وزیر ارشاد: 'فساد در سینمای ایران' را انکار نکنیم

حسینی حق نشر عکس Mehr
Image caption وزیر ارشاد می گوید که این مسائل بحث هایی نیست که به تازگی اتفاق افتاده باشد

در تازه ترین اظهار نظر در باره فساد در سینمای ایران، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی این کشور گفت که باید تلاش کرد که این موارد از بین برود "نه آنکه بخواهیم آن را انکار کنیم و به آن رسیدگی نکنیم".

آقای حسینی روز یکشنبه ۲۰ فروردین (۸ آوریل) در پاسخ به سوال خبرنگار خبرگزاری فارس گفت: "این مسائل بحث هایی نیست که به تازگی اتفاق افتاده باشد بلکه از قبل بوده و حالا عنوان شده و ما نیز موارد موجود در سینما را تایید نمی کنیم."

بحث درباره فساد در سینمای ایران از زمانی آغاز شد که خبرگزاری فارس چند روز پیش اظهار نظر پرستو صالحی، از بازیگران سینما و تلویزیون ایران در صفحه شخصی اش در فیس بوک را نقل کرد.

خانم صالحی در فیس بوک خود نوشته بود که وقتی از یکی از تهیه کنندگان سرشناس سینمای ایران درخواست کار کرده با پیشنهاد غیر اخلاقی او روبرو شده است.

این بازیگر سپس در مصاحبه با خبرگزاری فارس با اشاره به اینکه منظور او همه اهالی سینما نیستند گفت: "زمان پیش تولید یک فیلم، کارناوالی از دختران و پسران زیبارو شروع می شود. یکی پول برای سرمایه گذاری می آورد، دیگری صورت زیبایی دارد و برخی هم مسائل دیگر را وارد کار می کنند."

او با اشاره به اینکه چرا فقط بازیگران هستند که مورد توجه افکار عمومی جامعه و هچنین سیستم های نظارتی دولتی قرار می گیرند، درخواست کرد که چنین حساسیت و نظارتی بر روی افراد پشت دوربین هم وجود داشته باشد.

ماهایا پتروسیان، بازیگر سینما هم در گفت و گو با خبرگزاری فارس با تایید گفته های خانم صالحی گفت: "این حرف ها، حرفهای جدیدی نیست. بیش از پانزده سال است که بسیاری از سینماگران درباره وضعیت نابسامان سینمای ایران هشدار می دهند."

او علت این امر را ورود افراد غیر متخصص به این عرصه دانست و فساد را تنها مختص جامعه سینمای ایران نداست و گفت: "فساد در جاهایی از جامعه به صورت وحشتناک تر اتفاق می افتد اما نه کسی می بیند نه کسی می تواند درباره آن صحبت کند."

این درحالی است که مهرماه سال گذشته خورشیدی فرج الله سلحشور، کارگردان و از منتقدان سینمای ایران در یک مصاحبه سینمای ایران را به "فاحشه خانه" تشبیه کرد.

اگرچه آقای سلحشور این سخنان را در که در اعتراض به دعوت یک تهیه کننده از آنجلینا جولی بیان کرده بود بعدا تکذیب کرد و گفت: "من در آن گفت‌وگو گفتم چرا با وجود این همه بازیگر خوب ایرانی، باید یک بازیگر هرزه بین‌المللی آورده شود."

اما سخن آقای سلحشور با واکنش وسیعی در بدنه سینمای ایران روبرو شد و بسیاری، از جمله تعدادی از بازیگران زن به این گفته ها اعتراض کردند.

فساد مالی در کنار فساد اخلاقی و کم کاری خانه سینما

Image caption به گفته آقای رئیسیان "خانه سینما در چند سال اخیر با توجه به کارهای سیاسی از انجام کارهای نظارتی غافل ماند و در نتیجه سینما ناظر و قوه عاقله نداشت."

در همین زمینه علیرضا رئیسیان، کارگردان سینما در گفت و گو با خبرگزاری مهر گفت: "مشکلات مالی که به دلایل مختلف به فساد مالی تعبیر می شود در پیکره سینمای ایران بیداد می کند، اما حساسیت روی فساد اخلاقی در ایران بیشتر است."

به گفته آقای رئیسیان "خانه سینما در چند سال اخیر با توجه به کارهای سیاسی از انجام این مهم غافل ماند و در نتیجه سینما ناظر و قوه عاقله نداشت."

این کارگردان سینمای ایران در ادامه گفت: "مسئله مطرح شده زیر سایه یک فرآیند کلی و عمومی تر با عنوان عدم امنیت در حرفه سینما مطرح می شود. به این معنا که نه امنیت سرمایه وجود دارد و نه امنیت حرفه ای که زیرساخت های اخلاق، منش و شخصیت و نوع ارتباط افراد را نیز در برگیرد."

امین تاریخ، دیگر بازیگر سینمای ایران هم در گفت و گو با خبرگزاری فارس مسائل مطرح شده توسط بازیگران را واقعیتی دانست که وجود دارد و روز به روز هم بر آن افزوده می شود.

آقای تارخ به بازیگری اشاره کرد که به علت اینکه به بعضی از خواسته ها جواب مثبت نداد موهایش را از ته تراشید و چند بار زمزمه خودکشی سر داد.

اما به گفته آقای تارخ، همه تهیه کنندگان و کارگردانان سینمای ایران چنین نیستند و بهتر است که همه را با یک چوب نراند.

او همچنین گفت که بسیاری از علاقه مندان به بازیگری نیز هستند که شرافتشان بیشتر از آن اهمیت دارد که بخواهند هر نقشی را به هر قیمتی بگیرند.

مطالب مرتبط