نمایش فیلم "جدایی نادر از سیمین" در دوشنبه به زبان روسی

فیلم "جدایی نادر از سیمین" حق نشر عکس AFP
Image caption فیلم "جدایی نادر از سیمین" در هشتاد و چهارمین جشنواره اسکار برنده جایزه بهترین فیلم غیر انگلیسی زبان شد

فیلم ایرانی "جدایی نادر از سیمین" که در هشتاد و چهارمین جشنواره اسکار برنده جایزه بهترین فیلم غیر انگلیسی زبان شد، در دوشنبه به زبان روسی به نمایش درآمد.

نمایش این فیلم بعد از ظهر روز شنبه 7 آوریل با شرکت فیلم سازان و سینماگران و دوست داران فیلمهای ایرانی در تاجیکستان در خانه سینما یا سابق کینوتئاتر "زیب النسا" در حومه شرق شهر دوشنبه برگزار شد.

صفر حقداد، رئیس خانه سینمای تاجیکستان و از مبتکران نمایش این فیلم، به بی بی سی گفت که هدف از نمایش این فیلم آشنایی دوست داران سینما، بویژه فیلم سازان محلی، با یکی از بهترین فیلمهای ایرانی است که توانسته است اخیراً جوایز معتبری را در جشنواره‌های بین‌المللی از آن خود کند.

در پاسخ به این سؤال که چرا فیلم با دوبله روسی به نمایش درآمد و نه به فارسی که برای مردم تاجیکستان مفهوم است، آقای حقداد گفت که قسمتی از بینندگان فیلم، بویژه کارگردانها و فیلم سازان تاجیک، بیشتر دوزبانه هستند و برای درک بهتر فیلم تصمیم شده است که آن به روسی نمایش داده شود.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption حقداد: "ما از نمایش این فیلم هیچ سودی نمی‌گیریم و تنها سودی که از آن می‌بریم، سود فرهنگی است"

اما عده‌ای از تماشاگران فیلم از نمایش آن به زبان روسی ناراضی بودند. چندی از آنها پس از تماشای فیلم از نمایش آن "به زبان غیر" انتقاد کردند.

عبدالمومن شریفی، هنرپیشه تئاتر و سینما، می‌گوید: "در مورد این فیلم می‌خواهم دو نکته را بگویم: اول آن چه دل مرا تنگ کرد، این است که با زبان اصل من فیلم را ندیدم، در حالی که بیشتر تماشابینانی که برای دیدن فیلم "جدایی نادر از سیمین" آمده بودند، انتظار داشتند که فیلم را با زبان اصل ببینند."

آقای شریفی می‌گوید بهتر بود اگر متصدیان برگزاری نمایش فیلم "جدایی نادر از سیمین" دوباره این فیلم را با زبان فارسی پیشنهاد بیننده تاجیک کنند.

اما آقای حقداد گفت: "دوستان ما از ایران نسخه فارسی این فیلم را در دی وی دی برای ما آوردند، ولی از آن جا که بیشتر اعضای اتحادیه سینماگران تاجیکستان و فیلم سازان روسی زبانند، ما تصمیم گرفتیم که دوبله روسی آن را نمایش دهیم، تا آنها بیشتر متوجه مکالمه‌های قهرمانان فیلم شوند."

رئیس خانه سینمای تاجیکستان همچنین گفت که فیلم "جدایی نادر از سیمین" بدون اجازه اصغر فرهادی، کارگردان فیلم، به طور رایگان به نمایش درآمده است.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption میرم عیسی یوا: "انسانها برای دست یافتن به چیزهای مادی ارزشهای معنوی را در بعضی وقتها پشت پا می‌گذارند"

ضمناً، در نمایش این فیلم در شهر دوشنبه تقریباً 300 نفر شرکت داشتند که بیشترشان اهل فرهنگ و هنر، بویژه کارگردانها و فیلم سازان، بودند.

آقای حقداد گفت: "ما این فیلم را بی اجازه به نمایش گذاشتیم، چون اتحادیه ما یک سازمان تجاری نیست و ما هم از نمایش آن اهداف تجاری نداشتیم. امیدواریم که هم پیشگان عزیز ما در ایران ما را برای نگرفتن اجازه نمایش ببخشند."

"تماشاچیان ما، از جمله مسئولان سینماخانه‌ها، اگر این فیلم را ببینند، ممکن است بعداً آن را خریداری کنند و در تالارهای سینما به نمایش گذارند. ما از نمایش این فیلم هیچ سودی نمی‌گیریم و تنها سودی که از آن می‌بریم، سود فرهنگی است."

برخی از تماشاچیان فیلم "جدایی نادر از سیمین" پس از دیدن آن گفتند که تأثرات شگفتی از این فیلم برداشته‌اند. از جمله، برزوی عبدالرزاق، کارگردان تئاتر، می‌گوید که از دیدن این فیلم سخت متأثر شده است.

میرم عیسی یوا، هنرپیشه تئاتر و سینمای تاجیکستان، می‌گوید: "انسانها برای دست یافتن به چیزهای مادی ارزشهای معنوی را در بعضی وقتها پشت پا می‌گذارند. از یک سو، نگاه فیلم ساز به دنیای مدرن و سنت در این فیلم بسیار ظرافتمندانه جای گرفته، از سوی دیگر، نگاه به مناسبت انسانی و حفظ اصالت جای دارد."

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption اسفندیار غلامف: "فیلم به بیننده حتی دنیای باطنی قهرمانش را نشان می دهد"

اسفندیار غلامف، هنرپیشه دیگر تئاتر و سینما، می‌گوید: "در نگاه اوّل فیلم خیلی ساده به نظر می‌رسد، اما آن موضوعی که کارگردان انتخاب کرده است، خیلی خوب توانسته است که به بیننده، حتی دنیای باطنی قهرمانش را، نیز نشان دهد."

فیلم "جدایی نادر از سیمین"، ساخته اصغر فرهادی، کارگردان مشهور ایرانی، در سال 2011 ساخته شده است. این فیلم در چندین جشنواره بین‌المللی، از جمله جشنواره‌های برلین، اسکار، سزار، گلدن گلوب و جشنواره فیلم آسیا جوایزی دریافت کرده است.

نقشهای اصلی در این فیلم را پیمان معادی (نادر) و لیلا حاتمی (سیمین) ‌بازی کرده‌اند. این فیلم از سرنوشت زوجی از طبقه متوسط جامعه قصه می‌کند که به خاطر اختلاف نظرهای خانوادگی در مورد مهاجرت به خارجه از هم جدا می‌شوند.

حادثه‌های ضمنی دیگری نیز در پی این جدایی، بخصوص پس از آن که شوهر پرستاری را برای پدر بیمارش کرایه می‌کند، اتفاق می‌ افتد که قضایای دادگاهی را نیز به دنبال دارد.

مطالب مرتبط