تیت مدرن، تخمه های آفتابگردان آی‌وی‌وی را خرید

حق نشر عکس 11
Image caption بر روی دانه به دانه این صد میلیون تخمه آفتابگردانی که آی وی وی ساخته است، با دست نقاشی شده تا ظاهری شبیه به تخمه آفتابگردان واقعی پیدا کند

گالری تیت مدرن بریتانیا، اثر هنری تخمه های آفتاب گردان هنرمند چینی، آی وی وی را خرید. این اثر شامل صد میلیون تخمه آفتاب گردان است که از چینی ساخته شده است.

این گالری هشت میلیون از این صد میلیون تخمه آفتاب گردان یعنی یک دهم کل آنها را خریده است.

این صد میلیون تخمه آفتاب گردان را سال گذشته بر روی زمین یکی از سالن های موزه تیت مدرن در لندن گسترده بودند و به بازدیدکنندگان اجازه می دادند روی این تخمه ها راه بروند.

اما کمی بعد به دلیل ملاحظات بهداشتی و ایمنی و غبار سرامیکی که این مجموعه ایجاد می کرد، مجبور شدند آن را محصور کنند.

تخمه های آفتاب گردان آی وی وی از ماه ژوئن سال ۲۰۱۱ تا فوریه سال جاری در گالری تیت مدرن در معرض دید علاقمندان بود.

هر دانه از این تخمه های آفتاب گردان توسط هنرمندان ماهر شهر جینگ‌دژن چین پردازش شده است. این شهر به خاطر ظروف مرغوب چینی اش شهرت دارد.

آی وی وی که در سال ۱۹۵۷ در پکن به دنیا آمد، در دو دهه گذشته از برجسته‌ترین چهره‌های هنر مدرن چین بوده و در غرب نیز به شهرت رسیده است.

او هم در اقدامات اجتماعی فعال است و هم در دفاع از حقوق بشر در کشورش نقشی برجسته ایفا می‌کند.

آی وی وی طراح معماری و مشاور هنری ساخت استادیوم ملی چین در سال ۲۰۰۸ بوده است که به خاطر استفاده از قطعات مشبک فلزی در طراحی آن، به "لانه پرنده" شهرت یافته است.

برخی از آثار این هنرمند چینی در بطن خود حاوی مضامین سیاسی هم بوده اند. از جمله در یک مورد او تلاش کرد تا نام تک تک دانش آموزانی را که بر اثر زلزله سی چوان در سال ۲۰۰۸ میلادی کشته شدند جمع آوری کند.

این مساله در چین موضوعی حساسیت برانگیز محسوب می شود زیرا عده ای معتقدند دلیل تخریب بسیاری از مدارس در زلزله، ضعف در ساخت و طراحی آنها بوده است.

آی وی وی در گذشته از فعالانی که در انتقاد از دولت چین بازداشت شده اند آشکارا حمایت کرده است.

او سال گذشته با حضور در مقابل دادگاهی که به پرونده وو یورن، هنرمند چینی رسیدگی می کرد، در گفتگو با رسانه های خارجی از دولت چین به دلیل آنچه که او نقض حقوق اولیه و آزادی در چین می خواند انتقاد کرد.

این گونه فعالیت های آی وی وی توجه مقامات چین را بیش از گذشته به او جلب کرد.

سال گذشته از خروج این هنرمند ۵۳ ساله از کشور جلوگیری شد و حتی دوره ای را در حبس خانگی به سر برد.

مطالب مرتبط