'شهر من پیتزا' و 'خاک و ابریشم' در آپارات

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

این هفته در آپارات دو فیلم 'شهر من پیتزا ' ساخته علا محسنی و 'خاک و ابریشم' ساخته کیومرث درمبخش پخش می شود.

حق نشر عکس no credit
Image caption پوستر فیلم 'شهر من، پیتزا'

درباره فیلم

در فیلم 'شهر من پیتزا'، علا محسنی سراغ یک موضوع اساسی رفته است: موضوع شکم . در این فیلم، فیلم ساز با نگاهی کنجکاو به شهرشT تهران نگاه کرده و این سوال برایش به وجود آمده که چطور شده این همه پیتزا و پیتزا فروشی در تهران رشد کرده اند؟ در این فیلم علا محسنی با نگاهی طناز به سراغ جوابی برای این سوال رفته است .

ویژگی فیلم

فیلم ساز در این فیلم سراغ یک ایده خیلی جذاب رفته و نگاه و ساختار خیلی خوب و متناسبی را هم برای پروراندن موضوع اش انتخاب کرده است. فیلمساز در این فیلم خوش ساخت نشان داده که از منظر غذا خوردن هم می شود یک جامعه را مورد بررسی قرار داد و بحث تقابل سنت و مدرنیته را مطرح کرد. تدوین خلاق و موسیقی جذاب هم به فیلمساز در پیش برد این ایده بسیار کمک کرده است و صد البته خوش ذوقی فیلمساز در انتخاب آدم هایی که سراغشان رفته نیز، در موفقیت فیلم تاثیر داشته است. فیلم 'شهر من پیتزا' ، سزاوارانه حضوری موفق در جشنواره های بین الممللی فیلم در دنیا داشته است.

حق نشر عکس no credit
Image caption علا محسنی، کارگردان

درباره کارگردان

'شهر من پیتزا'، ساخته علا محسنی ، مستند ساز است . آقای محسنی متولد سال ۱۳۵۱ است، اما مطالعات سینمایی اش را در انجمن سینمای جوانان ایران آغاز کرده و چند فیلم مستند مانند «زندگی»، «کی می رسد باران؟» ، «همه دانا» و «شهر من پیتزا» در کارنامه اش دارد و چند فیلم صنعتی آموزشی هم ساخته است. فیلم های او در چندین جشنواره بین المللی به نمایش در آمده اند و او برنده چندین جایزه از جشنواره های فیلم کوتاه و مستند خارجی است. علا محسنی هم اینک در امریکا کار و زندگی می کند.

نگاه کارگردان «شهر من، پیتزا» درباره پیتزا هست و نیست! محبوبیت پیتزا بهانه ای شد برای پرداختن به پارادوکس های عجیب و غریب شهری که در آن به دنیا آمدم و بزرگ شدم یعنی تهران، و مردمانش . این فیلم، کاریکاتوری متحرک است در بیست و شش دقیقه و ریشه در علایق من به سبک های پارودی، ابزورد و کمدی دارد. تلاش کردم تجربه کنم که آیا می شود جدال روزانه و دائمی سنت و مدرنیته را در محدوده دایره شکل پیتزا نمایش دهم؟ این فیلم خود یک پیتزای مخلوط است، مثل همه ما، مثل خودم.

حق نشر عکس no credit
Image caption نمایی از فیلم 'خاک و ابریشم'

درباره فیلم 'خاک و ابریشم'

فرش ایرانی، برخلاف نمونه های ماشینی امروزی اش ، ریشه در طبیعت ایرانی دارد. فرشی که از آن به باغ خانگی تعبیر می شود. در فیلم 'خاک و ابریشم'، ساخته کیومرث درم بخش ، وی به سراغ باغ های ایرانی در فرش ایران رفته است .

ویژگی فیلم

کیومرث درم بخش در این فیلم نگاهی لطیف و ستایشگرانه به سنت های ایرانی داشته و با تصاویری کاملا کارت پستالی و توریستی، جلوه هایی انگار رنگ آمیزی شده از طبیعت زیبای ایرانی را به تصویر کشیده است. او در این فیلم، روایتی متفاوت از فرش ایرانی را ارایه می دهد.

Image caption کیومرث درمبخش ، کارگردان

درباره کارگردان

کیومرث درم بخش ، فیلم ساز با تجربه و پیشکسوت ایران ، تحصیل کرده سینما در فرانسه است. او پس از بازگشت به ایران با تلویزیون دولتی آن زمان مشغول به کار شد و اولین فیلمش 'جرس' درباره شتربانان در آن زمان بسیار مورد توجه قرار گرفت. از او فیلم داستانی 'بوف کور' بر اساس داستان معروف'صادق هدایت ' ، فیلمی بسیار شناخته شده است. کیومرث درم بخش همچنین فیلم 'سفر بهاری' را درباره زندگی 'صادق هدایت' با بازی پرویز فنی زاده ساخته و فیلم های مستند دیگری هم در کارنامه حرفه ای خودش دارد. فیلمهای 'ایل بختیاری' و 'عروس ایل ترکمن' از این فیلمساز قبل تر در برنامه آپارات به نمایش در آمده اند.

خلاصه فیلم هفته گذشته 'عروسی'

حق نشر عکس nocredit
Image caption پوستر فیلم عروسی

عروسی حکایت یک داماد نیمه ایرانی است که دست عروس امریکایی اش را می گیرد و در بحبوحه بحث محور شرارت توسط امریکا به ایران سفر می کند تا در آن جا یک عروسی ایرانی برایش ترتیب دهد.

نظرات بییندگان درباره فیلم هفته گذشته 'عروسی'

سروش

بسیار ساده و روان ساحته شده بود . تقریبا سیمای اصلی ایران را نشان داده . خیلی کشش داشت.

آرمان

از اینکه باعث برادری فرهنگ ملتها میشوید، سپاس گزارم.

ستاره

فیلم قشنگی بود ..یه روایت از ایرانی که ما توش زندگی میکنیم...نمی دونم چرا همش حین پخش فیلم میترسیدم اتفاق بدی بیفته برای شخصیتهای فیلم مثل اینکه اونارو دستگیر کنن یا همچین چیزی میدونم خنده داره ولی حسی بود که داشتم....نمای آخر وقتی هدر و الکس به سلامت از ایران خارج شدند براشون آرزوهای خوب کردم و خوشحال شدم:) ممنون از پخش فیلم

مهری فیلم خوش ساختی بود. حوصله آدم را سر نمی برد. کشش داشت . موضوعش تقریبا بکر بود.

احمد

خیلی قشنگ بود. لذت بردیم اما فرهنگ ایرانی و جامعه ایرانی را به خوبی نشان نداد. ساخت این فیلم از طرف کسی که خارج از ایران بوده قابل قبول است.

مهناز

از خوش ساخت ترین فیلم ها بود . عالی بود . حس اندوه و شادمانی را توام انتقال داد. در عین سادگی و روانی بسیار حرفه ای بود .

محمد

امیدوارم از این نوع فیلمها بیشتر ساخته شود تا ملتها بیشتر نسبت به یکدیگر شناخت پیدا کنند.

هادی

این فیلم خیلی چیزها برای گفتن داشت اما جالب ترین نکته که متوجه اش شدم، علاقه وافر به فرهنگ نخستین یا بهتر بگویم پدری است که هنگام عقد کردنشان نمود بیشتری داشت.

امیر

فیلم خیلی خوبی بود. تدوین و ریتمش عالی بود. کلا چیز اضافه ای نداشت.

آدرس پست الکترونیک برنامه آپارات:

aparat@bbc.co.uk

زمان پخش برنامه آپارات به وقت تهران به وقت کابل به وقت دوشنبه به وقت گرینویچ پنجشنبه ۲۱:۰۰

۲۲:۰۰

۲۲:۳۰

۱۷:۳۰

تکرار جمعه ۱۱:۰۰

۱۲:۰۰

۱۲:۳۰

۰۷:۳۰

تکرار شنبه

۱۳:۰۰

۱۴:۰۰

۱۴:۳۰

۰۹:۳۰

تکرار چهارشنبه

۲۴:۰۰

۰۱:۰۰

۰۱:۳۰

۲۰:۳۰

تکرارپنج شنبه

۱۵:۰۰

۱۶:۰۰

۱۶:۳۰

۱۱:۳۰

مطالب مرتبط