جمع‌آوری ۲۰ هزار کتاب در ایران برای کتابخانه ملی تاجیکستان

کتابخانه ملی تاجیکستان حق نشر عکس BBC World Service
Image caption اخیراً بیش از ۲۰۰۰۰ جلد کتاب از طرف انجمن دوستی ایران و تاجیکستان در ایران برای اهدا به کتابخانه ملی تاجیکستان جمع‌آوری شده است

انجمن دوستی ایران و تاجیکستان تعداد ۲۰ هزار جلد کتاب از سراسر ایران برای کتابخانه ملی تاجیکستان جمع‌آوری کرده است.

به گفته ناصرجان سلیم‌اف، رئیس کتابخانه ملی تاجیکستان، در مرحله اول ۴۰۰ جلد از این کتب را علی اشرف مجتهد شبستری، رئیس انجمن دوستی ایران و تاجیکستان، به کتابخانه ملی این کشور اهدا کرده است.

انجمن دوستی ایران و تاجیکستان در همکاری با انجمن همنام در تاجیکستان و مؤسسه فرهنگی سازمان همکاری اقتصادی (اکو) تصمیم گرفته است، همه ساله پیش از جشن نوروز به کتابخانه ملی تاجیکستان مقداری کتاب اهدا کند.

به گفته آقای سلیم‌اف، همه کتب جمع‌آوری‌شده به خط فارسی است، اما نه تنها از تألیفات نویسندگان و دانشمندان ایرانی عبارت است، بلکه ترجمه فارسی آثار نویسندگان جهانی و همچنین کتاب‌های علمی غیرایرانی که به فارسی برگردان شده‌اند، نیز به این فهرست شاملند.

انجمن دوستی ایران و تاجیکستان به رهبری علی ‌اشرف مجتهد شبیستری، اولین سفیر ایران در تاجیکستان (۱۳۷۰-۱۳۷۶//۱۹۹۱-۱۹۹۷)، فراخوان اهدای کتاب به کتابخانه ملی تاجیکستان را با کمک فرهنگ‌دوستان از مدت‌ها قبل برنامه‌‌ریزی کرده است.

هدف از این طرح "گسترش و پایداری زبان و خط فارسی" و "انتقال نوشته و پژوهش‌ها در زمینه‌های گوناگون به تاجیکستان" عنوان شده است.

در دیدار دکتر شبستری با دکتر سلیم‌اف، که در روزهای نوروز در دوشنبه برگزار شد، رئیس کتابخانه ملی تاجیکستان ضمن سپاسگزاری برای این تدبیر فرهنگی، خواستار دریافت کتاب‌های بیشتر، بویژه کتاب‌های علوم پایه و ترجمه ادبیات جهان به فارسی، شده است.

در نظر است که همکاری‌های انجمن دوستی ایران و تاجیکستان با کتابخانه ملی این کشور تنها به اهدای کتاب محدود نگردد، بلکه در زمینه‌های دیگر، نظیر ترجمه، نیز همکاری‌هایی آغاز شود و گسترش یابد.

به گفته مسئولان انجمن دوستی ایران و تاجیکستان، این انجمن غیردولتی سه سال پیش تأسیس یافته و هدف اساسی آن توسعه همکاری‌های فرهنگی و مردمی بین دو کشور هم‌زبان و هم‌فرهنگ ایران و تاجیکستان و شناخت هر چه بیشتر مردمان دو کشور از همدیگر است.

انجمن دوستی ایران و تاجیکستان در سراسر ایران بیش از ۵۰۰۰ طرفدار دارد. افردای مثل دکتر علی رواقی، استاد ادبیات فارسی و عضو پیوسته فرهنگستان زبان و ادب فارسی، مرتضی ندایی، رئیس انجمن مستندسازان ایرانی، و آتوسا مؤمنی، مدیر کل سازمان میراث فرهنگی ایران، از اعضای هیئت مدیره این نهاد هستند.

امسال ۳۵ نفر از طرف این انجمن به تاجیکستان برای شرکت در جشن‌های نوروز سفر کرده بودند.

این انجمن در گذشته مراسم بزرگداشت لایق شیرعلی، صدرالدین عینی، میرسید علی همدانی، سعدی، فردوسی و کمال خجندی را با شرکت فرهنگیان دو کشور در تهران برگذار کرده است.

بیش از یک ماه است که این سازمان کلاس آموزش خط سیریلیک را در تهران به طور رایگان راه انداخته است. گفته می‌شود که هدف از راه‌اندازی طرح شناخت تاریخ ۷۰ سال حکومت شوروی در تاجیکستان است. مسئولان این انجمن می‌گویند که بدون شناخت از ۷۰ سال شوروی شناخت درست و دقیق از تاجیکستان غیرممکن است.

انجمن دوستی ایران و تاجیکستان قصد دارد همایشی علمی و پژوهشی تحت عنوان "رسول آفتاب" در باره صلح و اخلاق در مثنوی معنوی مولوی در تاجیکستان تا پایان سال ۲۰۱۲ میلادی برگذار کند.

قرار است سال ۲۰۱۳، در تاجیکستان همایشی علمی در باره میر سید علی همدانی برگذار شود. در این راستا انجمن دوستی ایران و تاجیکستان تصمیم گرفته است همایش‌هایی مقدماتی - یکی در ایران و یکی در پاکستان - در این باره برگذار کند.

ضمناً، ایران نخستین کشوری است که استقلال تاجیکستان را در سال ۱۹۹۱ (۱۳۷۰) به رسمیت شناخت و نخستین سفارت را در تاجیکستان افتتاح کرد. علی اشرف مجتهد شبستری به مدت شش سال نخستین سفیر ایران در تاجیکستان بود.

مطالب مرتبط