بخت های اسکاری؛ نامزدهای بهترین بازیگر نقش اول زن

مریل استریپ: بانوی آهنین

حق نشر عکس PA

شاید دیگر برای همه عادی شده باشد که در سالی که فیلمی با بازی مریل استریپ به نمایش در می آید، او هم در بین نامزدهای دریافت جایزه اسکار جایی داشته باشد.

رکورد هفده بار نامزد شدن برای اسکار، شاید تا سالهای سال دست نیافتنی باشد. با این حال او از این میان فقط دو بار به این جایزه دست یافته است که آخرین آن را برای فیلم انتخاب سوفی در سال ۱۹۸۲ دریافت کرد.

شاید امسال او نیز مانند هلن میرن و کالین فرث که با بازی نقش شخصیت های سیاسی بریتانیا در سالهای گذشته توانستند نظر اعضای آکادمی را جلب کنند، این شانس را داشته باشد که با نقش مارگارت تاچر، نخست وزیر سابق بریتانیا در فیلم بانوی آهنین به اسکار برسد.

او برای بازی در این نقش جوایز گلدن گلوب و بفتا را از آن خود کرده است. پس زیاد هم بعید نیست که امسال بتواند پس از سی سال به جایزه اسکار دست یابد.

در سال ۱۹۴۹ در ایالت نیوجرسی به دنیا آمد. در سال ۱۹۷۱ کار حرفه ای اش را با بازی در تئاتر آغاز کرد. جولیا نخستین فیلم سینمایی اوست که در سال ۱۹۷۷ در آن بازی کرد. به زودی توانست با بازی در کنار رابرت دونیرو (شکارچی گوزن، ۱۹۷۸) و داستین هافمن (کریمر علیه کریمر، ۱۹۷۸) به شهرت برسد. نخستین بار برای کریمر علیه کریمر اسکار گرفت.

پل های مدیسون کانتی، شیطان پرادا می پوشد، ماما میا و شک از دیگر فیلمهای مشهور او هستند.

گلن کلوز: آلبرت نابز

حق نشر عکس BBC World Service

شاید در میان هنرپیشه هایی زنی که هنوز فعالیت دارند، گلن کلوز از معدود کسانی باشد که پس از استریپ، بیشترین نامزدی اسکار را در کارنامه خود دارند.

او امسال برای بازی در نقش آلبرت نابز برای ششمین نامزد دریافت این جایزه شده است. هرچند در هر پنج بار گذشته مراسم را دست خالی ترک کرده است.

او دراین فیلم، نقش زنی ایرلندی در قرن نوزدهم را بازی می کند که خود را به شکل مرد در می آورد و به مدت بیست به عنوان خدمتکار کار می کند.

متولد سال ۱۹۴۷ در ایالت کانتیکت، بازیگری را تئاتر آغاز کرد و هرچند فعالیت سینمایی اش را نسبتا دیر آغاز کرد (۱۹۸۲) اما توانست بلافاصله نظر منتقدان را جذب کند.

سه فیلم نخستی که بازی کرد، سه نامزدی اسکار برای بهترین بازیگر زن نقش مکمل برایش به ارمغان آورد و بازی در فیلمهای روابط خطرناک و جذابیت مرگبار، در طول دو سال، دو نامزدی اسکار بهترین بازیگر نقش زن را برایش در پی داشت.

وایولا دیویس: خدمتکار

حق نشر عکس BBC World Service

ظاهرا نقش آفرینی بازیگران فیلم خدمتکاران حسابی دل منتقدان را برده است. سه بازیگر زن این فیلم برای اسکار بهترین نقش اصلی و مکمل نامزد دریافت اسکار شده اند.

در میان آنان سهم وایولا دیویس نامزدی برای اسکار نقش اصلی بود؛ بازیگری که یک بار دیگر در سال ۲۰۰۸ برای فیلم شک نامزد اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل شد.

در سال ۱۹۶۵ در ایالت کارولینای جنوبی به دنیا آمد. کار سینمایی اش را در سال ۱۹۹۶ آغاز کرد و در ابتدای فعالیت اش در نقش های فرعی بازی می کرد.

بازی در فیلم شک (۲۰۰۸) برایش اعتبار زیادی به ارمغان داشت و برای دریافت بسیاری از جوایز معتبر سینمایی در آمریکا از جمله اسکار و گلدن گلوب نامزد شد. امسال این اتفاق برایش با بازی در فیلم خدمتکاران تکرار شد، با این تفاوت که این بار برای نقش اصلی نامزد شد و تعداد جوایز که به دست آورد بیشتر بود.

او در این فیلم که داستانش در دهه ۱۹۶۰ در می سی سی پی می گذرد، نقش خدمتکار سیاهپوستی را بازی می کند که رابطه دوستانه خوبی با زنی سفید پوست (اما استون) برقرار می کند؛ اتفاقی که در آن سال های تبعیض نژادی در آمریکا بسیار عجیب بوده است.

رونی مارا: دختری با خالکوبی اژدها

حق نشر عکس BBC World Service

جوانترین بازیگر این فهرست، برای اعضای آکادمی ناشناخته ترین هم هست. این بازیگر ۲۷ ساله که در ایالت نیویورک به دنیا آمده، با آنکه کارش با فیلمی سینمایی در سال ۲۰۰۵ آغاز کرد؛ اما در چند سال پس از آن بیشتر در نقش های فرعی سریال تلویزیونی بازی کرد.

بازی در فیلم کابوس در الم استریت و متعاقب آن شبکه اجتماعی او را به شهرت رساند. اما مهمترین فیلم او تاکنون دختری با خالکوبی اژدهاست که برای آن چند جایزه به دست آورد، در گلدن گلوب نیز نامزد شد و اولین بار درفهرست اسکاری ها جا گرفت.

او در این فیلم نقش هکر را بازی می کند که با همراهی خبرنگاری به جستوجوی زنی می پردازند که ۴۰ سال است گمشده است.

میشل ویلیامز: هفته من با مریلین

حق نشر عکس BBC World Service

ویلیامز برای سومین بار بختش را در اسکار می آزماید. او نخستین بار با فیلم کوهستان بروکبک و برای بار دوم که سال گذشته بود با ولنتاین غمگین در فهرست نامزدهای اسکار بهترین بازیگری قرار گرفت.

او در سال ۱۹۸۰ در ایالت مونتانا به دنیا آمد و بازیگری را از نوجوانی آغاز کرد و آن ابتدای کارش در نقش های کوتاه سریال های تلویزیونی بازی می کرد.

با این حال سالها طول کشید که اوبه بازیگر سرشناسی تبدیل شود. از نگاه منتقدان کوهستان بروکبک موفق ترین فیلم او تا سال ۲۰۰۵ بود. او در این فیلم با هیث لجر، دوست پسر سابقش که در سال ۲۰۰۸ در گذشت همبازی بود.

ویلیامز امسال با فیلم هفته من با مریلین مونرو که در آن نقش ستاره سالهای ۶۰ و ۱۹۵۰ هالیوود را بازی کرده، در اسکار حضور دارد.

داستان فیلم یک هفته از زندگی مونرو را به تصویر کشیده که همراه با لارنس الیویه فیلم شاهزاده و خواننده را بازی می کرده است.

بسیاری از بنگاه های شرط بندی، او را پس از دیویس و ویولا، شانس سوم دریافت اسکار پیش بینی کرده اند.

مطالب مرتبط