اعلام برندگان جایزه لاهوتی برای خبرنگاران

اتحادیه خبرنگاران حق نشر عکس BBC World Service
Image caption برندگان جایزه اتحادیه خبرنگاران تاجیکستان از سوی اعضای کمیسیون ویژه‌ای انتخاب می‌شوند

برای بار نخست، اتحادیه خبرنگاران تاجیکستان در سال جاری به ده تن از خبرنگاران کشور جایزه ابوالقاسم لاهوتی را اعطا کرد.

انتظار می‌رود، ۱۷ مارس هیئت رئیسه اتحادیه خبرنگاران تاجیکستان این جوایز را در مراسمی به برندگان تقدیم کند.

هرچند، طبق اطلاع منابع آگاه، قرار بود اعطای این جوایز در مراسم تجلیل از صدمین سالگرد انتشار نخستین شماره “بخارای شریف” با حضور رئیس جمهور تاجیکستان در هفته گذشته برگزار شود.

خبرگزاری فرغانه، یک سایت اطلاعاتی روسیه، با تکیه به منابع خود نوشته بود که در سال جاری یکی از این جوایز به خبرنگار رادیو آزادی اختصاص یافته است و به این دلیل مقامات تصمیم گرفته‌اند که مراسم اعطا به طور مستقل برگزار شود.

ضمناً، در این مراسم به جز دو تن از خبرنگاران رسانه‌های روسیه، نمایندگان رسانه‌های دیگر کشورهای خارجی در تاجیکستان دعوت نشدند.

همچنین، نفرانی که از آن‌ها عمدتاً به عنوان “خبر‌نگاران منتقد” نام برده می‌شود، نیز در این محفل شرکت نداشتند. تعدادی از خبرنگاران به نشان اعتراض نیز از شرکت در این مراسم صرف نظر کردند.

در مجموع، در سال جاری ده تن از خبرنگاران کشور برنده جایزه به نام ابوالقاسم لاهوتی شده‌اند.

از جمله، در میان این افراد عبدالقیوم قیومزاد (رادیو آزادی)، عبدالغفار کمال (شبکه تلویزیونی “جهان‌نما”)، فیروزه سعیداوا (رادیوی دولتی تاجیکستان)، سیاف مضراب (سردبیر نشریه مستقل “اس‌اس‌اس‌ار”)، ظفر سعیداف (تلویزیون “سفینه”)، جمعه قوت (نشریه “نور نورآباد”)، گوهر عمراوا (دانشگاه دولتی هنرهای زیبای تورسون‌زاده تاجیکستان)، ایگُر ستاراف (هفته‌نامه “آلیومینیوم تاجیکستان”)، صالح‌بای ده‌ده‌بااف (نشریه “حقیقت سغد”) و عین‌الدین قربان‌اف (روزنامه "استقلال" در ناحیه تیمورملک) می‌باشند.

اکبر ستار، رئیس اتحادیه خبرنگاران تاجیکستان در پاسخ به این سؤال که چرا در سال جاری تعداد برندگان این جایزه در مقایسه با سال‌های قبلی بیشتر است، گفت که این موضوع به جشن صدسالگی “بخارای شریف” ربط دارد.

وی گفت: “قبلاً ما همه‌ساله به چهار یا پنج نفر خبرنگار این جایزه را تقدیم می‌کردیم. امسال تصمیم شد که به خاطر تجلیل از صدمین سالگرد انتشار شماره نخستین “بخارای شریف” تعداد برندگان جایزه لاهوتی تا به ده نفر افزایش داده شود.”

ضمناً، سال گذشته بخش پولی هر جایزه لاهوتی هزار سامانی را تشکیل می‌داد. طبق اطلاع مسئولان اتحادیه خبرنگاران تاجیکستان، فعلاً روشن نیست که در سال جاری بخش پولی این جایزه معادل چند سامانی خواهد بود.

به گفته این منابع، میزان جایزه پولی به کمک‌های سازمان‌های سرمایه‌گذار بستگی داشته و مذاکرات در این زمینه ادامه‌ دارد.

ولی وجود مسئول نشریه “آلیومینیوم تاجیکستان” در فهرست برندگان جایزه امسال لاهوتی چنین سر و صداها را نیز به دنبال داشت که شرکت “تالکو” (شرکت آلیومینیوم تاجیکستان) از فراهمکنندگان هزینه مالی این جایزه است.

اما، به گفته مسئولان اتحادیه خبرنگاران تاجیکستان، شرکت “تالکو” تنها در تهیه نشان‌های این جایزه کمک کرده و با تأمین مالی این طرح ارتباطی ندارد.

ضمناً، سال گذشته وزارت کشاورزی تاجیکستان یکی از سرمایه‌گذاران جایزه لاهوتی بود و طالبشاه سعیدزاده، خبرنگار نشریه "ملت" به خاطر قضیه دادگاهی با این وزارتخانه از گرفتن این جایزه خودداری کرد.

ضمناً، این جایزه سال ۱۹۶۸ تأسیس یافته بود و همه‌ساله “برای بهترین ژورنالیستان” اتخاذ می‌شود.

ولی روز شنبه گذشته، پرزیدنت رحمان در سخنرانی خود در مراسم تجلیل از روز مطبوعات تاجیک پیشنهاد کرد، برای بهترین خبرنگاران جایزه دولتی صدرالدین عینی تأسیس داده شود.

مطالب مرتبط