.

برخی از اعضای این شورا محمد حسینی وزیر ارشاد، جواد شمقدری معاونت سینمایی، عزت لله ضرغامی رییس صدا و سیما، اسفندیار رحیم مشایی هستند که از همان ابتدا با دعوت نکردن از اعضای خانه سینما بی علاقگی خودشان را به این تشکل صنفی نشان دادند.

البته فرهاد توحیدی رییس هیئت مدیره خانه سینما هم در قبال این رفتار ساکت نماند؛ خانه سینما مصوبات این شورا را غیرقابل استناد دانست و بر این امر تاکید کرد که "چگونه شورایی برای سینما تاسیس می شود اما نماینده ی اصناف سینمایی در آن حضور ندارند؟"

این رفتار با یک تشکل صنفی از سوی حکومت بی سابقه نیست، پیشتر هم انجمن قلم در مقابل کانون نویسندگان بر پا شد که مجموعه ای از نویسندگان وفادار به جمهوری اسلامی بود.

انجمن روزنامه نگاران مسلمان نیز در مقابل انجمن صنفی روزنامه نگاران نهاده شد که تحریریه روزنامه های محافظه کار را در بر می گرفت. به نظر می رسد تاسیس شورای عالی سینما و رفتارش علیه خانه سینما در راستای همان تحربیات قبلی نظام است.

حق نشر عکس non
Image caption فرهادتوحیدی، رئیس هیئت مدیره خانه سینما

با وجود این که تایید حکم انحلال از سوی این شورا، که اعضایش همان صادر کنندگان حکم هستند، با اعتراض اعضای خانه سینما مواجه شد اما این شورا با مصوبه ای در چهار بند وزارت ارشاد را موظف دانست هر چه سریع تر مسایل صنفی سینماگران را حل و فصل کند.

در بندهایی از این مصوبه با اشاره به ماده هشت آیین نامه شورای عالی سینما، آمده که "وزارت ارشاد باید کارگروه ساماندهی امور تشکل‌های صنفی سینمایی را ذیل کمیسیون تخصصی شورای عالی سینما با حضور جمعی از معتمدین و فعالان اهالی سینما تشکیل دهد تا پس از انحلال خانه سینما نسبت به تحویل اموال و اسناد، حساب‌های بانکی و دفا‌تر قانونی آن به کارگروه مزبور اقدامات قانونی لازم را به عمل بیاید. وزارت ارشاد و مشخصا معاونت سینمایی در این مصوبه باید برای اطمینان‌بخشی به آحاد سینمای ایران، ساختار سازمانی مناسبی برای تکریم و تامین اهالی سینما و حمایت از تشکل‌های صنفی سینمایی در سازمان امور سینمایی کشور پیش‌بینی گردد."

موضع گیری و مصوبه شورای عالی سینما عملا اداره و نظارت بر اصناف سینمایی را بر عهده دولت قرار داده که این موضوع بر خلاف موضع گیری آقای حسینی، وزیر ارشاد است.

آقای حسینی در مصاحبه اش پس از تایید انحلال خانه سینما، بر دولتی نبودن اصناف تاکید کرد و تلاش ارشاد را بر تشکیل جایگزین خانه سینما - که اساسنامه مورد تایید داشته باشد اشاره کرد.

همین دوگانگی صحبت های وزیر ارشاد و رفتار شورای عالی سینما که او نیز عضوی موثر در این شوراست، خود سوال بی جوابی ست که شائبه عزم جمهوری اسلامی بر دولتی شدن تشکلات صنفی را بیش از پیش تایید می کند.

جشنواره فجر و سهم بلیت اصناف سینمایی

حق نشر عکس ISNA
Image caption تعیین اعضا کارگروه ساماندهی صنوف سینمایی به عهده جواد شمقدری، معاونت سینمایی گذاشته شد

بیست و نه صنف سینما هر سال در آستانه جشنواره فجر از طریق خانه سینما سهمیه بلیت شان را از متصدیان اجرایی جشنواره دریافت می کردند؛ سی امین جشنواره فجر اما داستان طور دیگری است، با انحلال خانه سینما صنوف بلاتکلیف هستند که بلیت های سهمیه خود را از کجا باید دریافت کنند؟ این موضوع شاید کوچک ترین مشکل صنفی برای اعضا خانه سینما پس از انحلال است.

این فرصت و بهانه در آستانه جشنواره فجر بهترین زمان برای تشکیل تشکلی موازی یا به عبارت دیگر جایگزین خانه سینما از سوی دولت و شورای عالی سینماست. بر اساس مصوبه شورای عالی سینما در اوایل بهمن ماه "کارگروه ساماندهی امور تشکل‌های صنفی سینمایی" با دستور وزیر ارشاد تشکیل شد.

در این ابلاغیه تعیین اعضا و شروع به کار این کارگروه به عهده جواد شمقدری معاونت سینمایی قرار گرفت.

روابط عمومی معاونت امور سینمایی "حسین زندباف" را مسئول "کارگروه ساماندهی امور تشکل‌های صنفی سینمایی" معرفی کرد.

وظیفه این کارگروه سر و سامان دادن به امور جاری صنوف اعم از مشکلات معیشتی، بیمه و خدمات رفاهی و همچنین مباحث دیگر از قبیل امنیت شغلی صنوف از مهم‌ترین اقداماتی است که برای این کمیته تعیین شده است.

از سوی دیگر این کمیته موظف است که سهمیه بلیت جشنواره فیلم فجر را به رؤسای صنوف واگذار کند و محمد خزاعی دبیر سی امین جشنواره فجر هم وظیفه دارد که مدیریت سالن سینمای صنوف را به این گروه ‌بسپارد.

حق نشر عکس .
Image caption در این چند سال همیشه جشنواره فجر در برنامه ریزی ها و مشخص شدن داوران و بخش بندی فیلم ها تا روزهای آخر دچار تغییر و تحول بوده است

پس از این که بهمن فرمان آرا سیمرغ هایش را پس فرستاد و به سینماگران تحریم جشنواره سی ام را پیشنهاد داد، عباس رافعی هم با نوشتن نامه ای فیلم خود را از جشنواره فجر بیرون کشید اما به نظر می رسد رقابت در بخش مسابقه جشنواره با وجود این اعتراض ها بی توجه به انحلال خانه سینما، جریان خواهد داشت.

در این چند سال همیشه جشنواره ی فجر در برنامه ریزی ها و مشخص شدن داوران و بخش بندی فیلم ها تا روزهای آخر دچار تغییر و تحول بوده است. امسال با توجه به بحران ایجاد شده در سینما و بهت و عصبانیت سینماگران از دولت به دلیل انحلال مامن و خانه شان، این تغییرات به نظر می رسد زمان‌بر تر و طولانی تر از سال های پیش باشد. تركيب هيات داوران و سياست گذارى جشنواره ى سى ام فجر، همه نشان از تاثیر بحران های موجود در عرصه سینماست.

اتفاقات پیش رو؛ از موضوع جایزه اسکار و فیلم فرهادی، نظرات هيات داوران جشنواره فیلم فجر، كاركرد کمیته رسیدگی به امور صنفی سينماگران تا مسایل اقتصادی این روزهای پر فراز و نشیب، همه مولفه هایی هستند که درالتهاب این روزهای سینمای ایران نقش دارند. بيانيه دوهزار سينماگر در اعتراض به سياست هاى فرهنگى دولت می تواند خود نشانه دیگری از ناآرامی فضای سینما باشد.

مطالب مرتبط