نامزدهای اسکار ۲۰۱۲؛ نوستالژی همه جا را فرا گرفته

آرتیست، هوگو، هفته ای که با مریلین گذراندم حق نشر عکس no credit
Image caption "آرتیست"، "هوگو" و "هفته ای که با مریلین گذراندم" همگی در بخش های مهم مسابقه مورد استقبال قرار گرفتند.

"آرتیست"، "هوگو" و "هفته ای که با مریلین گذراندم" همگی در بخش های مهم مسابقه مورد استقبال قرار گرفتند.

امسال نوستالژی گذشته سینما حرف اول را می زند. دو فیلمی که برای بیشترین تعداد جایزه نامزد شده اند، یعنی "هوگو" و "آرتیست"، هر دو نامه های عاشقانه ای هستند که خطاب به دوران آغاز سینما نوشته شده اند. اما هر یک به شکلی کاملا متفاوت به موضوع مورد نظرشان می پردازند.

فیلم "هوگو" ساخته مارتین اسکورسیزی که نامزد ۱۱ جایزه شده به آثار ژرژ ملیس، فیلمساز پیشروی اواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم می پردازد. بن کینگزلی در این فیلم بازی می کند. در این فیلم که بخش بزرگی از آن در یک ایستگاه قطار پاریس دهه ۱۹۳۰ می گذرد، اسکورسیزی با گشاده دستی بسیار از تصاویر سه بعدی و کامپیوتری برای روایت داستانش استفاده می کند. در عوض در فیلم "آرتیست" که نامزد کسب ۱۰ جایزه شده، میشل هازاناویسیوس به همه قواهد فیلم سازی در سال ۱۹۲۷ پایبند است. فیلم صامت است و به صورت سیاه و سفید فیلمبرداری شده و نسبت طول و عرض تصویر آن طوریست که ممکن است تماشاچیانی که به صفحه های عریض عادت دارند را متعجب کند.

فهرست فیلم های نامزد اسکار

هوگو – ۱۱ جایزه، آرتیست – ۱۰ جایزه، کمک – ۶ جایزه، مانی بال – ۶ جایزه، اسب جنگی – ۶ جایزه، نوادگان – ۵ جایزه، دختری با خالکوبی اژدها – ۴ جایزه، نیمه شب در پاریس – ۴ جایزه

حق نشر عکس none
Image caption میشل ویلیامز برای بازی در "هفته ای که با مریلین گذراندم" کاندیدای بهترین بازیگر زن شده است

موفقیت فیلم "هفته ای که با مریلین گذراندم" در زمینه بازیگری، و نامزدی میشل ویلیامز و کنت برانا، نشان می دهد که آکادمی اسکار به یکی دیگر از دوره های طلایی هالیوود هم روی خوش نشان می دهد. در میان دیگر نامزدهای اسکار، طیف وسیعی از چهره های جدید و قدیمی های اسکار دیده می شوند.

شاید باورش سخت باشد، اما گری اولدمن به خاطر ایفای نقش جورج اسمایلی، جاسوس برجسته بریتانیایی، در فیلم "بندباز، خیاط، سرباز و جاسوس" برای نخستین بار نامزد دریافت اسکار شده است. او برای کسب این جایزه باید با جورج کلونی (که در فیلم خانوادگی "اولاد" نقش پدری را بازی می کند که همیشه پیراهن های تابستانی بر تن دارد) و براد پیت که در فیلم ورزشی "مانی بال" نقش یک مربی بیس بال را بازی می کند، رقابت کند. اما ژان دوژردن، ستاره فرانسوی فیلم "آرتیست"، رقابت سختی با این بازیگران دارد.

آخرین نامزد اسکار بهترین بازیگر مرد دمیان بیچیر، بازیگر مکزیکی است که در فیلم "یک زندگی بهتر" نقش کارگر مهاجری را بازی می کند که در لوس آنجلس باغبانی می کند. بسیاری از ناظران اسکار حضور بیچیر در بین نامزدهای بهترین بازیگر مرد را پیش بینی می کردند. با نامزدی او، بازیگرانی مثل مایکل فاسبیندر (شرم) و لئوناردو دی کاپریو (جی ادگار) از رقابت برای این جایزه باز ماندند.

سال مریل استریپ؟

حق نشر عکس Reuters
Image caption مریل استریپ تاکنون دوبار جایزه بهترین بازیگر زن اسکار را برده است

این که مریل استریپ، برنده جایزه گولدن گلوب، و میشل ویلیامز برای جایزه بهترین بازیگر زن با هم رقابت می کنند جای تعجبی ندارد. مریل استریپ که در فیلم "بانوی آهنین" نقش مارگرت تاچر را بازی می کند، رکورد نامزدی هایش برای جایزه اسکار را می شکند. او حالا ۱۷ بار در رده های مختلف نامزد این جایزه شده که ۵ بار بیشتر از تعداد نامزدی های کاترین هپبورن و جک نیکلسون است. استریپ تاکنون دو بار جایزه اسکار را برده است؛ یک بار به عنوان بهترین بازیگر نقش دوم زن در فیلم "کرامر علیه کرامر" (۱۹۷۹)، و یک بار به عنوان بهترین بازیگر زن در فیلم "انتخاب سوفی" (۱۹۸۲). اما او در ۱۲ بار آخری که نامزد شده، موفق نبوده است.

نامزد جایزه بهترین بازیگر زن

حق نشر عکس no credit
Image caption انتظار نمی رفت رونی مارا برای فیلم "دختری با خالکوبی اژدها"، ساخته دیوید فینچر کاندید شود

بازی مریل استریپ در نقش نخست وزیر سابق بریتانیا آنقدر تحسین و تمجید به همراه داشت که شاید سومین مجسمه طلایی را به خانه او بیاورد.

کسی که انتظار نمی رفت برای جایزه بهترین بازیگر زن نامزد شود، رونی مارا است. او در فیلم "دختری با خالکوبی اژدها"، ساخته دیوید فینچر، نقش هکر کامپیوتری خطرناکی به نام لیزبت سالاندر را بازی می کند.

کریستوفر پلامر، بازیگر قدیمی، بیشترین بخت را برای بردن جایزه بهترین بازیگر مرد نقش دوم دارد. او در فیلم "تازه کارها" نقش پدر پیری را بازی می کند که همجنس گراست. اگر این بازیگر کانادایی برنده این جایزه شود، او با ۸۲ سال سن مسن ترین برنده اسکار بازیگری خواهد بود. این رکورد فعلا در اختیار جسیکا تندی است که در سن ۸۰ سالگی به خاطر بازی در فیلم "رساندن خانم دیزی" اسکار گرفت.

کریستوفر پلامر برای بردن جایزه با کنت برانا رقابت می کند که در فیلم "هفته ای که با مریلین گذراندم" نقش لارنس اولیویه را بازی می کند. نامزدهای دیگر این جایزه جونا هیل (که در مانی بال نقش یک متخصص آمار را بازی می کند) و نیک نولتی (به خاطر بازی در فیلم جنگجو) هستند. کنت برانا رکورد جدیدی را هم در اسکار ثبت می کند: او برای پنج جایزه مختلف نامزد شده است (بهترین بازیگر نقش دوم، بهترین بازیگر، بهترین کارگردان، بهترین فیلنامه و بهترین فیلم کوتاه).

توماس هورن در فیلم 'شدیدا پرصدا و عمیقا نزدیک'

حق نشر عکس no credit
Image caption فیلم "شدیدا پرصدا و عمیقا نزدیک" به کارگردانی استیون دالدری در فهرست نامزدهای بهترین فیلم قرار دارد

اما شگفتی آفرین این دسته ماکس فون سیدو است که در فیلم "شدیدا پرصدا و عمیقا نزدیک" نقش یک لال را بازی می کند که شخصیت اصلی فیلم (اسکار) را در جستجوهایش در شهر نیویورک یاری می کند.فیلم استیون دالدری در فهرست نامزدهای بهترین فیلم هم هست. فیلم به حادثه ۱۱ سپتامبر می پردازد و تام هنکس و ساندرا بولاک در آن بازی می کنند. این فیلم با این موضوع و بازیگران در ابتدا سر و صدای زیادی به پا کرد، اما نظرات منتقدان در مورد آن متفاوت بود.

به خاطر تغییر در قوانین، امسال ۹ فیلم نامزد جایزه بهترین فیلم شده اند. یکی از نامزدها فیلم "درخت زندگی"، ساخته ترنس مالیک است که تماشاگران احساسات متضادی در مورد آن داشته اند. این فیلم در جشنواره کن جایزه بهترین فیلم را برد. مالیک هم برنده جایزه بهترین کارگردان شد.

فیلم "اسب جنگی" استیون اسپیلبرگ هم نامزد جایزه بهترین فیلم است، اما اسپیلبرگ در بخش کارگردانی نامزد نشده است و "ماجراهای تن تن" او در میان نامزدهای بهترین انیمیشن نیست.

"نیمه شب در پاریس" اولین فیلم وودی آلن از سال ۱۹۸۶ است که نامزد جایزه بهترین فیلم می شود. وودی آلن در سال ۱۹۸۶ با فیلم "هانا و خواهرانش" نامزد این جایزه شده بود. وودی آلن نامزد جایزه بهترین کارگردانی هم هست و برای پانزدهمین بار نامزد جایزه نوآوری در فیلمنامه شده است.

غایبان چه کسانی هستند؟

حق نشر عکس Getty
Image caption رایان گوسلینگ با وجود کار فوق العاده اش در فیلم "نیمه ماه مارس" کاندید جایزه نشده است

کلینت ایستوود برای فیلم "جی ادگار" نامزد هیچ جایزه ای نشد و رایان گاسلینگ هم با وجود کار فوق العاده اش در فیلم "نیمه ماه مارس" هیچ جایزه ای نخواهد برد. لین رمزی هم با فیلم "باید درباره کوین حرف بزنیم" جایزه ای نمی برد.

در بخش بهترین فیلم، منتظر رقابت سخت "آرتیست" و "اولاد" باشید. پیروزی "آرتیست" در روز هفتم اسفند آن را به اولین فیلم صامتی تبدیل می کند که از سال ۱۹۲۹ جایزه اسکار را می برد. در آن سال و در اولین سال برگزاری مراسم اهدای جوایز اسکار، فیلم صامت "بال ها" برنده این جایزه شده بود. اما با وجود نامزدی برای ۱۰ جایزه، "آرتیست" نباید سرنوشت سال پیش "شجاعت واقعی" را فراموش کند. سال گذشته این فیلم با وجود نامزدی در ۱۰ بخش، هیچ جایزه ای نبرد.