قدیمی ترین اقتباس از آثار چارلز دیکنز کشف شد

Image caption نمایی از فیلم یک دقیقه ای 'مرگ جو بیچاره'

در دویستمین سال تولد چارلز دیکنز، قدیمی ترین فیلمی که بر اساس شخصیت یکی از آثار او ساخته شده، کشف شده است.

در ماه فوریه، برایونی دیکسون، از متصدیان موسسه فیلم بریتانیا "مرگ جو بیچاره" را که تاریخ ساخت آن به مارس ۱۹۰۱ بر می گردد، کشف کرد.

تاکنون کارشناسان بر این باور بودند که قدیمی ترین فیلمی که بر اساس آثار دیکنز ساخته شده، "اسکروج" یا "روح مارلی" است که تاریخش به نوامبر ۱۹۰۱ بر می گردد.

خانم دیکسون گفت: "کشف چنین فیلم نادر و منحصر به فردی فوق العاده است. این فیلم در وضعیتی عالی قرار دارد."

موسسه فیلم بریتانیا به مناسبت دویستمین سال تولد چارلز دیکنز این فیلم را در کنار سایر اقتباس های شاخص سینمایی از آثار دیکنز نمایش می دهد.

"مرگ جو بیچاره" روزهای ۹ و ۲۳ مارس در این موسسه در ساوت بنک لندن به نمایش در می آید.

این موسسه اعلام کرده است که در آینده، دی وی دی این فیلم را نیز عرضه خواهد کرد.

کشف تصادفی

خانم دیکسون در حال جست و جوی فیلم های قدیمی چینی به این فیلم برخورد کرد.

او در حال خواندن یک کاتالوگ، اشاره ای به فیلم مرگ جو بیچاره دیده بود و متوجه شده بود که عنوان این فیلم، اشاره ای به شخصیت جو در رمان "خانه قانون زده" دارد.

خانم دیکسون پس از بررسی پایگاه داده های موسسه فیلم لندن، متوجه شد که این فیلم به عنوان بخشی از یک مجموعه، تحت عنوان "مرد پسر ژنده پوش را ملاقات می کند" فهرست شده و تاریخ ساختش به اشتباه ۱۹۰۲ ثبت شده است.

این فیلم که تنها یک دقیقه است، جو را نشان می دهد که در سرمایی سوزان، مقابل دیوار یک کلیسا جان می دهد.

یک نگهبان به جو که در حال جاروکشیدن خیابان، ناگهان بر زمین می افتد کمک می کند و در حال مرگ، او را در بغل می گیرد.

این فیلم به کارگردانی جورج آلبرت اسمیت، کارگردان پیشرو، در سال ۱۹۵۴ از سوی یک مجموعه دار در شهر برایتون به نام اسمیت به موسسه فیلم بریتانیا داده شده است.

مسئولان موسسه فیلم بریتانیا بر این باورند که لورا بیلی، همسر کارگردان، نقش جو را بازی کرده و تام گرین در نقش نگهبان ظاهر شده است. ظاهرا این فیلم در شهر برایتون نزدیک لندن فیلمبرداری شده است.

شباهت هایی بین داستان دختر کبریت فروش اثر هانس کریستین اندرسن و قصه زندگی جو وجود دارد. دختر کبریت فروش هم داستان کودکی فقیر است که در سرمای خیابان جان می بازد.