نشر نخستین فهرست بزرگ یادگاری‌های تاریخی تاجیکستان

گراس، اسراری حق نشر عکس BBC World Service
Image caption در مراسم معرفی کتاب، سفیر آمریکا در تاجیکستان و وزیر فرهنگ این کشور سخنرانی کردند

در تاجیکستان کتابی با نام “کیتاب یادگاری‌های تاریخی تاجیکستان” معرفی شد.

این کتاب با حمایت مالی سفارت آمریکا در تاجیکستان و به ابتکار عده‌ای از عالمان و پژوهشگران تاجیک تهیه و منتشر شده است.

این کتاب از ۲۵۰ صفحه عبارت بوده و با تعداد پنجصد عدد به چاپ رسیده است. برای نشر آن، عالمان تاجیک در طول دو سال در سرتاسر تاجیکستان فعالیت‌های علمی انجام داده‌اند.

در محفل معرفی این کتاب که روز سه‌شنبه‌ ۱۴ فوریه در وزارت فرهنگ تاجیکستان برگزار شد، وزیر فرهنگ و سفیر آمریکا در این کشور سخنرانی کردند.

میرزاشاهرخ اسراری، وزیر فرهنگ تاجیکستان، برای حمایت مالی آمریکا از حفظ و نگاهداری اماکن فرهنگی و تاریخی تقدیر کرد و کنت گراس، سفیر آمریکا در تاجیکستان، به نوبه خود، کوشش آمریکا برای کمک به عرصه فرهنگ و تاریخ را یکی از اولویت‌های نمایندگی کشورش در تاجیکستان خواند.

برخی از عالمان شرکت‌کننده در محفل گفتند که در گذشته نیز فهرست یادگاری‌های تاریخی تاجیکستان منتشر شده است، ولی به گفته آن‌ها، “کیتاب یادگاری‌های تاریخی تاجیکستان” نخستین فهرستی است که در آن شمار بیشتر یادگاری‌های باستانی ثبت شده‌اند.

در مراسم، برخی از پژوهشگران بر اهمیت این فهرست برای جلب توجه جهانگردان به تاجیکستان تأکید کردند.

در این کتاب که به سه زبان فارسی-تاجیکی، انگلیسی و روسی منتشر شده است، ۱۷۰ مکان و یادگاری‌های دیگر تاریخی با عکس و شرح ویژه ثبت شده است.

ولی طوری که عده‌ای از عالمان باستان‌شناس در مراسم معرفی کتاب گفته‌اند، این کتاب عاری از اشتباهاتی نبوده است.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption این فهرست با تیراژ ۵۰۰ عدد منتشر شده است

سعیدمراد بابام‌الله‌اف، رئیس موزه ملی باستان‌شناسی تاجیکستان، از کیفیت عکس‌های کتاب ستایش کرد، اما گفت که در کتاب به برخی از اشتباهات تاریخی و اشتباهات املایی راه داده شده است.

آقای بابام‌الله‌اف افزود: “در سال‌های اخیر در کنار این کتاب همچنین کتب دیگری، که در آن آثار تاریخی تاجیکستان منعکس یافته است، به طبع رسیدند که در آن‌ها اشتباهاتی دیده می‌شوند. و باید این کتاب‌ها که در تاریخ تاجیکستان باقی خواهند ماند، از سوی عالمان ورزیده و داننده خوب تاریخ تحریر شوند.”

همچنین، آقای بابام‌الله‌اف با نگرانی از وضع برخی از اماکین تاریخی از کمک‌های آمریکا برای بازسازی این اماکین تقدیر کرد، ولی گفت: “کمک‌ها خوبند، اما تنها در صورت اقدامات بیشتر دولت برای احیا و حفاظت یادگاری‌های تاریخی ما می‌توانیم این همه را برای آیندگان به میراث گذاریم.”

در ده سال اخیر آمریکا برای احیا و نگهداری یادگاری‌های تاریخی، کتب نادر و نشر کتاب به تاجیکستان مبلغ حدود ۴۰۰ هزار دلار کمک کرده است.

از سوی دیگر، به گفته میرزاشارخ اسراری، وزیر فرهنگ، اخیراً بعد از راه‌اندازی برنامه ویژه دولت تاجیکستان برای حفاظت اماکن تاریخی و یادگاری‌های نادر، دولت مبلغ بیش از ۶۰ میلیون سامانی برای این بخش اختصاص داده است.