سرقت مسلحانه از موزه المپیا در یونان

حق نشر عکس bbc
Image caption بیش از شصت قطعه از مجسمه های سفالی و برنزی به سرقت رفته است

مقامات یونانی اعلام کرده اند که تعدادی از اشیای عتیقه از موزه ای در المپیا - زادگاه بازی های المپیک - به سرقت رفته است.

به گفته آنها دو مرد نقابدار پس از اینکه دست و پا و دهان یک نگهبان موزه را بستند، شیشه های موزه را شکستند.

تیمیوس کوتزیاس، شهردار این شهر، گفت که ارزش اشیائی که به سرقت رفته بی اندازه زیاد است، ولی جزئیات بیشتری در این مورد ارائه نداد.

پاولوس گرونالوس، وزیر فرهنگ یونان، استعفای خود را تقدیم کرده است ولی استعفای او هنوز پذیرفته نشده است. او راهی غرب یونان شده است تا از محل حادثه بازدید کند.

بنا بر گزارش ها سارقان مسلح ساعت ۷:۳۰ روز جمعه (۵:۳۰ به وقت گرینویچ) وارد موزه شدند و از یک کارمند زن موزه خواستند که اشیای مختلفی را به آنها تحویل دهد.

وقتی این کارمند حاضر به انجام این کار نشد، سارقان دست و پا و دهان او را بستند.

آنها سپس قفسه ها را شکستند و بیش از ۶۰ قطعه را به سرقت بردند؛ به گفته مقامات، بیشتر این قطعه ها مجسمه های کوچک برنزی و سفالی بوده است.

Image caption شهر باستانی المپیا در غرب آتن قرار دارد

به گزارش خبرگزاری فرانسه آقای کوتزیاس گفت: "باید صبر کنیم و ببینیم مسئول باستان شناس محلی چه می گوید ولی این اشیا ارزشی بی حساب داشته اند."

در این شهر دو موزه وجود دارد که یکی از آنها موزه باستان شناسی المپیاست که شامل گنجینه هایی قیمتی از معابد المپیای باستان است.

گزارش های متناقضی درباره اینکه کدام یک از این موزه ها هدف سرقت مسلحانه قرار گرفته منتشر شده و تماس های بی بی سی در این زمینه هنوز بدون پاسخ مانده است.

سرقت روز جمعه دومین سرقت بزرگ در یونان در دو ماه گذشته بوده است.

پیش از این، یک تابلو اثر پیکاسو که خود او به گالری ملی آتن هدیه داده بود، به علاوه تابلویی از پیت موندریان، نقاش هلندی و یک سیاه قلم از گوگلیلمو کاچا، نقاش ایتالیایی، از این گالری به سرقت رفته بود.

مطالب مرتبط