'عروسی' در آپارات

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

این هفته در آپارات فیلم 'عروسی' ساخته مرجان تهرانی به نمایش در می آید.

درباره فیلم

سیاست سال هاست که باعث شده ایران و امریکا از هم دور باشند ولی عشق که سیاست نمی شناسد. در طول تمام این سالهایی که روابط ایران و آمریکا شکرآب بوده ، خیلی از ایرانی ها و آمریکایی ها با هم آشنا شدند و بعضی از این آشنایی ها به عشق و ازدواج رسیده است. فیلم 'عروسی' ماجرای پسری است که در زمان بالا گرفتن بحث های مربوط به تروریسم و محور شرارت درباره ایران تصمیم می گیرد به ایران، سرزمین پدریش سفر کند و برای همسر آمریکایی اش یک عروسی ایرانی بگیرد.

حق نشر عکس nocredit
Image caption پوستر فیلم 'عروسی' ساخته مرجان تهرانی

ویژگی فیلم

فیلم تصویری خانوادگی از یک نگاه اجتماعی و بالاتر است. یک ماجرای عاشقانه است در خانواده ای که دوباره دورهم جمع می شوند تا آن که از ایران از نگاه یک آمریکایی یا یک ایرانی. فیلم خیلی خوب از یک ماجرای شخصی ( ازدواج الکس و نامزدش هدر به سبک ایرانی) نقبی می زند به تاریخ روابط ایران و امریکا و سعی دارد ضمن گشت و گذار در ایران تصویری تا حد امکان بی طرفانه از آن و دیدگاه مردمش نسبت به امریکا ارائه دهد.

درباره کارگردان

مرجان تهرانی کارگردان و تهیه کننده نیمه ایرانی مستقل، متولد و بزرگ شده امریکاست. او به غیر از 'عروسی' دو فیلم دیگر به نامهای ' طلوع پی استار' و 'اسرائیل او' در کارنامه حرفه ایش دارد که حضور موفقی در جشنواره های بین المللی داشته اند.

حق نشر عکس nocredit
Image caption مرجان تهرانی، کارگردان

نگاه کارگردان

آن لحظه ای که برادرم آلکس به من گفت که تصمیم دارد 'هدر' نامزدش را به ایران ببرد که برایش یک عروسی ایرانی بگیرد ، من فهمیدم که می بایست به یک دوربین به دنبال آنها بروم.

تنش میان خاورمیانه و ایالات متحده بالا گرفته بود و مدام توسط امریکایی ها از من خواسته می شد که از ایران حرف بزنم ولی من به خودم آگاهی خیلی کمی از این کشور داشتم.

من دیدم که یک موقعیت جالب برای ساخت یک فیلم شخصی برای من بوجود آمده که رابطه ایران و امریکا را از گذشته تا حال مورد بررسی قرار دهم.

در طول ساخت فیلم ما با مشکلات متعددی من جمله مشکلات پیش تولید فیلم روبرو بودیم. برای فیلمبرداری در ایران نیاز به مجوز بود که توسط مدیر تولید فیلم در ایران کسب شد. با وجود این که ما مجوز فیلمبرداری نیز داشتیم ولی درچند جا کار ما توسط پلیس و مسئولین امنیتی متوقف شد و مورد سوال قرار گرفتیم. در یکی دو مورد استثنایی، نوار دوربین ما را از دوربین درآوردند و ضبط کردند، ولی در کل ما خیلی خوش شانس بودیم.

اگر بخواهم در یک جمله بگویم، ایران معجونی است از رایحه ها ، رنگها ، نمایش، خشم ، تناقض ها ، گرمی، میهمان نوازی و غرور است.

خلاصه فیلمهای هفته گذشته 'چرخش در یک دایره' و 'سرپناه'

حق نشر عکس nocredit
Image caption نمایی از فیلم ' چرخش در یک دایره' ساخته احمد سیر نورزاد

فیلم'چرخش در یک دایره' داستان زندگی یک زن تقریبا مرفه افغان است که پس از سالها مهاجرت به موطنش باز گشته است تا از تنهایی در آید ولی علی رغم داشتن همسر و فرزند هنوز احساس می کند که چیزی کم دارد. نیازی که با پناه دادن به یک پسر بچه متکدی برآورده نمی شود.

فیلم ' سر پناه"' انیمیشنی کوتاه است که حکایت دوستی یک پسر بچه و یک پرنده در هنگام جنگ را باز می گوید.

نظرات بینندگان درباره فیلمهای هفته گذشته

آلپی

فیلم 'چرخش در یک دایره' فیلم خوبی بود. صحنه بازی بچه ها به نظرم فوق العاده بود.

نظیر

این نوع کارها را واقعاً در افغانستان کم داریم. ای کاش بیشتر به اینها پرداخته شود. تحلیل خانم کریمی در مورد لرزش دست های پسر، تحسین بر انگیز بود.

روشنک

فیلم اول ازنظر موضوع خیلی خوب بود ولی بازی ها به نظرم خیلی ضعیف بودند.

حق نشر عکس nocredit
Image caption نمایی از انیمیشن 'سرپناه ' ساخته سید محسن حسینی

آیدا

فیلم اول قابل تامل و بسیار جسورانه بود.

امیر

'چرخش دریک دایره' به نظرم فیلمی درخورتامل و زیبا بود.

گلدیس

فیلم 'چرخش در یک دایره' بسیار تاثیر گذار و عالی بود.

عادل

فیلم 'چرخش یک دایره' خیلی تخیلی و دور از واقعیت و در عین حال ضعیف بود و نکته عجیب نظر منتقد سینما بود که دلیل اوردن اون پسربچه به منزلش رو یک جور رفع نیاز جنسی تعبیر می کرد.

سید قاسم

به نظر من 'چرخش در یک دایره' یکی از فیلم های خوب افغان بود. به خاطر این که با یک سبک و ساختار خاص و ریتم آرام توانسته بود مخاطب را بر روی صندلی نگه دارد. فیلم میزانسن قابل توجهی داشت و این که آوردن پسرک به منزل بر می گردد به روال چرخشی خود فیلم به خاطر این که در فیلم همیشه همه چیزها را نباید به مخاطب گفته شود. بعضی ریزه کاری ها در فیلم بود که باید با توجه خیلی بالایی نگاه کرد.

علی

هر دو فیلم ، فیلمهای خوبی بودند با توجه به سابقه ضعیف سینمای افغانستان. تاثیر گذاری انیمیشن ' سرپناه ' عالی بود.

آدرس پست الکترونیک برنامه آپارات:

aparat@bbc.co.uk

زمان پخش برنامه آپارات
به وقت تهران به وقت کابل به وقت دوشنبه به وقت گرینویچ
پنجشنبه ۲۱:۰۰ ۲۲:۰۰ ۲۲:۳۰ ۱۷:۳۰
تکرار جمعه ۱۱:۰۰ ۱۲:۰۰ ۱۲:۳۰ ۰۷:۳۰
تکرار شنبه ۱۳:۰۰ ۱۴:۰۰ ۱۴:۳۰ ۰۹:۳۰
تکرار چهارشنبه ۲۴:۰۰ ۰۱:۰۰ ۰۱:۳۰ ۲۰:۳۰
تکرارپنج شنبه ۱۵:۰۰ ۱۶:۰۰ ۱۶:۳۰ ۱۱:۳۰

مطالب مرتبط