کشف نسخه ای جدید از تابلوی مونا لیزا

به روز شده:  04:12 گرينويچ - پنج شنبه 02 فوريه 2012 - 13 بهمن 1390
تصویر تابلو مونالیزا موزه لوور در کنار اثر تازه کشف شده در سمت راست آن

تصویر تابلو مونالیزا موزه لوور در کنار اثر تازه کشف شده در سمت راست آن

تصویر تابلو مونالیزا موزه لوور در کنار اثر تازه کشف شده در سمت راست آن

برای تصویر بزرگتر کلیک کنید

تابلوی نقاشی که گفته می شود نسخه ای قدیمی تر از تابلوی مونا لیزای لئوناردو داوینچی است در موزه پرادو اسپانیا پیدا شده است.

مسئولان موزه پرادو گفته اند ابتدا تصور نمی کردند این تابلو چنین قدمتی داشته باشد. اما زمانی که کار ترمیم را بروی آن انجام می دادند متوجه لایه های پنهانی زیر لایه اصلی شدند.

این تابلو تصویر همان شخص مونا لیزا در تابلوی داوینچی است، اما قبلا روی آنرا لایه هایی از رنگ سیاه و روغن جلا پوشانده بوده است.

به نظر می رسد این تابلو توسط یکی از شاگردان داوینچی کشیده شده و احتمالا درهمان دورانی که نسخه اصلی تولید شده این کار انجام شده است.

چندین نسخه بدل مونا لیزا از قرون شانزده و هفده میلادی در دنیا وجود دارد.

روزنامه آرت که اولین بار این خبر را منتشر کرد گفته: "پیدا شدن این اثر هیجان انگیز، اطلاعات قبلی ما را درباره معروفترین تابلو دنیا متحول می کند."

نسخه اصلی مونالیزا نیز که در موزه لوور پاریس به نمایش گذاشته شده است، لایه هایی ترک خورده از روغن جلا بر روی خود دارد.

اما به نظر کارشناسان به دلیل قدمت و آسیب پذیری این اثر، ترمیم و کار روی آن خطرناک است.

به گفته روزنامه آرت با پاک کردن لایه های سیاه و روغن جلا از روی این تابلو، زمینه اصلی آن، که همان دشتهای تاسکن ایتالیا در تابلو داوینچی است، پدیدار شده اند.

مارتین بیلی که این گزارش را برای روزنامه آرت نوشته به بی بی سی گفته: "می توان چشمهای مونالیزا و لبخند بسیار جذابش را ببینیم. این تابلو در واقع او را جوانتر نشان می دهد."

در حقیقت گروهی از کارشناسان فکر می کنند زنی که در این تابلو دیده می شود حدودا ۲۰ سال داشته است. اما سن زنی که در تابلوی اصلی در لوور است از این بیشتر است.

رنگ سیاه و روغن جلا که بر روی این تابلو به مدت زیادی باقی مانده بود، کارشناسان را به این عقیده سوق داده بود که این اثر سالها بعد از فوت داووینچی به وجود آمده است.

اما عکسبرداری های اشعه ای نشان دادند که این اثر با تابلوی داوینچی هم دوره است.

موزه پرادو یافته هایش را در کنفرانسی درباره لئوناردو داوینچی در موزه ملی لندن ارائه کرد.

گفته شده هنوز کار ترمیم تابلو به پایان نرسیده اما زمانی که این کار انجام شد، اثر به موزه لوور پاریس فرستاده می شود تا در کنار همتای خود به نمایش در بیاید. اینگونه بازدیدکنندگان می توانند دو اثر را در کنار هم مقایسه کنند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.