هوگو نامزد ۱۱ جایزه، آرتیست نامزد ۱۰ جایزه اسکار

حق نشر عکس no credit
Image caption آزا باترفیلد و سر بن کینگزلی در صحنه ای از فیلم هوگو، ساخته مارتین اسکورسیزی

فیلم سه بعدی مارتین اسکورسیزی، "هوگو"، با نامزدی برای ۱۱ جایزه، از جمله جایزه بهترین کارگردانی و بهترین فیلم، پیشتاز مراسم اهدای جوایز اسکار امسال است. فیلم کمدی فرانسوی "آرتیست" برای دریافت ۱۰ جایزه، از جمله جایزه بهترین فیلم، بهترین کارگردانی، بهترین بازیگر مرد و بهترین بازیگر نقش دوم زن، نامزد است.

مریل استریپ بخاطر بازی در نقش مارگارت تاچر برای هفدهمین بار نامزد دریافت اسکار شده، و جورج کلونی و براد پیت هم برای جایزه بهترین بازیگر مرد رقابت می کنند. برندگان روز ۲۶ فوریه (۷ اسفند) در لس آنجلس معرفی خواهند شد.

هفت فیلم دیگر در کنار "آرتیست" و "هیوگو" برای جایزه بهترین فیلم رقابت می کنند. این فیلم ها عبارتند از "اسب جنگی"، "مانی بال"، "درخت زندگی"، "نیمه شب در پاریس"، "کمک"، اولاد" و "شدیدا پرصدا و عمیقا نزدیک".

"هوگو" و "آرتیست" نامه های عاشقانه ای خطاب به هنر سینما هستند و تحسین سازندگانشان را در قبال دوران فیلم های صامت نشان می دهند. فیلم اسکورسیزی به داستانی خانوادگی و دلگرم کننده پسری یتیم می پردازد که در فرانسه در یک ایستگاه قطار روزگار می گذراند. "آرتیست" ماجرای بازیگری را روایت می کند که به از راه رسیدن فیلم های ناطق از کار بیکار می شود.

فهرست فیلم های نامزد اسکار

حق نشر عکس no credit
Image caption "آرتیست" پیش از نامزدی برای اسکار جوایز زیادی را در جشنواره های مختلف برده است

هوگو – ۱۱ جایزه، آرتیست – ۱۰ جایزه ،کمک – ۶ جایزه، مانی بال – ۶ جایزه، اسب جنگی – ۶ جایزه، اولاد – ۵ جایزه، دختری با خالکوبی اژدها – ۴ جایزه، نیمه شب در پاریس – ۴ جایزه

میشل هازاناویسیوس به خاطر نوشتن فیلمنامه و کارگردانی این کمدی نامزد دریافت جایزه شده، و همسرش، برنیس بخو، در بخش بهترین بازیگر نقش دوم زن نامزد شده است. بخو می گوید بعد از شنیدن خبر نامزدی اش "فوق العاده خوشحال" شده است، و هازاناویسیوس گفته فهرست طولانی نامزدی های فیلم "بسیار بیشتر از آنچه تصورش را می کرده" بوده است. ژان دوژردن که در این فیلم بازی درخشانی از خود نشان می دهد، برای جایزه بهترین بازیگر مرد نامزد شده است. رقبای او برای کسب این جایزه جورج کلونی (اولاد)، دمیان بیچیر (یک زندگی بهتر)، براد پیت (مانی بال) و بازیگر بریتانیایی، گری اولدمن (بند زن، خیاط، سرباز، جاسوس) هستند.

بعد از بیش از ۳۰ سال حضور در عرصه سینما، این اولین باریست که گری اولدمن نامزد دریافت جایزه اسکار می شود. این ستاره بریتانیایی می گوید: "شاید این حرف را قبلا هم شنیده باشید، ولی هیچوقت تا این اندازه راست نبوده: این که کارتان مورد تحسین آکادمی اسکار قرار بگیرد، و به جمع برجسته نامزدهای پیشین این آکادمی بپیوندید، واقعا خوشحال کننده و خوشایند است. خارق العاده است."

مریل استریپ که امسال نامزد دریافت جایزه بهترین بازیگر زن شده، پیش از این که فهرست نامزدهای سال ۲۰۱۲ اعلام شود هم رکورد دار تعداد دفعات نامزدی بود. با نامزدی این دوره، او حالا فاصله اش را با کاترین هپبورن و جک نیکلسون، که هر یک ۱۲ بار نامزد دریافت این جایزه شده اند، بیشتر می کند. مریل استریپ ۶۲ ساله تابه حال دو بار به خاطر بازی در فیلم های "کریمر علیه کریمر" و "انتخاب سوفی" برنده اسکار شده است. دیگر مدعیان جایزه بهترین بازیگر زن امسال عبارتند از گلن کلوس (آلبرت نابز)، ویولا دیویس (خدمتکاران)، رونی مارا (دختری با خالکوبی اژدها) و میشل ویلیامز (هفته ای که با مرلین گذراندم).

وودی آلن برای چهل و یکمین فیلمش، "نیمه شب در پاریس"، نامزد جایزه بهترین کارگردانی شده است. رقبای او اسکورسیزی، هازاناویسیوس، ترنس مالیک (درخت زندگی) و الکساندر پین (اولاد) هستند.

اکتاویا اسپنسر و جسیکا چستین (عکس چپ)، که هر دو در فیلم "خدمتکاران" بازی کرده اند، برای دریافت جایزه بهترین بازیگر نقش دوم زن با هم رقابت خواهند کرد. در این بخش ملیسا مک کارتی و جانت مک تیر بریتانیایی هم به خاطر بازی در فیلم های "ساقدوش ها" و "آلبرت نابز" نامزد دریافت اسکار شده اند. این دومین باریست که جانت مک تیر نامزد اسکار می شود. او در سال ۱۹۹۹ هم به خاطر بازی در فیلم "تامبل وید" نامزد دریافت این جایزه شده بود.

شگفتی ها

حق نشر عکس no credit
Image caption فیلم داستانی "خدمتکاران"، که به موضوع جنبش حقوق مدنی آمریکا می پردازد، نامزد دریافت شش جایزه شده

کنت برانا، ستاره بریتانیایی، به خاطر بازی در نقش یکی از بت های دوران کودکی اش در فیلم "هفته من با مریلین" نامزد دریافت جایزه بهترین بازیگر نقش دوم مرد شده است.

او به بی بی سی گفت: "بازی در نقش سر لارنس اولیویه افتخار کم نظیری بود. اما این که آکادمی اسکار به خاطر این کار از شما تقدیر کند بسیار خوشحال کننده است. واقعا هیجان زده هستم." رقبای برانا برای کسب این جایزه عبارتند از جونا هیل (مانی بال)، نیک نولتی (جنگجو) و مکس فون سیدو (شدیدا پرصدا و عمیقا نزدیک). کریستوفر پلامر هم به خاطر بازی در فیلم "تازه کارها" در این فهرست قرار دارد. او در این فیلم نقش پدر پیری را بازی می کند که تصمیم می گیرد اسرارش را فاش کند.

با وجود ۶۰ سال سابقه کاری، کارهای کریستوفر پلامر تا همین اواخر تا حد زیادی نادیده گرفته می شد. اما دو سال پیش او برای ایفای نقش لئو تولستوی در فیلم "ایستگاه آخر" نامزد دریافت اسکار بهترین بازیگر نقش دوم مرد شد. اگر او این بار جایزه را ببرد، در سن ۸۲ سالگی مسن ترین بازیگری خواهد بود که این جایزه را دریافت کرده است. این رکورد فعلا در اختیار جسیکا تندی است که در ۸۰ سالگی به خاطر بازی در فیلم "رساندن خانم دیزی" اسکار بهترین بازیکن زن را گرفت. مکس فون سیدو، یکی دیگر از نامزدهای این جایزه هم ۸۲ سال دارد.

"کونگ فو پاندا ۲" در کنار "گربه ای در پاریس"، "چیکو و ریتا"، "پاس این بوتس" و "رنگو" نامزد دریافت جایزه بهترین فیلم انیمیشن شده است.

فیلم ایرانی "جدایی نادر از سیمین"، که اخیرا جوایز زیادی را از "حلقه منتقدان لندن" گرفته، در بخش بهترین فیلم به زبان خارجی و نوآوری در فیلمنامه نامزد دریافت اسکار شده است.

طبق معمول شگفتی هایی هم در کار هستند. فیلم جنجالی "شرم"، ساخته استیو مک کوئین و با بازی مایکل فاسبیندر در نقش یک معتاد به رابطه جنسی، از غایبان بزرگ در میان نامزدهای بخش های مختلف بود. "باید درباره کوین حرف بزنیم" و "راندن"، که هر دو در جشنواره های دیگر با استقبال خوبی مواجه شده بودند هم در فهرست نامزدهای اسکار جایگاه خوبی نداشتند.