اعتراض سازمان سینمایی به توقف اکران دو فیلم در برخی سینماها

حق نشر عکس FARS
Image caption صحنه‌ای از فیلم گشت ارشاد؛ معترضان می‌گویند این فیلم مساله"امر به معروف" را مسخره کرده است.

در پی توقف اکران دو فیلم "خصوصی" و "گشت ارشاد" در سینماهای برخی شهرها و استان‌های ایران، سازمان سینمایی این کشور با صدور اطلاعیه‌ای نسبت به تغییر زمان اکران این فیلم‌ها اعتراض کرد.

در این اطلاعیه، ‌که روز شنبه ۵ فروردین، ۲۴ مارس منتشر شد، خطاب به مدیران ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی استان‌ها آمده است که هر گونه تغییر و جابه جایی در اکران فیلم‌ها در سطح استان‌ها باید با نظارت سازمان سینمایی باشد و کسی نمی‌تواند با "تصمیم شخصی" جلوی اکران فیلم‌ها را بگیرد.

درپی اعتراضاتی که به اکران دو فیلم "خصوصی" و "گشت ارشاد" شده است، این دو فیلم از روی پرده سینمای برخی استان‌ها از جمله بوشهر و کرمان و شهرهایی مثل مشهد و بابل برداشته شد.

دامنه این اعتراض‌ها و انتقادها که در روزهای پایانی سال ۱۳۹۰ اوج گرفته بود، به خطبه‌های اولین نماز جمعه سال ۱۳۹۱ در چند شهر از جمله تهران و مشهد هم کشیده شد.

احمد خاتمی، امام جمعه موقت تهران روز جمعه ۴ فروردین، در خطبه های نماز جمعه گفت: " اجازه اکران برخی از فیلم‌های ضداخلاقی در ایام نوروز و در برخی سینماهای مراکز استان‌ها صادر شده است؛ این فیلم‌ها در دهه فجر پخش و مورد اعتراض واقع شده بود، مسئولان باید بدانند که ما در مورد دین و اخلاق مردم با هیچ کس رودربایستی نداریم."

او همچنین خطاب به وزیر ارشاد گفت: "در شأن شما نبود که از دستگاه تحت مدیریت شما اجازه اکران چنین فیلم‌های مستهجنی داده شود؛ باید تا دیر نشده جلوی اکران این فیلم‌ها را در استان‌ها بگیرید."

خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا در خبری اعلام کرد که جواد شمقدری، رئیس سازمان سینمایی ایران، اعضای شورای صنفی اکران را به برگزاری یک جلسه فوق العاده ای به منظور آنچه که ساماندهی اکران نامیده شده، فراخوانده است.

راهپیمایی ها

خبرگزاری فارس همچنین از راهپیمایی "جمعی از نمازگزاران تهرانی به دعوت انصار حزب الله" در اعتراض به برخی سیاست‌های سینمایی وزارت ارشاد گزارش داد.

در این گزارش آمده که سینماهای میدان انقلاب، محل برگزاری این تجمع، ساعتی قبل از آغاز این راهپیمایی اقدام به برداشتن این دو فیلم و نمایش دو فیلم جایگزین کرده‌اند.

راهپیمایان از اینکه "امر به معروف و نهی از منکر" در فیلم گشت ارشاد به "تمسخر" گرفته شده است، از وزارت ارشاد خواستند که مانع نمایش این دو فیلم شوند.

گروه انصار حزب الله هفته گذشته مقابل ساختمان وزارت ارشاد در اعتراض به اکران این دو فیلم تجمع کرده و شعار داده بودند.

پیش تر، علیرضا سجادپور، مدیر کل اداره نظارت و ارزشیابی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفته بود که: " کسانی که به دو فیلم «گشت ارشاد» و «خصوصی» معترض هستند، احتمالا نسخه بعد از جشنواره‌‌ی فجر این فیلم‌ها را ندیده‌اند."

سعید سهیلی کارگردان فیلم "گشت ارشاد" نیز گفته بود که در نسخه ای که برای نمایش عمومی آماده شده است پنج دقیقه از نسخه ای که در جشنواره فیلم فجر به نمایش درآمده حذف شده است.