بهار عربی و سینمای اعراب در جشنواره فیلم گوتنبرگ

حق نشر عکس s
Image caption "ترسی نیست پس از امروز" ساخته "مراد بن شیخ"، رویدادهای انقلاب تونس را دنبال می‌کند

جشنواره بین المللی فیلم گوتنبرگ که از جشنواره های مهم کشورهای اسکاندیناوی و اروپاست، بخش ویژه ای را به عنوان «سینمای عرب» به سینمای این کشورها و در دل آن، بهار عربی و انقلاب های رخ داده در این کشورها اختصاص داده است.

این جشنواره که از روز جمعه بیست و هفتم ژانویه افتتاح شده و تا روز یکشنبه ششم فوریه ادامه خواهد داشت، در بخش سینمای عرب سیزده فیلم از مصر، عراق، لبنان، تونس، مراکش، فلسطین و الجزایر به نمایش می گذارد.

ترسی نیست پس از امروز

از جمله فیلم های به نمایش در آمده در این جشنواره، "ترسی نیست پس از امروز" ساخته مراد بن شیخ از تونس است که وقایع رخ داده در انقلاب تونس در ماه مارس سال ۲۰۱۱ را مورد بررسی قرار می دهد.

این مستند شامل مصاحبه با افراد مختلفی است که درباره شرایط دوران بن علی و مبارزات خود حرف می زنند.

لینا بن منی، بلاگر جوان که وبلاگ «یک دختر تونسی» را داشت و به انتقاد از رژیم بن علی می پرداخت، یکی از افراد مصاحبه شده است؛ همین طور رادهیا نصرونی، وکیلی که برای احقاق حقوق بشر در این کشور مبارزه می کرد.

"ترسی نیست پس از امروز" این افراد را از پیش از سقوط بن علی تا پس از آن با امیدها و رویاهایشان دنبال می کند.

مردی که عکس های تظاهرات را ورق می زند، به عنوان حلقه رابط شخصیت های فیلم عمل می کند و ما را از شخصیتی به شخصیت دیگر هدایت می کند.

این مستند که با همکاری شبکه الجزیره ساخته شده، اولین فیلم تکمیل شده درباره انقلاب تونس است.

کارگردان فیلم می گوید: "ترسی که وجود داشت، ترس های من هم هست که بسیاری از تونسی ها در این مورد با من یکسان بودند. حالا، شجاعتی که توسط مردم در این فیلم نشان داده می شود، بین همه تونسی ها به اشتراک گذاشته می شود."

آزادی سرخ

"آزادی سرخ" مستند دیگری است که زوایای دیگری از انقلاب تونس را روایت می کند. این فیلم که توسط الیس بکار پس از پیروزی انقلاب ساخته شده، با استفاده از تصاویر ضبط شده توسط موبایل ها و اضافه کردن تصویرهای حرفه ای، تظاهراتی را به تصویر می کشد که سرانجام به سقوط دولت بن علی در این کشور منجر شد.

فیلم تلاش های مردم برای آزادی بیان و حقوق بشر را به تصویر می کشد و این که این روند برای سال ها ادامه داشته و هزینه های بسیاری را هم بر مردم در حین انقلاب تحمیل کرده است.

حق نشر عکس nocredit
Image caption نمایی از فیلم آزادی سرخ

کارگردان فیلم می گوید:«پس از سال ها خودسانسوری، دوربینم را برداشتم تا ببینم چه اتفاقی در کشور من دارد می افتد. ارتباط من با واقعیت از طریق لنز و میکروفون صورت گرفت. به پسر شش ساله ام فکر می کردم و این که چطور می توانم برای او توضیح دهم که چه اتفاقی در حال افتادن است. چطور می توانستم اهمیت این لحظه تاریخی را که در آن هستیم برایش توضیح دهم؟ این وصیتنامه من برای پسرم است.»

بازگشت به گذشته

انقلاب الجزایری های علیه حاکمان فرانسوی، شاید به عنوان مادر انقلاب های عربی، مورد توجه جشنواره قرار گرفته و با بازگشتی به گذشته، چند فیلم درباره انقلاب الجزایر را هم در این بخش گنجانده شده است.

"نبرد الجزیره"، ساخته جیلو پونته کوروو، به عنوان یکی از مشهورترین فیلم ها درباره مبارزات مردم الجزایر، وقایع مربوط به سال ۱۹۵۴ و مقاومت های مردم این کشور در برابر فرانسوی ها را به تصویر می کشد. فیلم با نمایش اولین بمب گذاری ها علیه فرانسوی ها، درباره مفهوم تروریسم و در عین حال مبارزه برای استقلال حرف می زند.

"رشیدا" ساخته یمینا بشیر شیوخ هم فیلمی است محصول مشترک الجزایر و فرانسه که زندگی معلمی به نام رشیدا در الجزایر را روایت می کند که بمبی را در مدرسه کار می گذارد.

از دیگر فیلم های به نمایش در آمده در این جشنواره، فیلم ستایش شده "از خدایان و مردان" ساخته زاویه دبووا است که در جشنواره کن تحسین شد و به رابطه چند کشیش با شورشیان مسلح در الجزایر می پردازد.

مطالب مرتبط