کتابهای دائرة المعارف بریتانیکا دیگر منتشر نمی شود

Image caption نسخه 2010 دائره المعارف بریتانیکا آخرین نسخه چاپی این دائره المعارف خواهد بود

پس از ۲۴۴ سال، موسسه دائرة المعارف بریتانیکا تصمیم به توقف انتشار مجموعه معروف و سنگین ۳۲ جلدی خود به صورت کتاب گرفته است.

تمرکز این موسسه از این پس روی گسترش نسخه دیجیتالی آن خواهد بود؛ این تصمیم به خصوص با توجه به افزایش رقابت با وبسایت هایی مانند ویکی پدیا گرفته شده است.

موسسه بریتانیکا که پیش از این، کتاب های خود را به شکل سنتی می فروخت، اکنون ۸۵ درصد از درآمد خود را از طریق فروش آنلاین کسب می کند.

بریتانیکا به تازگی نسخه ای دیجیتالی از دائرة المعارف خود را برای دستگاه های تبلت راه اندازی کرده است.

خورخه کاز، رئیس دائرة المعارف بریتانیکا، گفت: "چندین سال است که فروش نسخه های چاپی دائرة المعارف ناچیز بوده است... ما می دانستیم که این روز فرا خواهد رسید."

اکنون کمپانی های مختلفی در سرتاسر دنیا سعی می کنند که برای سود بیشتر، حضور خود در فضای آنلاین را افزایش دهند.

بسیاری از روزنامه ها، مجلات و حتی ناشران کتاب، نسخه های آنلاین محصولاتشان را عرضه می کنند تا نیاز خوانندگان رو به افزایشی را که از طریق ابزارهایی چون تبلت ها و گوشی های تلفن همراه، در پی دریافت اطلاعات هستند، تامین کنند.

آقای کاز می گوید: "نسخه چاپ شده دائرة المعارف در لحظه ای که چاپ می شود، دیگر قابل تغییر نیست در حالی که نسخه آنلاین آن به صورت پیوسته به روز می شود."

از سوی دیگر، مصرف کنندگان دائرة المعارف ها هم عموما نسخه آنلاین را بر نسخه چاپی ترجیح می دهند.

ریچارد رایس گالیوان، از کتابخانه عمومی بروکلین به بی بی سی می گوید: "ما هر ماه باید هزاران سوال را از طریق چت، تلفن و ایمیل جواب بدهیم و باید این کار را با نهایت سرعت ممکن انجام بدهیم. در بسیاری از موارد، جست و جوی یک کلیدواژه در منابع آنلاین خیلی سریع تر از ایستادن و نگاه کردن به فهرست بریتانیکا و بعد پیدا کردن جلد مناسب است."

موسسه دائرة المعارف بریتانیکا در سال های اخیر از کار روی دائرة المعارف فاصله گرفته و عمده توان خود را روی نرم افزارهای آموزشی متمرکز کرده است.

مطالب مرتبط