درخواست از شهردار تهران برای حفظ خانه 'دایی جان ناپلئون'

حق نشر عکس ISNA
Image caption ورودی خانه اتحادیه معروف به خانه امین السلطان. این خانه، محل ساخت سریال دایی جان ناپلئون بوده است

گروهی از 'دوستداران و فعالان میراث فرهنگی' در ایران از محمدباقر قالیباف، شهردار تهران خواستند تا با خرید ملکی که محل ساخت سریال دایی جان ناپلئون بوده است، این خانه متعلق به دوران قاجار را از خطر نابودی نجات دهد.

در نامه‌ای که خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران، ایرنا، روز شنبه ۲۹ بهمن، ۱۸ فوریه منتشر کرد، آمده است: "خبرهای رسیده حاکی است که خانه - باغ اتحادیه (امین السلطان) به عنوان تنها بازمانده از خیابان لاله‌زار قدیم و یکی از نفایس معماری عصر قاجار، در آستانه تخریب قرار دارد."

در این نامه با ابراز نگرانی از آنچه که "تسریع روند تخریب بناهای تاریخی پایتخت" نامیده شده، آمده است که برخی از این تخریب‌ها با "کارگردانی مستقیم شهرداری" صورت گرفته است.

در این نامه همچنین با انتقاد از مجوزهای شهرداری برای توسعه واحدهای تجاری و پیشروی بازار، آمده است: "کهن‌ترین و اصیل‌ترین شکل حیات اجتماعی و شهری در تهران بزرگ مربوط به محدوده مناطق ۱۱ و ۱۲ و محله‌های کهنی چون عودلاجان، سنگلج، بازار، چالمیدان و دولت است. آیا شهرداری خود را متعهد به حفظ اصالت اجتماعی این محله ها می‌داند؟"

امضاء کنندگان این نامه از آقای قالیباف خواسته‌اند که با خرید خانه محل ساخت سریال دایی جان ناپلئون که "حضور پر رنگی در خاطره جمعی ایرانیان دارد" این خانه را به مرکز فرهنگی تبدیل کند.

سریال تلویزیونی دایی جان ناپلئون براساس کتابی به همین نام، نوشته ایرج پزشکزاد و به کارگردانی ناصر تقوایی پیش از انقلاب ساخته شد.

این سریال بعد از انقلاب به شکل ویدئویی در معرض دید نسل‌های بعدی قرار گرفت و بارها از شبکه های فارسی زبان ماهواره ای پخش شده است.

پیش‌تر مسعود علویان صدر، معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در گفت و گو با ایسنا اعلام کرده بود که به حکم دیوان عدالت اداری ایران، خانه پدری پروین اعتصامی و خانه اتحادیه (محل ساخت سریال دایی جان ناپلئون) از فهرست آثار ملی خارج شده‌اند و احتمال تخریب آنها وجود دارد.

بناهایی که در فهرست آثار ملی قرار می گیرند، در صورت داشتن مالک خصوصی و شکایت مالک، به حکم دیوان عدالت اداری می توانند از این فهرست خارج می شوند.

سال گذشته نیز سرای قاجاری دلگشا در خیابان ۱۵ خرداد روبروی میدان ارگ تهران در پی حکم دیوان عدالت اداری مبنی بر خروج از فهرست آثار ملی، تخریب و گودبرداری شد.

مطالب مرتبط