شکیرا نشان شوالیه هنر و ادبیات فرانسه را گرفت

حق نشر عکس AFP
Image caption شکیرا نخستین کلمبیایی است که این نشان را دریافت کرده است

شکیرا نشان فرهنگی فرانسه، لژیون دونور، را برای خدماتش به دنیای هنر دریافت کرد.

این خواننده کلمبیایی که آهنگ های پرفروشی همچون Hips don't lie را در کارنامه خود دارد، نشان شوالیه هنر و ادبیات را از دست فردریک میتران، وزیر فرهنگ فرانسه، روز شنبه در کن دریافت کرد.

شکیرا پس از دریافت این نشان افتخار گفت: "بسیار مفتخرم که در کشوری مثل فرانسه که میراث فرهنگی مهمی را با بقیه جهان تقسیم کرده است، چنین افتخاری نصیبم می شود."

از دیگر دریافت کنندگان مدال شوالیه هنر و ادبیات می توان به تی اس الیوت، شاعر، کلینت ایستوود، کارگردان و جورج کلونی، بازیگر اشاره کرد.

پیش از این، تعدادی از هنرمندان، پژوهشگران و فعالان ایرانی نیز موفق به دریافت نشان های لژیون دونور شده اند، که از جمله می توان به شهرام ناظری (خواننده)، رضا دقتی (عکاس)، شیرین عبادی (برنده جایزه صلح نوبل)، محمود حسابی (بنیانگذار فیزیک و مهندسی نوین در ایران)، عباس کیارستمی (کارگردان سینما)، پری صابری (کارگردان تئاتر)، جلال ستاری (اسطوره شناس)، محمدعلی سپانلو (شاعر) و ایران تیمورتاش (دختر وزیردربار رضا شاه پهلوی) اشاره کرد.

جوایز موسیقی ان آر جی

شکیرا که برای مراسم افتتاحیه جوایز موسیقی ان آر جی (NRJ) در کن بسر می برد در این مراسم آهنگ پرطرفدار "او را برای مردن می خواهم" (Je L'Aime A Mourir) را اجرا کرد.

شکیرا و جاستین بیبر، مدال های افتخار جوایز ان آر جی را دریافت کردند.

همچنین آدل، خواننده بریتانیایی، دو جایزه را به خانه برد، جایزه کشف جهانی سال و آهنگ جهانی سال برای آهنگ کسی مثل تو (Someone Like You).

ریانا نیز عنوان بهترین خواننده جهانی را از آن خود کرد.

مطالب مرتبط