رویارویی سیاسی: جین فوندا در نقش نانسی ریگان

حق نشر عکس Getty
Image caption نانسی ریگان و جین فوندا

جین فوندا در فیلم سینمایی "پیشکار" نقش نانسی ریگان، همسر رنالد ریگان، رئیس جمهور پیشین ایالات متحده را ایفا می‌کند.

نشریه ورایتی، روز سه‌شنبه (۲۷ مارس)، تائید کرد که جین فوندا پیشنهاد ایفای نقش نانسی ریگان را در فیلمی به نام "پیشکار" (Butler) قبول کرده است.

فیلم "پیشکار" سرگذشت یوجین الن را بازگو می‌کند. روزنامه آمریکایی "واشنگتن پست" با چاپ زندگی‌نامه آقای الن، این کارمند سیاه‌پوست و سالخورده كاخ سفید را به شهرت رساند.

یوجین الن در طول ۳۴ سال خدمت در کاخ سفید برای هشت رئیس جمهور ایالات متحده کار کرده است.

به گفته منابع هالیوود، نقش الن را در فیلم "پیشکار" فارست ویتاکر ایفا می‌کند، که در سال ۲۰۰۷ برای فيلم "آخرین پادشاه اسکاتلند" اسکار بهترين بازيگر نقش اصلی مرد را از آن خود ساخت.

اپرا وینفری، لیام نیسن و جان کیوزاک سایر نقش‌های فیلم را به عهده دارند. گفته می‌شود که لیام نیسن و جان کیوزاک در نقش لیندن جانسون و ریچارد نیکسون، دو رئیس جمهوری پیشین ایالات متحده ظاهر می‌شوند.

کارگردانی فیلم "پیشکار" را لی دانیلز به عهده گرفته است که در سال ۲۰۰۹ با فیلم "پرشس" به شهرت رسید.

ستاره چپ هالیوود

موافقت جین فوندا با ایفای نقش نانسی ریگان حیرت برخی از محافل سینمایی و رسانه‌های هالیوود را برانگیخته است.

جین فوندا، ستاره ۷۴ ساله هالیوود، در سینمای امریکا از نمادهای عقاید چپ و لیبرال شناخته می‌شود. در حالی که رونالد ریگان از محافظه‌کاران دست‌راستی و افراطی امریکا بود و همسرش نانسی نیز در پیشرفت سیاسی او نقشی آشکار داشت.

جین فوندا از دهها سال پیش با مبارزات خود شناخته شده است. خانم فوندا به ویژه در اواخر دهه ۱۹۶۰ و اوایل دهه ۱۹۷۰ در جنبش مدنی امریکا علیه تبعیضات نژادی و جنگ ویتنام فعال بود.

خانم فوندا در مبارزات مدنی روشنفکران امریکا نقشی بارز ایفا کرد. او با رهبران "رادیکال" مانند آنجلا دیویس و جسی جکسون دوستی داشت و از جنبش "پلنگان سیاه" حمایت می‌کرد.

خانم فوندا در سال ۲۰۰۳ از مخالفان نامدار لشکرکشی به عراق بود.

جین فوندا، که دو بار جایزه اسکار بهترین هنرپیشه زن را (برای فیلم های "کلوت" و "بازگشت به خانه") برنده شده است، از شهرت و محبوبیت فراوانی برخوردار بود، اما در سالهای اخیر کمتر در فیلمی ظاهر شده است.

جین فوندا پس از سالها دوری از سینما در سال ۲۰۰۵ در فیلم "هیولاخوانده" نقش ایفا کرد و در سال ۲۰۰۷ در فیلم "قانون جورجیا" به کارگردانی گری مارشال.

آخرین نقشی که جین فوندا ایفا کرده، یک کمدی آلمانی – فرانسوی است به عنوان "اگر با هم باشیم". در این کمدی درباره زندگی چند دوست سالمند او در کنار جرالدین چاپلین، دانیل برول و پیر ریشار ظاهر می‌شود. این فیلم ماه آینده در برخی از کشورهای اروپایی به روی اکران می‌رود.

ریگان بازیگر

رونالد ریگان که از سال ۱۹۸۱ تا ۱۹۸۹ به عنوان چهلمین رئیس جمهوری ایالات متحده به کاخ سفید رفت، قبلا در هالیوود هنرپیشه‌ای مشهور بود.

رونالد ریگان در دهه‌های ۱۹۴۰ و ۱۹۵۰ در فیلم‌های زیادی ظاهر شد. "مرگ یک قاتل" محصول سال ۱۹۶۴ به کارگردانی دان سیگل آخرین فیلمی بود که رونالد ریگان در آن نقش ایفا کرد.

او در جریان کارزار ضدکمونیستی "مک کارتی" در اواخر دهه ۱۹۴۰ و اوایل دهه ۱۹۵۰ نقش فعالی ایفا کرد. طبق اسناد "اف بی آی" ریگان بسیاری از همکاران خود در صنعت سینما را بدنام کرد.

نانسی ریگان درباره فیلمی که قرار است در آن نقشی داشته باشد، هنوز نظری نداده است. خانم ریگان اکنون ۹۰ سال دارد و از زمان مرگ همسرش در سال ۲۰۰۴ در آرامش و تنهایی در کالیفرنیا زندگی می‌کند.

مطالب مرتبط