'خانه ای روی آب' در آپارات

به روز شده:  17:37 گرينويچ - چهارشنبه 15 فوريه 2012 - 26 بهمن 1390

فیلم'خانه ای روی آب' در آپارات

فیلم'خانه ای روی آب' ساخته بهمن فرمان آرا در آپارات

تماشا کنیدmp4

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش ویدیو با ویندوز میدیا پلیر

این هفته در ادامه فصل مروری بر سینمای بهمن فرمان آرا در آپارات، فیلم 'خانه ای روی آب' به نمایش در می آید.

سال ۱۳۸۰، بهمن فرمان آرا تصمیم می گیرد، تصویری از اتفاقات اطراف اش و تضادهای موجود در جامعه ایرانی را ترسیم کند. حاصل کار فیلم 'خانه ای روی آب' است که به عنوان بهترین فیلم بیستمین جشنواره فجر از سوی داوران انتخاب می شود و تماشاگران هم این فیلم را به عنوان بهتریم فیلم آن سال انتخاب می کنند .

شناسنامه فیلم

رضا کیانیان در نمایی از فیلم خانه ای روی آب ساخته بهمن فرمان آرا

رضا کیانیان در نمایی از فیلم خانه ای روی آب

تهیه کننده، نویسنده و کارگردان: بهمن فرمان آرا
بازیگران: رضا کیانیان، هدیه تهرانی، عزت اله انتظامی، جمشید مشایخی، بیتا فرهی، حسین کسبیان، ولی اله شیراندامی، بهناز جعفری، مریم بوبانی، شبنم طلوعی، سپنتا سمندریان، مهدی صفوی، ملیحه نظری
مدیر تولید: محمد علینقی کنی
برنامه ریز و دستیار اول کارگردان: مانفرد اسماعیلی
طراح گریم: جلال معیریان
طرح صحنه و لباس: ژیلا مهرجویی
صدابرادر: پرویز آبنار
صداگذاری و میکس: مسعود بهنام
تدوین: عباس گنجوی
موسیقی: احمد پژمان
مدیر فیلمبرداری: محمود کلاری

زمان : ۱۱۰دقیقه
سال ساخت:۱۳۷۸

خلاصه داستان

دکتر سپیدبخت، پزشک متخصص زنان، در میانسالی دچار بحران روحی شده و در ورطه مشکلات مختلف پدیده آمده از روابط اش با زنان دیگر و نیز با بیماران اش، با چالش هایی جدید روبه رو است. همسرش سالها قبل او را ترک کرده و همراه تنها فرزندشان، مانی به آمریکا رفته است. پدرش نیز در خانه سالمندان زندگی می کند.
دکتر سپیدبخت شبی موقع رانندگی فرشته ای را زیر می گیرد و دستش با لمس انگشتان فرشته زخمی برمی دارد. این آغاز ماجرایی می شود که با آشنایی سپید بخت با کودکی حافظ قرآن و بازگشت فرزند معتاد سپید بخت از آمریکا ادامه می یابد. در این میان عده ای ناشناس دکتر سپید بخت را تعقیب می کنند و می کوشند به شیوه قاتلان زنجیره ای در آن سال ها با ضربات متعدد چاقو او را از پای در آورند.

ویژگی فیلم

خانه ای روی آب، بعد از فیلم 'بوی کافور عطر یاس'، دومین اثر بهمن فرمان آرا در مورد مرگ است اما این بار مذهب و اعتقادات هم به داستان اضافه شده. در این فیلم سرشار از انگاره های سمبولیک و استعاری، فیلمساز با به کار گیری داستانک ها و شخصیت های فرعی که شخصیت اصلی با آنها مواجه می شود، می کوشد تصویری از شرایط و وضعیت یک جامعه روبه اضمحلال ارایه دهد. فیلمساز آگاهانه می کوشد که فیلم را از مسیر فیلم های جنایی دور کند و رگه های فرا واقعیت و رخداد های اجتماعی پیرامون اش را درهم گره بزند.

درباره کارگردان:

بهمن فرمان آرا در سوم بهمن ۱۳۲۰ در تهران به دنیا آمد. در سال ۱۳۳۷ برای ادامه تحصیل به لندن رفت و در مدرسه هنرهای دراماتیک درس خواند، سپس برای آموختن فیلمسازی و کارگردانی راهی آمریکا شد.
در سال ۱۳۴۵ به ایران برگشت و در سال ۱۳۴۷ به استخدام تلویزیون ملی ایران درآمد.
اما تلویزیون جایی نیست که او را راضی کند. به سراغ مستند سازی می رود؛ دو مستند 'نوروز و خاویار 'و 'تهران کهنه' را می سازد و در سال ۱۳۵۱ کارگردانی را با فیلمی به عنوان 'خانه قمرخانم' تجربه می کند. تجربه ای نه چندان خوشایند که بهمن فرمان آرا هنوز هم تمایلی به یادآوری اش ندارد و آن فیلم را فیلم خودش نمی داند.

در سال ۱۳۴۸ هوشنگ گلشیری داستانی به نام 'شازده احتجاب' را منتشر می کند و بهمن فرمان آرا این رمان را می خواند و شیفته بیان تصویری این اثر می شود. او 'شازده احتجاب' در سال ۵۳ می سازد، فیلم برای سازنده اش جوایز جشنواره ای بسیار، از جمله جایزه بهترین فیلم در سومین جشنواره جهانی فیلم تهران را به همراه می آورد و در جشنواره کن سینمای ایران را نمایندگی می کند.

بهمن فرمان آرا بعد از این موفقیت، ریاست تولید شرکت گسترش صنایع سینمای ایران را بر عهده می گیرد و رو به تهیه کنندگی می آورد. این شرکت در این زمان نقشی مهم را در گسترش موج نو سینمای ایران ایفا می کند و با مسوولیت بهمن فرمان آرا بسیاری از فیلم های مهم این سینما تهیه می شود. فیلم های 'کلاغ' ساخته بهرام بیضایی، 'گزارش' ساخته عباس کیا رستمی، 'شطرنج باد' ساخته محمدرضا اصلانی، 'ملکوت' ساخته خسرو هریتاش از جمله این این فیلم ها هستند.

در فضای سیاسی و روشنفکری آن روزگار، در سال ۱۳۵۶ بهمن فرمان آرا بار دیگر جذب قصه ای کوتاه از هوشنگ گلشیری می شود و بر اساس داستان 'معصوم اول'، فیلم 'سایه های بلند باد' را می سازد. فیلمی پر از سمبل ها و ایهام ها که در هر دو حکومت شاهنشاهی و جمهوری اسلامی توقیف می شود.

بهمن فرمان آرا ،فیلمساز

بهمن فرمان آرا ،فیلمساز

بعد ازانقلاب بهمن فرمان آرا درسال ۱۳۵۹، با خانواده اش به کانادا می رود و یک فستیوال بین المللی فیلم کودکان در ونکوور راه می اندازد. بعد با تاسیس یک شرکت به پخش فیلم روی می آورد و فیلم های مهمی را پخش می کند از جمله 'باغ وحش شیشه ای' (پل نیومن)، 'مادام سوزاتسکا' (جان شله زینگر)، 'تاک رادیو' (الیور استون) ، 'آخرین وسوسه مسیح'(مارتین اسکورسیزی) و بسیاری دیگر.

مقصد بعدی آقای فرمان آرا، لس آنجلس است در آمریکا. بهمن فرمان آرا در این دوره در کار تولید فیلم فعال می شود و با فیلمسازان بزرگی مثل ماتین اسکورسیزی، جیمز آیوری، استیون فریرزو ژان کلود لوزان همکاری می کند. بعد به ایران برمی گردد. اما ده ساله اجازه فیلم ساختن نمی یابد سرانجام پس از روی کار آمدن دولت اصلاحات اجازه کار می گیرد و به این ترتیب 'بوی کافور، عطر یاس ' در سال ۱۳۷۹ساخته می شود تا بهمن فرمان آرا باز متولد شود. فیلم بیشتر جوایز و سیمرغ های اصلی جشنواره فجر را درو می کند و راه برای ساختن 'خانه ای روی آب ' در سال ۱۳۸۱هموار می شود. این فیلم هم که تصویری می دهد از تضادهای جامعه ایرانی، جایزه بهترین فیلم را از جشنواره فجر می گیرد اما در عین حال برای بهمن فرمان آرا مخالفان و منتقدان بسیاری هم دست و پا می کند.

تا این زمان بهمن فرمان آرا با چهار فیلمش، سه بار جایزه بهترین فیلم در ایران را به دست آورده، اما فیلم بعدی اش 'یک بوس کوچولو' که در سال ۱۳۸۶ و دوران زمامداری محمود احمدی نژاد و همفکران اش می سازد، برای او موفقیتی درپی ندارد.

علاقه بهمن فرمان آرا به ایران و فرهنگ ایرانی که در این سالها به تدریج در فیلم هایش با وضوح بیشتری به نمایش در می آید در فیلم 'خاک آشنا ' به اوج می رسد. این آخرین فیلمی است که بهمن فرمان آرا در سینمای ایران تا این لحظه ساخته است. فیلم در سال ۱۳۸۶ ساخته شد اما مقامات ممیزی اداره ارشاد رغبتی به فیلم نشان ندادند و 'خاک آشنا' دو سال در محاق توقیف گرفتار شد. سرانجام فیلم در سال ۱۳۸۸ با حذف چهار سکانس اصلی، به شکلی نامفهوم به نمایش درآمد. آن هم در شرایطی که خیابان های ایران در تب و تاب اعتراضات به نتایج انتخابات و صحنه برخوردهای شدید با تظاهرکنندگان بود.

بعد از خاک آشنا بهمن فرمان آرا، که با توجه به سیاست های سینمایی دولت امکان یا تمایلی برای ساخت فیلم سینمایی در ایران نیافت یا نداشت، رو به ساخت فیلم مستند آورد و فیلمی ساخت درباره پرویز یاحقی با عنوان 'کنسرتی که اجرا نشد'. او از آن پس کوشیده که در این سالها فیلمنامه ای به نام 'سفر به تاریکی' را در خارج از ایران تبدیل به فیلم کند، اما هنوز این امکان فراهم نشده است. ضمن آن که به دلایلی که اعلام نشده، بهمن فرمان آرا ممنوع الخروج شده و نمی تواند از ایران بیرون بیاید.

آلبوم عکس فیلم 'خانه ای روی آب'

نمایی از فیلم خانه ای روی آب ساخته بهمن فرمان آرا

 • نمایی از فیلم خانه ای روی آب
  رضا کیانیان در نمایی از فیلم خانه ای روی آب
 • نمایی از فیلم خانه ای روی آب
  نمایی از فیلم خانه ای روی آب
 • نمایی از فیلم خانه ای روی آب
  شبنم طلوعی در نمایی از فیلم خانه ای روی آب
 • نمایی از فیلم خانه ای روی آب
  ملیحه نظری در نمایی از فیلم خانه ای روی آب
 • نمایی از فیلم خانه ای روی آب
  سپنتا سمندریان در نمایی از فیلم خانه ای روی آب
 • نمایی از فیلم خانه ای روی آب
  قاسم زارع در نمایی از فیلم خانه ای روی آب
 • نمایی از فیلم خانه ای روی آب
  رویا نونهالی در نمایی از فیلم خانه ای روی آب
 • نمایی از فیلم خانه ای روی آب
  مریم بوبانی در نمایی از فیلم حانه ای روی آب
 • نمایی از فیلم خانه ای روی آب
  رضا کیانیان در نمایی از فیلم خانه ای روی آب
 • نمایی از فیلم خانه ای روی آب
  عزت اله انتظامی در نمایی از فیلم خانه ای روی آب
 • نمایی از فیلم خانه ای روی آب
  هدیه تهرانی در نمایی از فیلم خانه ای روی آب
 • نمایی از فیلم خانه ای روی آب
  مهدی صفوی در نمایی از فیلم خانه ای روی آب
 • نمایی از فیلم خانه ای روی آب
  مهران رجبی در نمایی از فیلم خانه ای روی آب
 • نمایی از فیلم خانه ای روی آب
  جمشید مشایخی در نمایی از فیلم خانه ای روی آب
 • نمایی از فیلم خانه ای روی آب
  حسین کسبیان در نمایی از فیلم خانه ای روی آب
 • نمایی از فیلم خانه ای روی آب
  بهناز جعفری در نمایی از فیلم خانه ای روی آب
 • نمایی از فیلم خانه ای روی آب
  رضا کیانیان در نمایی از فیلم خانه ای روی آب

معرفی ها

در فصل مروری بر فیلم های بهمن فرمان، دو صاحب نظر و منتقد در برنامه آپارات دیدگاه های خود را درباره این فیلم مطرح می کنند. حمید دباشی و پرویز جاهد:

حمید دباشی

حمید دباشی متولد اهواز و دانش آموخته مقطع دکترا در رشته‌های جامعه‌شناسی فرهنگ و اسلام‌شناسی از دانشگاه پنسیلوانیا و استاد ایرانی دانشگاه کلمبیا در امریکا است. وی علاوه بر تدریس، در زمینه‌های هنری نیز فعالیت دارد. از وی کتب، مقالات و گفتگو های متعددی درباره سینمای ایران و جهان منتشر شده است. او در جشنواره های فیلم معتبر جهانی هم چون لوکارنو به عنوان عضو هیئت داوران شرکت داشته است. از طرف دیگر، او به عنوان مشاور در تولید چند فیلم سینمایی در امریکا مشارکت داشته است. وی مشاور ارشد ریدلی اسکات، کارگردان امریکایی، در ساخت فیلم 'پادشاهی بهشت' و نیز مشاور فیلم 'اینک بهشت' هانی ابو اسعد، برنده جایزه گلدن گلوب، بوده است. آخرین پروژهٔ او، 'رویای یک ملت' مربوط به سینمای فلسطین است.

نگاه منتقد

حمید دباشی

حمید دباشی، جامعه شناس و منتقد هنری

حمید دباشی:

 • اگر در فیلم ' بوی کافور، عطر یاس' ما با یک فیلمساز پخته ای روبرو هستیم که بیست سال است فیلم نساخته و الآن برگشته و حرف برای گفتن دارد و با یک انسجام و اعتماد به نفس فوق العاده ای فیلمش را می سازد ، اما متاسفانه در فیلم ' خانه ای روی آب' آن انسجام و پختگی در کار نیست و بافت روایی آن به قدرت و استحکام فیلم قبلی نیست.
 • چفت و بست روایی و تصویری فیلم به هم نمی خورد. پرداختن به موضوعات سیاسی و اجتماعی ایران کلی گویی و درشت باف مطرح شده است.
 • درعین حال در 'خانه ای روی آب' ما یک رئالیسم متهورانه و تابو شکن را می بینیم. آوردن مضامینی مانند همراهی یک مرد مجرد با یک فاحشه در اتومبیل، موضوع ترمیم پرده بکارت ، ایدز و اعتیاد به مواد مخدر در آن زمان، نوعی تهور و جرات در زمینه آوردن موضوعات ممنوعه در سینمای ایران محسوب می شد.
 • شخصیت دکتر سفید بخت در اینجا برداشت دومی از بهمن فرجامی فیلم قبل فرمان آراست.
 • شخصیت اصلی کارهای فرمان آرا در پس از انقلاب، عموماً مردهایی هستند در پاییز عمرشان که تنها زندگی می کنند، در یک مرحله ای از ایران خارج شده اند و دوباره باز گشته اند. از درون و بیرون تنها هستند. یعنی در عین حالی که اینها رفقای زیادی دارند و زنهای زیادی در زندگیشان بوده اند ولی هیچ ارتباط عاطفی عمیقی با آنها برقرار نمی کنند. اصلا مثل اینکه توانایی برقراری چنین ارتباطی را ندارند. بخشی از این برمی گردد به مسائل اجتماعی و درونی اینها و بخش دیگری از آن به این برمی گردد که اینها در دوره ای از زندگیشان از ایران خارج شده اند و حال که برگشته اند، آشنایی کاذبی با پیرامونشان پیدا کرده اند که مانع ارتباط عمیقشان می شود و یک گسیختگی در شخصیتشان دارند. حال این جامعه، نمودهایش و عاطفه هایش از درون تغییر ماهوی کرده و این شخصیت می خواهد با اینها بصورت ظاهری تماس برقرار کند و موفق نمی شود.
 • پزشکی که قرار است زندگی بدهد به نزدیکانش مرگ می دهد.
 • نمادها در 'خانه ای روی آب' باید اگر بصورت مجزا بررسی شود مثل صحنه کاموا بافتن خانم زمانی با کامواهای رنگی ممکن است نمادهای چند پهلو و زیبایی جلوه کند ولی ترکیب این نمادها در این فیلم به موفقیت ترکیب آنها در فیلم قبلی فرمان آرا نیست.
 • زمان ساخت فیلم 'خانه ای روی آب' با زمان ساخت 'سایه های بلند باد ' فرق دارد. نمادگرایی و نمادها در آن روزگار که فیلمهای 'گاو' و 'غریبه و مه' ساخته شده بودند و نوعی از سینمای تمثیلی رواج داشت با زمان ساخت فیلم 'خانه ای روی آب' که دایره تاویل تغییر پیدا کرده است، متفاوت است.

پرویز جاهد

پرویز جاهد متولد قائم شهر و تحصیل کرده رشته مطالعات فیلم در دانشگاه وست مینستر لندن و فارغ التحصیل کارشناسی ارشد سینما از دانشکده سینما و تئاتر تهران است. وی علاوه بر نوشتن درباره سینما چندین فیلم مستند و داستانی نیز کارگردانی کرده است ولی بیشتر وی را برای نقدهای سینمایی اش و کتاب 'نوشتن با دوربین' که حاصل گفتگوی طولانی او با ابراهیم گلستان است، می شناسند. از فیلم های آقای جاهد می توان به 'تعزیه، به روایت دیگر'، ' روز به خیر آقای غفاری'، 'قراول'، '۲۴ ساعت صلح'، 'سلیمان میناسیان-مردی با دوربین فیلم برداری' و فیلم داستانی 'روز بر می آید'، اشاره کرد.

آخرین کار پژوهشی وی تالیف راهنمای سینمای جهان: ایران جلد اول توسط انتشارات اینتلکت در بریتانیا منتشر شده است.

نگاه منتقد

پرویز جاهد

پرویز جاهد، منتقد سینمایی

پرویز جاهد:

 • 'خانه ای روی آب' نسبت به کارهای دیگر فرمان آرا فیلم ساده ای است. یک روایت تخت خطی مستقیم در این فیلم وجود دارد که هیچ رفت و برگشت زمانی در آن نیست.
 • گرچه 'خانه ای روی آب' همه مایه های تماتیک آثاردیگر فرمان آرا را مثل مسئله درگیریش با مرگ، مسئله ماوراء الطبیعه، مسئله مهاجرت، مسئله نقد اجتماعی و به روز بودن فیلم و ارتباطش با مسائل جامعه ایران را در خود دارد، ولی از نظر سینمایی در سطح پایین تری نسبت به فیلم قبلی فرمان آرا قرار می گیرد.
 • مهمترین مشکل فیلم ضعف فیلمنامه است. طرح اصلی فیلم پا در هواست. در این فیلم، ما کاراکتر خیلی قوی داریم که حرف زدن و راه رفتنش، ضرباهنگ راه رفتنش و چاقی اش ما را به یاد خود فرمان آرا می اندازد. انگیزه هایش مشخص است. از لحاظ روانی مشکل دارد و بحران زده است و دچار هیجان ، خشم و عصبیت است و تلخ اندیش است.
 • مشکل دیگر این فیلم داشتن چند تم مختلف در آن واحد است. این مشکل فیلمسازان دیگر ما نیز است. اینقدر تعداد تم در فیلم زیاد است که تم اصلی و محوری رها می شود. موضوعات زیادی در فیلم مطرح می شوند و فیلمساز فرصت زیادی ندارد که جز شخصیت اصلی فیلم، به دیگر شخصیتهای نیز بپردازد.
 • یک دو پارگی و گسست بین جهان سوررئال و واقعیت در این فیلم وجود دارد. نمادگرایی از نام شخصیت اصلی دکتر سفید بخت که حتی نامش در تضادی با گذشته سیاهش قرار دارد، شروع می شود و می رسد به صحنه فرشته و کاموا بافی خانم زمانی تا به آخر. بخشی از اینها ماورا ء طبیعی و بخشی رئالیستی هستند ولی اینها خوب با هم چفت نمی شوند و در ساختار درستی قرار نمی گیرند.
 • این به خودی خود اشکال نیست که در بستری رئالیستی، عناصر سوررئال وارد شوند به شرط آن که درست وارد شوند. در کارهای برگمان و بونوئل هم ما این تجربه ها را داریم که به خوبی بیان می شوند ولی در سکانسهای بافتن کاموا و پسرک حافظ قرآن، که به ظاهر قرار است نقش نمادینی داشته باشند، اینها جا نمی افتند.

برای دیدن مشروح نقد و بررسی فیلم با کارشناسان کلیک اینجا کلیک کنید..

خلاصه فیلم هفته گذشته 'بوی کافور، عطر یاس'

بهمن فرمان آرا در نمایی از فیلم بوی کافور، عطر یاس

بهمن فرمان آرا در نمایی از فیلم بوی کافور، عطر یاس

بوی کافور، عطر یاس روایت کارگردانی است به نام بهمن فرجامی که پس از سالها می خواهد به سفارش یک شرکت ژاپنی فیلم مستندی درباره آداب و رسوم مرگ در ایران بسازد.
فرجامی که خود مر گ اش را نزدیک می بیند ، با توجه به ماجراهایی که با آن مواجه شده تصمیم می گیرد که فیلم اش را درباره مرگ خودش بسازد و مقدمات آن را فراهم می کند و هماهنگی لازم را با افراد و جاهای مختلف انجام می دهد.
در همین حال خبر مرگ دوست نویسنده اش او را شوکه می کند و باعث ایست قلبی او می شود. روز بعد بهمن فرجامی وقتی از خواب بیدار می شود، متوجه می شود که مرده و همه دوستان و بستگان و گروه فیلمبرداری برای مقدمات اجرای مراسم خاکسپاری در خانه او هستند ، او مشاهده می کند هیچ چیز سرجایش نیست و همه مراسم از نگاه او اشتباه است. ناگهان تلفن زنگ می زند و فرجامی با خبر می شود که نوه دار شده است و همه آنچه اتفاق افتاده تنها یک خواب بوده است .

نظرات بینندگان درباره فیلم هفته گذشته

نغمه

برای چندمین بار فیلم را دیدیم. ممنون از نقد و بررسی خوب شما.

حسن مرتضایی

بهترین کار ماندنی وتاثیر گذار بهمن فرمان ارا بود . این فیلم برای همه قشر های جامعه امروزی ما قابل درک هست .در لابلای سکانس های فیلم حقایق بسادگی وبدون حاشیه قابل رویت بود.

مهرنوش حریرچیان

هر دیالوگ این فیلم خودش یک کتاب بود، صدای خوب و گیرای خود کارگردان هم مزید علت تاثیر گذاری این دیالوگها و البته استفاده از هنرمندان چیره دست، همه و همه دست به دست هم داده تا اثری پدید بیاورد همیشه تازه.
فکر می کنم فیلم خانه ای روی آبش رو هم می شه همتراز همین فیلم دونست، به لحاظ دیالوگهای تاثیر گذار و کادر هنر پیشه ها و متن تقریبا در یه راستا به معضلات سیاسی اجتماعی می پردازه.

امید بهروزی

فیلم دهان کجی روشنفکرانه عمیقی بعنوان اعتراض نسبت به ظلم حاکم بود. من نیز به دلیل اعتراض به حضور چندین بار آقای دباشی که خود از حامیان و به نوعی بینانگذاران این نظام بوده و حالا رنگ عوض کرده (و با کمال تعجب مورد لطف برنامه ی شما قرار گرفته!! )، و حضورش این بهترین را از سکه انداختنه ،دهان کجی اعتراضی میکنم و در مورد این فیلم هیچ نمی نویسم.

علی

خسته کننده بود.

نیاز

این فیلم فوق العاده اس.

شادی

رضا کیانیان در نمایی از فیلم بوی کافور ، عطر یاس ساخته بهمن فرمان آرا

رضا کیانیان در نمایی از فیلم بوی کافور ، عطر یاس

از آقای فرمان آرا هم ممنون که اجازه دادند این فیلم را ببینیم. عالی بود از اینکه این هفته کارشناسان وقت بیشتر داشتند بسیار عالی بود. و در کل همه ما مردم ایران یک جورایی مردیم. فقط گاهی یادمان می رود.

عباس

تاسفم که آقایانی که این فیلم را تفسیر کردند. اصلا فیلم به این پر محتوی ای را تا سطح عوض شدن افکار آقای فرمان آرا و فکر کردن ایشان به ماورا تنزل دادند. این فیلم دو سمبل داشت.

یک: هنرمندان که همه مغضوبند بخاطر سناریو هایی که بازی کردند یا ...حکومت آنها را نپسندیده و اکنون همه گوشه گیر و منتظر ملک الموت که تا حدودی معنی کنار گذاشته شدن و در بهترین حالتش بازنشستگی اجباری. با تمام حزن و اندوهشان و طرف مقابل.
دو - یک روحانی با لباس رسمی و بصورت حاکمیتی و سرد و بی تفاوت که چگونگی مرگ و شستشو و خاک سپاری را بدون هیچ احساسی مثل دستورات وضو گرفتن بیان می کند . حال ببینید این مفسران چه گفتار پرتی داشتند.

ابوالفضل

من خیلی به ایشون ارادت دارم؛ ولی به نظرتون بیش از اندازه توی این فیلم شعار نمیده.

مجید ناصری

یا واقعا بازی آقای فرمان‌آرا توی فیلم خیلی آماتوره یا من حالیم نمی شه و کج فهمم. ولی اگه از این مورد بگذریم موضوع فیلم، محتوای فیلم، فیلمنامه را من پسندیدم.

محمود

یک نکته‌ی فنی برایم عجیب بود: در نسخه‌ای که من در سینما از فیلم 'بوی کافور عطر یاس' دیدم، صحنه‌ای که فرمان آرا به حیاط می‌رود و کلاغ را می‌بیند در گرگ و میش بود و تاریکی غریب و تأثیرگذاری داشت. یادم هست این تاریکی روی من خیلی تأثیر گذاشت چون هم اثر بصری جالبی داشت و هم هم‌خوان با موضوع آن لحظه بود. اما در نسخه‌ی نمایش داده شده‌ شما این صحنه کاملاً روشن بود انگار ساعت ۱۰ صبح گرفته باشی. نفهمیدم چرا؟

محمد

درود. با سپاس جا دارد در مورد فیلم بیشتر نقد شود. متاسفانه در سایه های بلند باد در مورد فیلم صحبتی نشد.

علی اکبر

با تشکر فراوان از انتخاب پخش فیلمهای فرمان آرا لطفا راجع به سکانسهای پیچیده و تمثیل وار بیشتر صحبت و نقد شود.

حسین

واقعا عالیه. من تازه به وسیله برنامه شما فرمان آرا رو شناختم. ممنون.

مهتاب

فیلم های آقای فرمان آرا که جای خود دارد، شخصیت فوق العاده ای هم دارند.

آرش

گذشته از شخصیت فردی آقای فرمان آرا، که من همواره تعریف شنیده ام اما فیلمهاشون دو عیب بزرگ داره یکی اینکه تصنعی اند و در کل باور پذیر نیستند و دیگر اینکه مطالب عمیق بطور بسیار سطحی و متظاهرانه ای مطرح می شود و من هرگز با فیلمهایشان درگیر نشده ام و مرا به تعمق و تفکر نبرده اند.

مریم

سلام آقای آرش- من منتقد سینما نیستم ولی فکر می کنم که یک اثر هنری حتما نباید رئال باشه که باورپذیر باشه - میشه از مجموع عواملی که یک اثر رو تشکیل میده، پیام رو دریافت کنیم.

پرویز از برلین

فیلم بوی کافور، عطر یاس فیلمی است شاعرانه، بی ریا، انسانی با زبانی رک و روشن و در عین حال تلخ و طنزی سیاه.
کارگردان رنج و درد خویش و دیگر هنرمندان و اندیشمندان و شاید میلیونها انسان را به تصویر می کشد.
گرچه او عاشق زندگیست و عطر و زیبایی‌ آنرا در گل یاس می بینید! اما بوی کافور مرگ را همیشه به همراه خود حس می‌کند!
آفرین به آقای فرمان آرا برای این اثر هنری واقع گرایانه، خوش فرم، منسجم با تصاویری زیبا و شاعرانه و بازیگری خوب و دلنشین بازیگران هنرمندش و موسیقی قشنگ فیلم.

آدرس پست الکترونیک برنامه آپارات:

کلیک aparat@bbc.co.uk

زمان پخش برنامه آپارات

به وقت تهران به وقت کابل به وقت دوشنبه به وقت گرینویچ
پنجشنبه

۲۱:۰۰

۲۲:۰۰

۲۲:۳۰

۱۷:۳۰

تکرار جمعه

۱۱:۰۰

۱۲:۰۰

۱۲:۳۰

۰۷:۳۰

تکرار شنبه

۱۳:۰۰

۱۴:۰۰

۱۴:۳۰

۰۹:۳۰

تکرار چهارشنبه

۲۴:۰۰

۰۱:۰۰

۰۱:۳۰

۲۰:۳۰

تکرارپنج شنبه

۱۵:۰۰

۱۶:۰۰

۱۶:۳۰

۱۱:۳۰

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.