ابراهیم یونسی، نویسنده و مترجم ایرانی درگذشت

ابراهیم یونسی حق نشر عکس 11
Image caption از ابراهیم یونسی بیش از هشتاد عنوان ترجمه بر جا مانده است

ابراهیم یونسی، نویسنده و مترجم ایرانی امروز، چهارشنبه، ۱۹بهمن ماه در سن هشتاد و پنج سالگی درگذشت.

آقای یونسی از سال گذشته دچار بیماری آلزایمر شد و بستری بود. به گزارش خبرگزاری های ایران قرار است آقای یونسی را در زادگاهش، بانه به خاک بسپارند.

ابراهیم یونسی که از تواناترین مترجم های ایرانی محسوب می شد حدود ۸۰ کتاب از زبان انگلیسی به فارسی و یک کتاب هم از زبان فرانسه به فارسی ترجمه کرد.

او آرزوهای بزرگ، اثر بزرگ چارلز دیکنز، که این روزها دویستمین سالگرد تولد اوست، را نیز به فارسی برگردانده بود. از دیگر کارهای شاخص او می توان اسپارتاکوس نوشته فاست هوارد را نام برد.

از ابراهیم یونسی آثار تالیفی زیادی هم به جا مانده است؛ که از آن جمله می توان به داستانهایی چون "مادرم دوباره گریست"، "گورستان غریبان"،"شکفتن باغ" و "اندوه شب بی‌پایان" اشاره کرد.

دو ماه بعد از پیروزی انقلاب در ایران در سال ۱۳۵۷، آقای یونسی که پیشتر عضو کادر نظامی حزب توده ایران بود به عنوان اولین استاندار کردستان در دولت موقت وقت منصوب شد، اما سه ماه بعد استعفا داد.

او که در سال ۱۳۳۲ وارد حزب توده شده بود، دستگیر شد و حکم اعدام گرفت، اما از دست دادن پا در حین خدمت در سرمای رضاییه(ارومیه)، او را از مرگ نجات داد و حکمش به حبس ابد با اعمال شاقه تبدیل شد و سپس برای گذراندن یک سال انفرادی به زندان قصر منتقل شد.

از او یاد می شود زبان فرانسوی را در مدتی که در زندان بود از هم‌بندان تحصیل کرده‌اش فرا گرفت.

پسر آقای یونسی به خبرگزاری های ایران گفته است که خانواده وی فردا صبح راهی بانه می‌شوند و سه روز آ‌ن‌جا هستند و بعد مراسم بزرگداشتی برای ابراهیم یونسی در تهران برگزار خواهند کرد.

مطالب مرتبط