کمیسیون فرهنگی مجلس: نظر نمایندگان درباره 'گشت ارشاد' منفی است

حق نشر عکس FARS
Image caption گشت ارشاد ماجرای سه جوان ساکن جنوب شهر تهران را روایت می کند که برای به دست آوردن پول دست به کارهای خلاف می‌زنند

در پی پخش فیلم بحث برانگیز "گشت ارشاد" برای اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس ایران، ستار هدایت خواه، سخنگوی این کمیسیون گفته است که نمایندگانی که این فیلم را دیدند "بالاتفاق نظرشان درباره این فیلم منفی بود".

او در گفت و گو با خبرگزاری مهر گفت: "نمایندگان معتقدند بودند این فیلم پیام مثبتی نداشت و در عین حال پیام های منفی فراوانی داشت که آثار و تبعات بدی دارد."

قرار بود که فیلم "خصوصی" نیز که نمایش آن در هفته های اخیر بحث برانگیز بوده برای این نمایندگان به نمایش گذاشته شود که به گفته آقای هدایت‌خواه، فرصتی برای تماشای این فیلم پیش نیامد.

فیلم های "گشت ارشاد"، ساخته سعید سهیلی و "خصوصی" به کارگردانی محمد حسین ‌فرح‌بخش در اکران نوروزی در سینماهای ایران به روی پرده رفتند، اما با اعتراض گروه انصار حزب الله و برخی از امامان جمعه از جمله احمد خاتمی، امام جمعه موقت تهران رو‌به‌رو شدند.

آقای هدایت خواه ضمن اشاره به حضور وزیر ارشاد پس از نمایش فیلم در کمیسیون فرهنگی مجلس ایران گفت: "حدود ۷ یا ۸ نفر از اعضای این کمیسیون از جمله آقای (غلامعلی) حداد عادل رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس در این جلسه حضور داشتند و آقای (علیرضا) سجادپور از وزارت ارشاد نیز حاضر بود و بعد از تماشای فیلم نیز آقای حسینی وزیر ارشاد حضور یافت که انتقادات جدی از سوی نمایندگان به وی صورت گرفت."

'مستهجن'

پیشتر محمد حسینی، وزیر ارشاد گفته بود که درباره این دو فیلم "اغراق" شده و برخی از افراد برداشت نادرستی از این فیلم ها داشته اند.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی، آقای حسینی "مستهجن" خواندن این فیلم ها را اشتباه دانسته و گفت: "در جمهوری اسلامی به هیچ وجه اجازه اکران فیلم های مستهجن داده نمی شود."

او در این باره گفت: "در سال های گذشته فیلم هایی در سینماها اکران شده که اشکالات بیشتری نسبت به فیلم های مورد نظر داشته است، اما هرگز با آنها با این شدت و اغراق برخورد نشد."

حق نشر عکس ISNA
Image caption ستار هدایت خواه: متاسفانه باب شده آقایان به جای اینکه انتقادات به جا را بپذیرند دست به توجیه می زنند

ستار هدایت خواه در واکنش به این اظهارات گفت: "متاسفانه باب شده آقایان به جای اینکه انتقادات به جا را بپذیرند، دست به توجیه می زنند که البته وزیر ارشاد متأثر از فضاهایی که همکارانش برای وی ایجاد می کنند اظهار نظرهایی دارد."

فیلم "گشت ارشاد" ماجرای سه جوان ساکن جنوب شهر تهران را روایت می کند که برای به دست آوردن پول دست به کارهای خلاف می‌زنند. یکی از کارهای آنها این است که در قالب گشت ارشاد از مردم اخاذی می‌کنند.

داستان فیلم "خصوصی" هم درباره مردی است که در سال‌ها گذشته از تندروهای انقلابی بوده، اما حالا در جایگاه سیاسی متفاوتی قرار گرفته است. آشنایی و دلبستگی او به یک زن نویسنده او را در زندگی خانوادگی و کاری‌اش با مشکلاتی رو به رو می‌کند.

معترضان می گویند که این دو فیلم "امر به معروف و نهی از منکر" و "ارزش‌های اسلامی"را به "تمسخر" گرفته اند.

در پی نمایش این دو فیلم، وزارت ارشاد و محمد حسینی مورد انتقاد عده ای از چهره های اصولگرا قرار گرفتند.

از جمله احمد خاتمی، امام جمعه موقت تهران در خطبه های نماز جمعه خطاب به وزیر ارشاد گفت: "در شأن شما نبود که از دستگاه تحت مدیریت شما اجازه اکران چنین فیلم‌های مستهجنی داده شود؛ باید تا دیر نشده جلوی اکران این فیلم‌ها را در استان‌ها بگیرید."

سخنان آقای خاتمی با واکنش کارگردانان این فیلم ها رو به رو شد که هر کدام در بیانیه های جداگانه ای از موضعگیری بعضی از مقام های حکومتی از جمله احمد خاتمی در مقابل نمایش فیلم هایشان انتقاد کردند.

مطالب مرتبط